Dureri oase

18-09-2014
Cosmina.dulamita
Nu este medic/terapeut
Cosmina.dulamita
De 4-5 ani am început sa simt nişte dureri puternice la oasele de la gambe. La început durerea apărea doar daca imi era rece, acum apare cand alerg sau fac orice alta mişcare mai grea dar si cand imi este rece! Daca la început durerea era doar in periada rece a anului acum apare si vara! Ma puteţi ajuta cu un diagnostic sau cu un sfat?
3 comentarii
0
19-09-2014, ora 13:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cu mare probabilitate va confruntati cu un sindrom de supra-solicitare fizica. Prin urmare, trebuie sa evitati eforturile agresive pentru membrul inferior (de tip jogging) si, in general, sa reduceti nivelul eforturlui fizic.
NU am inteles insa tocmai esentialul: sex, varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, antecedente traumatice, neurochirurgicale, metabolice, reumatologic-inflamatorii, vasculare etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
19-09-2014, ora 14:09
Cosmina.dulamita
Nu este medic/terapeut
Cosmina.dulamita
Am 21 de ani, feminin, 160 cm si 60 kg, sunt studenta iar ca activitate fizica 6 zile pe saptamana cate 1-3 ore pe zi. Nu am avut nici o fractura, de reumatism nici nu se pune problema, din cand in cand se intampla sa imi amorteasca gambele chiar daca nu stau intr-o pozitie incomoda
0
19-09-2014, ora 14:36
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cu mare probabilitate va confruntati cu un sindrom de supra-solicitare fizica. Prin urmare, trebuie sa evitati eforturile agresive pentru membrul inferior (de tip jogging) si, in general, sa reduceti nivelul general al efortului fizic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Antiinflamatoarele non-steroidiene cresc riscul cardiovascular la pacienții cu osteoartrită
  • Rolul estrogenului în osteoartrită și durerile lombare la femei
  •