Dureri oase | Forumul Medical ROmedic

Dureri oase

21-08-2013
casim
Nu este medic/terapeut
casim
O sa incep lunga mea poveste care in urma cu un an mi-a schimbat complet viata. Dupa cum spuneam, in urma cu aproxamiativ un an a inceput lunga mea calatorie pe la diferite cabinete medicale care din pacate, pana la aceasta data nu s-a finalizat cu un diagnostic. Am inceput sa am o durere in gat pe partea dreapta, o usturime, in cateva zile a inceput sa ma doara si urechea dreapta, bine-nteles. Durerile erau surde si din cauza asta la inceput nu am mers la nici un medic, dar dupa ceva timp, cand am observat ca tot nu imi trec, ba mai rau, durerile se accentuau, m-am hotarat sa merg la orl. Am fost la un medic in orasul meu care mi-a spus ca arata f bine atat gatul cat si urechile, iar din punct de vedere orl nu exista motiv pt care sa am dureri. Bine-nteles ca durerile au continuat si cum eu stiam ca ma doare, am insistat si am plecat la Bucuresti pt o endoscopie nazala. Acolo aceeasi poveste. Nici un real motiv orl pt durerile mele. Medicul m-a sfatuit sa imi iau un concediu impreuna cu sotul, fara copii :) pt a ma relaxa. Deja situatia devenea f stresanta. Durerile erau puse pe fond psihic si asta nu ma multumea deloc dar am hotarat sa las totul asa cum era, in speranta ca intr-o zi toate durerile vor trece de la sine. Sigur ca innainte de toate am facut si un set de analize din care nu a reiesit nimic spectaculos asa ca.totul era normal, pana intr-o zi, in apropierea sarbatorilor de iarna cand au inceput sa ma usture destul de tare gingiile, jumatate de limba si cerul gurii, tot pe partea dreapta, bine-nteles si aveam si o durere in coltul maxilarului, in partea de jos, cam in dreptul maselei de minte, asa ca m-am hotarat sa-mi fac un RMN gat si cap, parti moi. Spre fericirea mea (pt ca deja avem si ganduri negre), RMN-ul a iesit ok, doar vre-o 3 ganglioni usor inflamati, adica cel mai mare 7 mm, bine-nteles, partea dreapta. Medicul de la RMN m-a sfatuit sa merg la dentist pt a vedea daca am probleme cu dantura. Zis si facut, fuguta la dentist, consult, radiografie panoramica.dintii si maselutele toate perfecte( nu am avut niociodata probleme cu dantura). Dezamagire! Nu stiam ce sa mai cred. Oare problemele mele chiar sunt psihice? Dar pe mine ma doare!!! De la dentist m-a trimis la BMF.poate poate, cine stie.Ajunsa la BMF, plecata de la BMF..Absolut nici o problema. Imi venea sa plang de frustrare. Deja pe fruntea mea scria IPOHONDRA. imi era rusine sa mai merg la medicul de familie, dar vroiam un raspuns. Ma macina pt ca durerile se inmulteau din ce in ce mai mult si asta unui medic nu confirma altceva decat ipohondria. Durerea din zona maxilarului s-a extins incet incet, in prezent ma doare jumatate de fata, ureche, tampla si si osul in spatele urechii si cand am durerile astea am o ceata pe achiul drept. Durerea din gat este exact unde cred eu ca incepe laringele. Acolo am o umflatura exact in locul in care ma doare. O percep ca pe o galma formata pe cartilagiul ala. Din cand in cand ma ustura pielea pe cap, dar numai jumatate de cap si nu are rost sa mai mentionez de fiecare data ca e vb de partea dreapta.Am cate o durere pe craniu sau maxilar, o durere osoasa, dar intr-un punct exact. Ma doare ca si cand am o vanataie, un cucui, ca si cand m-am lovit. Durerea poate dura 2-3 zile si apoi dispare. Durerea de gat, cateodata e insotita si de o arsura cred eu pe muschiul sternocleidomasoidian. Ma dor ganglionii de un an de zile. Stiu ca suna ciudat, dar cand se inflameaza si numai putin, pe mine ma dor. Asa imi dau seama ca s-au inflamat. Simt durerea si cand pun mana, simt galma. Se inflameaza in general cei de la gat dar uneori si cei axilari. Nu va inchipuiti ca se fac cat nucile. In lipsa unei raceli, daca se inflameaza, nu cred ca depasesc un cm, dar pe mine ma dor si ii simt imediat. Da, stiu...povestea mea este cam lunga si probabil multi care o cititi deja v-ati plictisit dar din pacate nu se termina aici. Incepusem sa ma concentrez tot mai mult pe durerile astea, intradevar, am facut o obsesie dar ma intreb cine in locul meu nu ar fi facut. Toate dureri atipice fara o cauza aparenta. In timp mi-am dat seama ca ma dor si coastele in anumite locuri si clavicula dreapta. Culmea, de data asta, nu ma dureau numai coastele de pe partea dreapta, ma dureau si cele de pe stanga, dar ce m-a facut sa ma trezesc putin a fost faptul ca am observat ca acolo unde ma dureau, avem niste galme, umflaturi, pt ca si coastele, la fel sa si maxilarul si craniul, ma dureau in puncte exacte, durerea nu era difuza. Mi-am amintit ca atunci cand a inceput aventura mea, m-am vaitat la medicul de familie ca ma doare umarul drept, clavicula, coasta imediat de sub ea si subrat (partea dreapta), undeva spre san, dar simteam ca nu ma doare sanul, i-am spus ca am senzatia ca durerea e pe os. Am facut o eco la sani, totul ok, iar despre durerea osoasa a spus ca e de la coloana. Am coloana putin stramba si de aici vin durerile. Am crezut si nu am insistat. Pe mine ma obseda durerea de gat si fata. Dar cum spuneam, mi-am amintit de acele dureri, care nu au incetat niciodata si palpand zona, mai ales cea de subrat am observat o galma marisoara pe os, exact acolo unde ma durea si unde simteam usturimea de pe os. Tot astfel de umflaturi erau si pe celelalte coaste, exact unde ma durea, asa ca mi-am luat inima in dinti si mi-am spus ca nu sunt nebuna, ceva se intampla si trebuie sa aflu ce mi-a dat viata peste cap. Am mers la medicul de fam. care, deja satul de mine, nu vroia sa imi dea trimitere. Era in concediu si i-a transmis asistentei sa merg Pe banii mei daca doresc. Nu are rost sa spun ce am simtit aunci si ce i-as fi facut daca era in fata mea. In fine, pana la urma asistenta mi-a dat trimitere si am plecat glont la ortopedie unde am intalnit un medic omenos care, dupa ce am facut radiografia la coste mi-a spus ca intr-adevar acolo se vad coastele ingrosate, nu este nimic malign (m-am linistit, dar oricum stiind ca era vb de mai multe umflaturi, din ce stiam eu nu avea cum sa fie ceva f nasol) dar mai mult de atat.nimic.am plecat cu acelasi mare semn al intrebarii cu care m-am dus. Mi-a dat sa fac RMN la coloana, spunand ca am o discopatie;RMN pe care nu l-am facut nici in ziua de azi, poate am gresit, dar am simtit ca nu are legatura cu ceea ce ma deranja pe mine in realitate. In ultimul timp imi simt mana dreapta mai greoaie, cateodata imi amorteste usor si piciorul drept si fesa dreapta si spatele, tot pe dreapta. Ma doare capul cate 3 zile, pe partea dreata, desigur. Simt ca durerea de oase este mai mare la cap si maxilar atunci cand ma doare capul dar banuiesc ca e normal sa intensifice durerea. As vrea sa o iau de la capat si cred ca ce la potrivit ar fi sa merg iarasi la un ortoped pt ca eu cred ca de fapt toata nebunia asta are legatura doar cu oasele, dar mi-e teama ca drumul va fi lung pana a afla un diacnostic si mi-e teama ca daca alt medic ma va dezamagi si ma va indruma spre psiholog voi claca si voi intra intr-o mare depresie. Am sentimentul ca nu voi ajunge niciodata la un rezultat, cel mai probabil din pricina medicilor care mi-au lasat un gust amar. Sunt intamplari peste care am sarit pt a nu va plictisi si mai mult. Si imi este teama ca nu voi sti cu ce sa incep si voi omite lucruri esentiale sau daca voi povesti toate simptomele care le-am avut ma vor eticheta din start ca ipohondra si nu isi vor mai da prea mult interesul. O sa va scriu in continuare, o sa va povestesc ce va urma si sper ca va fi de bine. Sanatate multa si va doresc doar sa cititi astfel de povesti, sa nu le traiti!
2 comentarii
0
22-08-2013, ora 23:22
udarmicu
Nu este medic/terapeut
udarmicu
Salut si eu am avut un pneumotorax total stang si ce pot sa zic ca de-atunci am tot felul de genu de simtome nici eu nu stiu pe unde sa ma mai duc si mie mi-e frica sa nu fac cancer...tot cu gandul asta traiesc si plus ca am facut 7 radiografii si o radioscopie ca aia care mi-a dat radioscopia a zis ca nu e asa radianta...din contra.In fine de vreo 2 luni am durei de spate pt ca sie eu am coloana stramba si nu pot face prea mare efort ca am avut pneumotoraxul si plus ca de 2 sapt ma tine si in piept si am senzatia de tuse.Radiografii mi-e frica sa mai fac.De curios sunt sa vad ce am pe la plamani si uite asa ma chinui si ma framant si totusi tind sa cred ca 50% daca nu mai mult e si pe baza psihica.Adica numai gandul ala ca ma trezesc si iar ma dor toate etc, sau azi ce ma mai doare..ma omoara si pe mine + ca de unde sunt eu nu prea sunt medici de specialitate..am zis ca in cel mai rau caz ma internez undeva la o clinica si-mi fac toate analizele.adica toate investigatiile din cap pana-n picioare sa vad si eu de unde am starea asta de disconfort...ca daca te apuci si citesti pe net...te ia groaza..toate duc la cancer si iar cancer.de la o banala tuse...si eu sunt derutat la maxim.Ce sa-ti spun sanatate maxima si cum vrei s-o iei si tu de la capat cu analizele asa simt nevoia si eu si nu stiu daca e buna atata iradiere...
0
23-08-2013, ora 09:25
casim
Nu este medic/terapeut
casim
Ti-am scris si la subiectul tau. Eu cred ca ar trebui sa faci un RMN. Asta nu radiaza si cred eu ca la RMN se vad cel mai bine plamanii. Din cate stiu eu CT e mai performant pt oase iar RMN pt parti moi. O sa iti trebuiasca trimitere de la medicul de familie la un pneumolog iar de la pneumolog la RMN ca sa platesti la jumatate. Cred ca se face pe cate un singur plaman. E in jur de 500 ron plamanul. Sper sa nu gresesc, oricum, compensat va fi 250. Banuiesc ca vrei sa faci doar la cel cu probleme. Asta ca sa te linistesti tu.dar cel mai probabil, dupa atatea radiografii cred ca si-ar fi dat seama daca era ceva mai grav. Din pacate cand ai o problema de sanatate si nu ii gasesti un raspuns, iti afecteaza si starea psihica asa ca sigur, simptomele se amplifica si pe fond psihic, insa eu sper sa putem face diferenta. Multa sanatate si mai usor cu radiatiile. Astept sa imi povestesti ce ai rezolvat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.