Dureri musculare ale mainilor (biceps, triceps)

08-01-2011
Sandu Tutui
Nu este medic/terapeut
Sandu Tutui
Buna ziua, sunt barbat, am 49 ani 1, 63m si 60 kg. Am suferit in 2004 o interventie chirurgicala ptr hernie de disc HDL dreapta L5S1, aparent reusita. Imi amintesc ca la examenul RMN apareau protruzii discale si la nivelul L1, L2, L3...
Anul trecut(2010-Mai), am suferit o reinterventie datorita recitivei herniale la acelasi segment. Dupa operatie, medicul mi-a spus ca a fost de fapt o cicatrice compresiva, insa discul a fost gasit perfect sudat la acel nivel al interventiei initiale.
Acum, de cateva saptamani, am dureri musculare la nivelul bratelor, in zona dintre umar si cot (biceps triceps). Deseori simt dureri si la nivelul coloanei, atat in zona lombara cat si mai sus in zona dorsala. Durerile au inceput sa apara cu o intensitate mai usoara, in timpul gimnasticii de recuperare dupa aprox 4 luni de la reinterventie. Acum sunt tot mai intense si mai acute mai ales, la bratul stang.
Am incetat gimnastica si din oct.2010, am luat antiinflamatorii cu relaxant muscular (Diclotard, Celebrex, Crorzoxazon, Midocalm)...
In paralel am aplicat si crema cu masaj in zona dureroasa, dar durerile se mentin si sunt mai intense dimineata cand ma ridic din pat. Abia pot ridica bratul, in timpul spalatului, barbieritului etc...; Peste zi, intensitatea dureroasa mai scade insa reapare la fel dimineata.
Va rog sa ma sfatuiti ce trebuie sa fac !!!!
Va multumesc
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.