Dureri mijloc, urinat frecvent, transpiratii nocturne, vedere incetosata

03-05-2012
ArisaMiura
Nu este medic/terapeut
ArisaMiura
Buna ziua.

Mi s-a schimbat viata radical in ultimele luni din cauza sanatatii in mod negativ si nu stiu ce investigatii sa cer doctorului.. peste 3 sapt cand ma programeaza pt 10 min de consultatie. Apreciez orice opinie sau indrumare. Mentionez ca am 28 ani, sex feminin si locuiesc in UK unde medicina se practica foarte diferit :(

Simptome: dureri constante de mijloc, spate, gat, umeri, brate si incheieturi; inrautatirea brusca a vederii, urinat f frecvent ( la 30 min, zi si noapte) cu miros puternic de medicamente (desi nu iau nimic, dar beau multa apa); arsuri abdominale (in special dimineata); oboseala constanta; usoara ingalbenire a tenului; transpiratii noaptea etc.

Istoric important: reumatism (de copil); 2010 prezenta hematii in test urina; valori mari de :proteina C reactiva, leucocite (sange), monocite, celule mari imature (2.30%), eritrocite; valori mici de limfocite; lesin periodic; radiografii plamani ok; ecografii rinichi si aparat urinar ok; ecografii aparat reproductiv normale; bronsite dese; cistite dese etc

Multumesc!
7 comentarii
0
03-05-2012, ora 18:00
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
te referi la "lesin periodic;"...poti sa dezvolti, putin?
toate cele bune,
0
03-05-2012, ora 19:16
ArisaMiura
Nu este medic/terapeut
ArisaMiura
Buna ziua,
Cam de 2-3 ori pe an lesin cu pierdere totala sau partiala a cunostintei ( mai intai apare o stare de ameteala, pe care deja o recunosc si caut un loc sigur unde sa ma asez sau sprijin, mai ales daca sunt pe strada, mi se face greata, simt cum mi se racesc dintr-o data mainile si pierd puterea sa ma mai tin de ceva si apoi nu-mi amintesc ce urmeaza sau in cazul 'partial' aud si sunt constienta de ce se intampla in jurul meu dar nu pot reactiona cu nimic). Se intampla din adolescenta cred.sau poate mai devreme.Mai nou, pen-ultima data, acum vreo 10 luni am avut un episod de genul acesta intr-un autobuz si pt prima oara era si sotul cu mine, care dupa petrecerea evenimentului mi-a spus ca am avut niste convulsii ale membrelor si a folosit cheia de la usa sa-mi desfaca dintii de frica sa nu-mi inghit limba. Sigur, il cred, dar tot mi se pare uimitor, pentru ca nu mi-a mai spus nimeni de convulsii pana acum, deci nu stiu daca este ceva nou sau.Mentionez ca in ultimele luni de vreo 2-3 ori am avut probleme de vorbire/exprimare ( incercat sa exprim cate o idee sau o parere, m-am trezit ca am articulat cuvinte fara inteles sau fara legatura intre ele, sau nu am fost in stare sa construiesc o propozitie simpla si logica verbal) - nici mie nu mi-a venit sa cred ce fel de cuvinte am scos pe gura - si probleme de orientare (timp de 30 min nu am recunoscut o strada pe care am trecut de peste 500 ori in prealabil). Multumesc pentru interes!
0
03-05-2012, ora 23:16
burta
Nu este medic/terapeut
burta
Buna seara,
de trei saptamani tusesc foarte tare, la inceput aveam tuse seaca am mers la medicul de familie care mi-a dat zinat si nizoral pentru cinci zile dar nu mi-a trecut, am mers la orl si mi-a dat zinat si aerius dar tot tusesc acum mai rar dar tot cand incep nu pot sa ma opresc, as vrea sa stiu daca este ceva grav avand in vedere ca am si o ciuperca in gat pe care o tratez cu diflucan din octimbrie si parca tot nu trece.
Va multumesc mult!
0
05-05-2012, ora 18:19
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
@ArisaMiura : Nu cred ca vei putea cere tu doctorului ce investigatii sa faci ; va decide el dupa ce-i vei povesti ce te supara.Intai ar fi bine sa incepi cu analize de laborator la sange si urina.Apoi un control neurologic.
0
05-05-2012, ora 18:25
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
@burta : Spune-mi si mie cum ai luat Diflucan din octombrie si pana acum. Ce analize ai facut pentru a detecta ciuperca din gat ?
0
06-05-2012, ora 20:29
burta
Nu este medic/terapeut
burta
Am facut 'exudat nazofaringian' la care mi-a iesit pozitiv un stafilococ c t (citez din buletinul de analize)cu care am mers la ORL si mi-a dat tratament cu diflucan, bioparox, tantum verde, si sa fac gargara cu anestezina pentru gargara in primele luni, acum am o pastila de diflucan la o luna si sa fac gargara cu bicarbonat dar eu nu sunt sigura ca sunt vindecata si mi-e frica sa nu am si altceva pe langa ciuperca.
Va multumesc pentru interes!
0
24-05-2012, ora 21:47
burta
Nu este medic/terapeut
burta
Buna seara, revin cu problema mea tusea, tusesc de foarte mult timp de la florii, am avut de facut tratament cu nizoral si zinat dar tot nu mi-a trecut, tusesc mai putin dar sec si atunci cand i-mi vine nu pot sa ma controlez, in octombrie am facut exudat si mi-a iesit pozitiv am un stafilococ in gat, am facut tratament cu diflucan, bioparox, vitamina a, tantum verde si gargara cu anestezina pentru gargara caum cand a inceput tusea am mers si la alt medic sa cer parerea si mi sa spus ca mi-a ramas doar pe limba.Intrebarea mea este ce as mai putea sa iau ca sa-mi treaca tusea.
Va multumesc pentru interes!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Prin transpirație eliminăm toxinele din organism
  • Alegerea corectă a deodorantului
  • De ce transpirăm?
  • Lentilele de contact telescopice, o soluție inovatoare pentru afecțiunile oculare
  • Picături oftalmice pentru îmbunătățirea vederii pe timp de noapte
  • Transpirația excesivă (hiperhidroza)
  • Este paracetamolul un remediu pentru durere eficient și sigur?
  • Glicemia ar putea fi măsurată prin analiza transpirației
  • Testul oftalmologic ce permite diagnosticarea problemelor de vedere la domiciliu
  •