Dureri lombare in urma unei cazaturi

25-10-2010
inita
Nu este medic/terapeut
inita
In urma unei cazaturi am capatat dureri mari de spate (zona lombara). Iata rezultatele examinarilor:

Buletin radiologic:
- scolioza lombara dextraconvexa cu accentuarea lordozei lombare fiziologice;
- corpuri vertebrale L2 si T12 tasate cu 1/3 din inaltimea corpului vertebral;
- reducerea spatiului intervertebral L5-S1;
- osteofile anteriore L3-L4;
- modificari de coxartroza stanga;
- modificari osteoporotice difuze la nivelul corpurilor vertebrale lombare.

Osteodensiometrie:

R.O.I. BMD BMC Area(cmp) Z-s core T-s core
L1 0.708 9.77 13.79 -0.5(-7%) -2.5(-28%)
L2 0.706 7.61 10.78 -1.1(-14%) -3.3(-34%)
L3 0.774 11.94 15.44 -0.5(-6%) -2.7(-27%)
L4 0.666 12.17 18.27 -1.4(118%) -3.5(-36%)
Total 0.712 41.49 58.27 -0.9(-12%) -3.0(-32%)

RMN:
- discreta tasare anterioara corp vertebral T12;
- edem la nivelul corpului vertebral L2; tasare cuneiforma L2; hernie intraspongioasa, platou vertebral superior L2; bombare de zid posterior, cu compresine moderata.
- edem osos la nivelul platoului vertebral superior L3.
- protruzie discala L4-L5, cu amprenta pe sacul dural si amprenta foraminala stanga.

Mentionez ca urmez tratament medicamentos (deocamdata a trecut doar o luna din cele 6 de tratament) cu actomel, alpha D3, dicloreum, omoran si am facut si timp de 10 zile fizioterapie. In urma acestora durerile s-au ameliorat doar putin, durerile persistand in continuare. RMN-ul l-am facut dupa ce am facut fizioterapia.

Imi puteti recomanda ce pot sa fac in continuare (ce medicamente, etc.)?

Date pacient:
Varsta - 72 ani
Sex - feminin
1 comentarii
0
25-10-2010, ora 22:55
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Atitudinea terapeutica este influentata de cu totul si cu totul alte considerente decat va imaginati.
In primul rand este capital consultul clinic al neurochirurgului, care poate aprecia necesitatea tratamentului chirurgical sau mentinerea tratamentului conservator, si asta in functie de examenul direct, cand se va cuantifica afectarea neurologica actuala (paralizii, pareze, deficite neuro-motorii).
Pe urma, la fel de importanta este si greutatea D-voastra: obezitatea reprezinta o contraindicatie absoluta pentru interventia chirurgicala, chiar in cazul existentei unor deficite neurologice masive.
Prin urmare, problema nu se pune in termeni de medicamente, ci doar de consult clinic neurochirurgical.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.