Dureri lombare dupa ce am dansat la un chef

10-12-2013
theexpendable
Nu este medic/terapeut
theexpendable
Buna, as dori daca se poate sa ma lamuriti cu o problema. Sunt barbat, am 29 ani, inaltime 1, 86 m, greutate 86 kg si in forma din punct de vedere fizic. Niciodata nu am avut probleme cu spatele pana acum 6 luni cand am facu o prostie. Am fost la un chef si am dansat ' Limbo'. Stiti dansul acela cand trebuie sa te apleci mult in spate ca sa treci pe sub o prajina. Eu m am aplecat cat de mult am putut inspre spate pana am simtit un junghi in coloana in zona lombara. Cam asta a fost tot numai ca de atunci spatele meu nu mai este ca inainte. Nu pot zice ca ma doare dar simt o jenă, nu stiu cum sa zic ceva ma jenează la spate in zona lombara. Oare ce poate sa fie, va trece cu timpul sau trebuie sa ma alarmez ?
12 comentarii
0
11-12-2013, ora 11:22
Dr. Manuel Nastai
Ortopedie si traumatologie, Stuttgart
Dr. Manuel Nastai
Este foarte important sa dati mai multe detalii despre durere pentru a va putea ghida corect. Unde mai exact doare (spate? fesa?)? Iradiaza durerea? E constanta sau alterneaza cu perioade de acalmie? Doare mai tare la mers, efort sau in repaus? Cat e de intensa? Ce trebiue sa faca sa treaca?
0
11-12-2013, ora 15:49
theexpendable
Nu este medic/terapeut
theexpendable
- nu doare foarte tare, este ca o senzatie de arsura
- durerea este locala in zona lombara a spatelui
- este constanta cand stau jos
- dureaza de 6 luni
- dispare cand sunt in miscare
- cand ma aplec in fata nu doare
- apare la extensia spatelui
0
07-01-2014, ora 09:19
theexpendable
Nu este medic/terapeut
theexpendable
No, nu ştie nimeni ???
0
07-01-2014, ora 14:21
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este vorba despre un sinrom compresiv vertebral, de tipul herniei de disc lombare.
Prin urmare, logic, trebuie sa consultati un neurochirurg, in vederea unei examinari clinice directe.
Pana atunci este indicat sa evitati eforturile medii-mari.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
07-01-2014, ora 17:22
theexpendable
Nu este medic/terapeut
theexpendable
Vă mulţumesc mult pt răspuns, am făcut deja o programare la neurologie pentru un consult.
0
07-01-2014, ora 17:25
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
De fapt, e vorba despre neurochiurgie, ceea ce v-am precizat deja.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
22-10-2014, ora 12:25
cmoldovan
Nu este medic/terapeut
cmoldovan
Buna ziua, va rog sa ma ajutati in stabilirea cauzei unei dureri lombare ingrozitoare a tatalui meu de 79 de ani, care tot timpul a facut efort fizic mai mult decat i-au permis durerile. In decursul anilor a avut de doua ori punctii in coloana pt. ca a ramas blocat, probabil de la raceala. Tot timpul a avut dureri suparatoare de spate si umar (drept) pe care le-a dus pe picioare. In aprilie 2014 a avut operatie de hernie inghinala, care cica s-a finalizat cu succes, dar de atunci a ramas cu sonda si i s-au descoperit probleme la prostata. Ar trebui operat de prostata dar nu ar fi chiar asa de grav. De la inceputul lunii este fara sonda dar face foarte des si cam de atunci (poate este coincidenta) are dureri ingrozitoare in partea dreapta lombara. Medicul urolog a spus ca este bine, (face tratament cu Duodart), nu are reziduuri, a golit vezica suficient de bine si rinichii sunt bine, iar durerea nu este de la rinichi ci mai degraba de la spate, poate fi raceala. Va intreb, poate fi durerea de la raceala atat de puternica, si nu are tratament? Durerea este continua in mod suportabil, si are momente cand devine puternica. De o saptamana ia in fiecare zi calmante (algocalmin, no-spa, midocalm, piafen) si se face cu Sindolor.
Va multumesc.
0
22-10-2014, ora 15:39
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Durerile lombare nu au nici o legatura cu """""raceala""""", ci reprezinta expresia unui sindrom compresiv lombar (hernie de disc, stenoza canalului vertebral etc).
Prin urmare, trebuie sa consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
23-10-2014, ora 12:24
cmoldovan
Nu este medic/terapeut
cmoldovan
Va multumesc foarte mult!
0
29-11-2014, ora 22:48
cmoldovan
Nu este medic/terapeut
cmoldovan
Buna ziua, revin din nou cu problema tatalui meu. Am fost la neurochirurg si ne-a spus ca problema nu tine de el. A facut tomograf si i s-a descoperit tumora pulmonara. Nu a facut scintigrama, asa incat medicul de la chirurgie toracica mai mult a banuit diagnosticul secundar: tumora maligna secundara a osului si maduvei osoase- C79.5. Alte dorsalgii, regiune lombara -M 54.86. In continuare are dureri strict in partea dreapta a soldului si coboara pe piciorul drept inainte de genunchi. Cand durerile sunt ingrozitoare apar si la soldul stang. In spital a fost tinuta sub control durerea cu perfuzie cu paracetamol si pastile brufen. Am fost la oncologie unde, un medic mi-a spus ca durerile nu sunt de la tumora ci poate reumatice. Alt medic care ne-a luat in evidenta a spus ca poate fi nevralgie (adica durere pe nervi, tot in urma banuielilor de tumora secundara a osului). Ca urmare am intrat pe tratament cu gabapentina despre care am citit ca poate implica o gramada de pericole si reactii adverse. Va rog sa-mi spuneti, daca faceam scintigrama, era posibil sa avem altceva decat cancer pe os, si daca gabapentina nu putea fi inlocuita cu altceva in situatia unei nevralgii
0
29-11-2014, ora 23:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Din cele descrise de catre D-voastra, se pare ca numai neurochirurgul va poate fi de folos.
Prin urmare, v-as sfatui sa cereti avizul unui alt neurochirurg, cu buna experienta in chirurgia vertebrala.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
29-11-2014, ora 23:27
cmoldovan
Nu este medic/terapeut
cmoldovan
Va multumesc, m-am gandit si la asta, dar am fost la un medic recunoscut ca fiind foarte bun (dr. Mircea Radu -Brasov), asa incat m-am incurcat la o astfel de decizie, dar o sa incerc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Este paracetamolul un remediu pentru durere eficient și sigur?
  • Te doare spatele? Nu este din cauza vremii!
  • Tratamentul chiropractic pentru durerile lombare asociat cu ameliorări neînsemnate
  • Tratamentul ce poate reduce afectarea coloanei vertebrale după un traumatism
  • Tratament mai puțin invaziv - eficient pentru durerile lombare
  • Cauze mai puțin evidente pentru durerea de spate
  • Sfaturi pentru persoanele cu dureri lombare
  • Durere de spate - ce este important să știi
  • Exerciţii recomandate pentru durerea lombară
  •