Dureri lombare-Interpretare RMN

28-03-2010
papujik
Nu este medic/terapeut
papujik
Buna ziua!...va rog din suflet sa ma ajutati.Am 21 de ani si acum 3 ani jumatate m-am trezit cu dureri ingrozitoare in zona lombara, initial ma gandeam ca sunt rinichii...mi-am facut eco si nu aveam nimic...ecograful mia zis sa ma duc sa-mi fac o radiografie ca s-ar putea coloana sa fie cea care imi da durerile respective.M-am dus la reumatolog mi-am facut radiografie...unde mi-a iesit coloana stramba.medicul mi-a dat fizioterapie...am facut-o...dupa ceva timp mi-a trecut.Initial a spus k voi trebui sa imi fac fizioterapiile din 6 in 6 luni toata viata.Odata ce durerile imi trecuse...am zis ca poate poate asa va fi...ceea ce nu a fost adevarat.Acum jumate de an m-au luat iar durerile mai rau...am ajuns la urgente, mi-au gasit "ciocuri de papagal" de 3 mm pe coloana pe care acum 3 ani nu le aveam, mia dat pastile si leam luat, nici un rezultat.Pana la urma am fost sami fac un RMN la coloana lombara imi scrie in felul urmator:
REZULTAT:
Secvente efectuate:sagital T2, STIR, axial T2
-Spondilolistezis gradul 1 L5-S1.
-Hiposemnal T2 la nivelul discului intervertebral L5 (deshidratare)
-Ingustarea spatiului intervertebral L4-L5.
-Hipertofia articulatiilor interapofizare (cu lichid intraarticular) si a ligamentului flavum.
-Protruzia discului L5, necompresiva.
CONCLUZII:
Coloana lombara cu modificari degenerative
Spondilolistezis gradul 1 L5-S1
Va implor spunetimi in mare ce am.Va multumesc!
2 comentarii
0
29-03-2010, ora 00:03
darvareanu
Nu este medic/terapeut
darvareanu
buna ziua, am o problema la umarul stang de 5 ani in urma unei cazaturi, acum o luna am fácut un RMN. rezultatul examenului rmn.Discreta ingrosare si moderat hipesemnal T1 si T2, TSE la nivelul tendonului muschiului supraspinos in zona critica.Cantitate mica de fluid in bursa subracominala;PD/T2 si T2 STIR se evidentiaza discontinuitati la nivelul labrumului anterior cu posibile rupturi capsulare cu fluid in articulatia scapulo humerala si posibil extracapsular.as dorii sa stiu daca este grea operatia si binenteles cine ma poate ajuta in acest sens.va multumesc.
0
28-08-2011, ora 21:15
siculica
Nu este medic/terapeut
siculica
Buna ziua,
Va rog foarte mult sa imi interpretati rezultatul si daca e nevoie pt trimite RMN-ul dumneavoastra, dupa a treia operatie ma simt rau nu la fel ca inainte totusi medicul dupa ce am facut iarasi RMn dupa a treia operatie
a spus ca trebuie sa fiu din nou operata. Va implor spuneti-mi ce sa fac.
Rezultatul RMN-ului este "dezhidratarea discului intervertebral L4-L5(hiposemnal T2) asocind potruzie discala circumferentiala cu componenta herniara
mediana-paramediana stanga ce amprenteaza usor sacul dural, prezentind contact disco-radicular cu radacina L5 stanga pe
traiectul ei intradural (recidiva), debordul discal fiind de 11/8 mm.Laminectomie L4-L5 stanga."
Va multumesc din suflet si astept un raspuns de la dumneavostra cat mai repede pe email: -*

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul chiropractic pentru durerile lombare asociat cu ameliorări neînsemnate
  • Tratament mai puțin invaziv - eficient pentru durerile lombare
  • Sfaturi pentru persoanele cu dureri lombare
  • Exerciţii recomandate pentru durerea lombară
  • Care este poziția corectă pentru a ridica o greutate?
  • Gestionarea durerilor lombare printr-o nouă abordare
  • O tehnică moleculară ar putea fi dezvoltată pentru a obține un diagnostic mai rapid pentru pacienții cu dureri de spate
  •