Dureri la sinusuri

15-02-2012
Bleguta
Nu este medic/terapeut
Bleguta
Buna ziua,

Am 49 de ani si am lucrat in mediul toxic 11 ani. De 18 ani sufar de spondiloza cervicala. Ma dor permanent oasele capului de la sinusurile dilatate. Nu stiu ce sa fac si ce am? La fiecare doua saptamani chem salvarea, iar intr-o singura zi vine chiar de doua-trei ori. Am facut injectii in cap cu Dexa, Cortizon. Imi pun pansamente cu ustoroi si hrean pe frunte, ceafa, obraz, zonele care ma dor cel mai tare. Am facut tramente cu lipitori (1 sedinta), venin de viespe (4 sedinte).Cand ma doare am senzatie de voma. Am observat ca durerile apar mai ales la schimbarile vremii.
Dati-mi va rog un sfat si poate un diagnostic. Va multumesc
3 comentarii
0
15-02-2012, ora 14:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. cu siguranta.. NU este sinuizita..
dar ca sa stiti sigur tre sa mergeti sa faceti o radiografie SAF
2 senzatia de voma.. pe durerea de cap..Vorbeste despe o tensiune crescuta intracraniana
ajuta un diuretic ( furosemid)
dar se considera ca intestinul gros ( constipatia) este cel mai responsabil de cresterea tensiunii intracraniene

3 e navoie de investigatii pe mai multe organe.. un medic bun care sa puna acele rezultate cap la cap si sa caute cauza si rezolvarea corecta a problemei
e nevoie de un examen fund de ochi., tensiune arteriala luata si in pozitie culcat si pe sezut, deasemenea luata cand NU aveti dureriele de cap si in crizele de durere
conteaza KG. in plus., starea ficatului, intestnelor... si alimentele cinsumate ( regimul alimentar si hidratarea corecta)
conteaza circulatia sangvina ( mai cu seama cea venoasa si vascozitatea sangelui)
starea coloanei cervicale.. daca sunt ciocuri, daca ingreuneaza circulatia lichidului cefalo-rahidian
analizele sangelui..si daca este ASLO marit si e vorba de dureri reumatice ( se face tratament cu Moldamina de durata)///s.m.a...
0
14-12-2012, ora 18:50
bluvia
Nu este medic/terapeut
bluvia
dl doctor,
va rog sa ma ajutati intr-o problema.de vreo 3 luni de zile imi amorteste capul la spate la anumite miscari, mai mult pe dreapta.am facut tomografie comp.la cap si nu a iesit nimic, am facut rezonanta mag la cervicale iar nimic, am facut doppler la cap, nimic.ma lasa doar cu picaturi de redergin.ma dor si am o senzatie de apasare si amortire pe langa nas, obraji, nu prea pricep nici eu bine.am deviatie de sept nazal.ma dor si lateralele capului de la crestet.nu mai stiu ce sa fac si ce sa iau.
va rog frumos sa-mi raspundeti -
numai bine
0
16-12-2012, ora 12:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faci un consult la stomatolog. radiografa Saf. sa exclyzi o sjnuzita
toate rezultatele le atasezi pe adresa personala pe hotmail.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.