Dureri la piciorul stang

22-06-2010
Murar Razvan
Nu este medic/terapeut
Murar Razvan
Intr-o dimineata m-am trezit cu o durere in partea posterioara a piciorului stang sub forma de stafulgerare si apoi permanenta, precum si dureri in articulatiile de la sold si laba piciorului, mai putin la genunchi. De asemenea apare si o amorteala a labei piciorului, mai accentuata la degetul mare si cu furnicaturi, si la partea posteriara a osului inverior al piciorului in zona dureroasa si slabirea musculaturii si a functiei motrice, adica nu pot sa stau intr-un picior, ma dezechilibrez, articulatiile imi pocnesc cand fac miscari. De asemenea si in zona lombara am dureri, dar foarte putin intense in raport cu durerile din picior. Am fost la neurolog si mi-a spus sa imi fac o radiografie la zona lombara si la sold. Am facut-o si rezultatul a fost ca nu sunt modificari. Am luat un tratament cu arcoxia, vitalin dar nu m-a ajutat de loc. Singurul medicament care imi face sa dispara durerea e Ketonal duo de 150 mg. Apoi am apelat la serviciile unui maseor recomandat de o colega care a tratat pe multa lume de astfel de probleme. Am efectuat 10 sedinte de masaj, care m-au ajutat doar pe moment, adica durerea si amorteala se diminuau, dar a doua zi dimineata erau la loc. Maseorul mi-a spus ca am hernie de disc, nervul sciatic inflamat, si piciorul stang e mai scurt decat piciorul drept, cauze care imi determina problemele la picior. De asemenea a afirmat ca am un inceput de coxartroza. Intrebarile mele ar fi : cum pot obtine un diagnostic corect, confirmat prin analize(fiind inginer ma bazez tot timpul pe o demonstratie logica cu argumente nu pe ipoteze), cum as putea avea coxartroza la 28 ani, este bun masajul terapeutic pe care il fac si care ar fi un tratament pe baza naturala, nu cu medicamente sintetice. Va multumesc si astept un raspuns concret doar de la doctori cu experienta ! -
1 comentarii
0
22-06-2010, ora 15:58
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
D-voastra descrieti un sindrom compresiv radicular (de tip hernie de disc) care se diagnosticheaza 99% clinic si se confirma, eventual, printr-un RMN de coloana lombara.
Nu exista nici o analiza capabila sa confirme sau sa infirme acest diagnostic.
Esential este doar consultlul clinic, la un neurochirurg bine specializat in Chirurgie Spinala.
Nu v-as sfatui sa continuati cu masajul, putand avea efecte inverse.
Singurul tratament eficace, in lipsa unei indicatii chirurgicale, este kinetoterapia, efectuata dupa programe specifice coloanei lombare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.