Dureri la nivelul Coloanei Vertebrale

30-07-2009
DCA
Nu este medic/terapeut
DCA
Buna ziua.
-Ma numesc Claudia, am 33 de ani, locuiesc in Timisoara, iar problema mea este urmatoarea:
-De aproximativ 5 ani simt dureri la nivelul Coloanei Vertebrale.
-In urma cu 1 an, nemaisuportand aceste dureri(intepaturi), am fost la medic, am facut o radiografie pe baza careia s-a stabilit diagnosticul:
1)DISCRETA ROTATIE IN AX FRONTAL L5.
DIMINUAREA SPATIULUI INTERVERTEBRAL L4 / L5.
2)CIFOZA TORACALA CU TASARE VERTEBRALAANTERIOARA LA NIVEL T8, T9 SI OSTEOFITE MARGINALE ANTERIOARE DE TRACTIUNE ADIACENTE.

-M-i s-a recomandat sedinte de fizioterapie, care nu m-au ajutat prea mult, pentru ca durerile sunt din ce in ce mai mari si nu cedeaza usor la medicamente antiinflamatorii(Nurofen, Ibuprofen de 600mg, Ketonal..Algocalmin etc..)
-Doamna doctor de la fizioterapie, a adaugat diagnosticul Boala Suheman ( imi cer scuze daca nu am scris corect, dar nu mai am scrisoarea medicala...), m-a informat ca, aceasta boala apare de regula la persoanele de sex masculin.

-Domnilor DOCTORI, va rog, spuneti-mi parerea dumneavoastra..!
-Credeti ca o interventie chirurgicala m-ar ajuta sa scap de aceste dureri ?
-Ce fel de efort fizic( munca in gospodarie, ridicarea copilul in brate, are16 kg, mersul pe jos.)am voie si ce fel de efort fizic nu am voie sa fac?
-Mentionez ca, durerile apar si la cel mai mic efort, de exemplu in timp ce matur aleea, la 2 minute simt dureri mari.

Va multumesc pentru ajutorul acordat !
Cu stima, Claudia D.
1 comentarii
0
01-08-2009, ora 18:57
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Diagnosticul pe care il mentionati este unul strict radiologic, fara mare importanta in absenta unui consult clinic specializat.
Consultati un neurochirurg, doar dansul poate hotari necesitatea unei interventii chirurgicale.
Efortul de a ridica un copil de 16 kg este unul foarte mare pentru D-voastra si ar trebui sa-l evitati.
Boala Scheuermann reprezinta o osteocondrita vertebrala dorsala, caracteristica varstei adolescentei.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul