Dureri la incheietura mainii

06-09-2014
CristaFlorin
Nu este medic/terapeut
CristaFlorin
Buna seara! Am o problema la incheieturile mainilor. Sunt operat in luna mai de menisc, diagnosticul de dupa artroscopie fiind urmatorul (va scriu de pe foaia de la externare):
DIAGNOSTIC PRINCIPAL: LEZIUNE DEGENERATIVA INCOMPLETA MENISC EXTERN GENUNCHI STANG;
EPICRIZA: IN 14.05.2014 SE INTERVINE CHIRURGICAL c.f P.O. 313 PRACTICANDU-SE ARTROSCOPIE GENUNCHI STANG, MINIMA MENISECTOMIE EXTERNA SI CONDROPLASTIA CONDILULUI FEMURAL EXTERN, LAVAJ, SUTURA, PANSAMENT STERIL.
-KINETOTERAPIE; TRATAMENT CONFOM Rp./ALFLUTOP f10mg/ml i.m 1*1f/zi Nr. XX; VASCOSUPLIMENTARE cu 1 f.CRESPINE;
-INJECTIE PRP.
Acum alta este problema, am facut recuperarea acasa cu exercitii din spital, faceam si pe bicicleta statica (bicicleta de curse pe sosea pusa pe un trainer in casa) si stateam cu incheieturile indoite, nu drepte. De atunci a inceput sa ma doara stanga si s-a si umflat cateva zile prin zona capului ulnei cand m-am uns cu sindolor gel. A trecut pe moment putin, tot ma durea...eu fac antrenament acasa si cand execut din stand biceps cu gantera atunci ma doare pentru ca teoretic trebuie sa rasucesti gantera astfel incat sa vina paralel cu solul si nu perpendicular pe el. Ei bine, a mers cat a mers dar de 1 saptamana ma doare tot mai tare si nu am mai putut sa lucrez bicepsul din cauza asta...fac canotaj de performanta la Orsova, am 15 ani si 192 cm inaltime. In 1 octombrie incep scoala si vreau sa fiu 100% apt pentru atunci deci recomandati-mi cat mai repede ceva. Accept orice sfat, chiar si babesti gen sa-mi pun varza sau ceapa in zona aia. Cat mai repede, va rog!
2 comentarii
0
11-09-2014, ora 16:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Evident, este vorba despre un sindrom de supra-solicitare a articulatiilor.
Practic, articulatiile D-voastra nu suporta efortul la care sunt supuse si reactioneaza, logic, prin durere.
Singura solutie constain reducerea drastica a solicitarii acestor articulatii.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
11-09-2014, ora 16:39
CristaFlorin
Nu este medic/terapeut
CristaFlorin
Reducerea solicitarii pe o anumita durata, nu?!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: