Dureri la calcai dupa o perioada indelungata de repaus

16-02-2013
Dozator
Nu este medic/terapeut
Dozator
Salutari. Am 25 si acum 6 saptamani am suferit o fractura a diafizei metatarsianului V. Am stat 4 saptamani in ghips urmat de 2 saptamani de repaus fara ghips. In tot acest timp nu am calcat pe piciorul afectat. In saptamana 5 am inceput sa merg pe carje, punand greutate partiala. Fratura s-a vindecat si nu imi prezinta probleme. Dupa 6 saptamani mi s-a spus sa reiau mersul normal.

Problema mea: am dureri foarte puternice ale calcaiului, atunci cand incerc sa calc. Cand stau doar in picioare nu ma deranjeaza prea tare. Totusi nu pot face mai mult de cativa pasi. Presupun ca se datoreaza celor 6 saptamani in care nu am calcat pe picior.

1)Ce pot face pentru a remedia aceasta situatie? Exista vreo crema care sa imi diminueze durerea? Poate masaj sau exercitii?

2) Puteti estima cat va dura aceasta durere, daca fac tratamentul?
3 comentarii
0
16-02-2013, ora 12:15
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Problema D-voastra se datoreaza, in mare masura, reluarii mersului dupa o perioada lunga de imobilizare.
Nu am inteles insa ce greutate/inaltime aveti??
Aveti cumva si un pes cavus (picior scobit)?
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
16-02-2013, ora 13:03
Dozator
Nu este medic/terapeut
Dozator
Multumesc ptr raspunsul prompt. Am o greutate de 59 de kiograme si o inaltime de 1, 74.

Cat despre pes cavus, bolta plantara pare intradevar mai ridicata. Nu sunt tocmai sigur cat este normal. Aveti jos un link cu o poza a piciorului. Site-ul este securizat, nu sunt probleme cu spam, virusi etc.

http://imgur.com/mIOsKBr
0
16-02-2013, ora 13:10
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Da, evident este vorba despre un pes cavus (picior scobit).
Talalgia (durerea calcaneeana) este tipica in cazul piciorului scobit, dupa imobilizari indelungate.
Trebuie sa aveti rabdare cateva saptamani-luni, timp in care durerea se va estompa treptat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul corect al călcâielor crăpate
  •