Dureri la baza coloanei bazin piciorul drept!

16-12-2012
cristixl
Nu este medic/terapeut
cristixl
Buna dimineata! Mama mea in varsta de 49 de ani se plange de dureri in zona lombara, respectiv in piciorul drept. Nu stie sigur daca o doare in zona rinichilor sau la bazin dar e undeva pe acolo. Totul a inceput de joi seara, aceasta durere a venit subit. A doua zii a luat un Nurofen si tot nu i-a trecut. A incercat vineri Fastum Gel dar nu a avut niciun efect! De sambata a incercat cu supozitoarele Diclofenac...pe ambalaj scria ca trebuie sa ia maxim 1 pe zii dar ea a luat 1 cam 8 ore fiindca nu mai putea de durere. Tind sa precizez ca a mentiont ca uneori durerea se extindea si la piciorul drept si simtea usturime la talpa si pe pielea de pe picior! Ea banuieste ca toate acestea se intampla din cauza faptului ca s-a udat la picioare / faptul ca se expunea la rece. Acuma eu sunt relativ speriat...3 zile fara somn si luni vrea sa mearga la servici. Astept neaparat niste raspunsuri, dar astept in special ceva ca sa o faca sa nu mai simta durerearea si sa poate dormi...are mare nevoie de odihna! Va multumesc ca ati citit si sper pentru o rezolvare a problemei cat mai rapida!
18 comentarii
0
16-12-2012, ora 12:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Simptomele descrise fac parte din sindromul compresiv lombar (hernie de disc, stenoza canalului vertebral etc).
La ora actuala cel mai important este repausul maximal, deoarece tratamentul antiinflamator nu are decat un efect paleativ.
Trebuie sa consulte un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
16-12-2012, ora 12:34
cristixl
Nu este medic/terapeut
cristixl
Va multumesc foarte mult de raspuns! Parca mi sa luat o piatra de pe inima!

O zii buna si respect,
Cristian.
0
16-12-2012, ora 12:43
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu trebuie sa priviti problema cu prea multa "lejeritate":
- are nevoie de un repaus la pat de cateva saptamani;
- consultul neurochirurgical va defini tratamentul fie el chirurgical, fie el conservator (repaus 4-6 saptamani, urmat de kineto-terapie);
- in orice caz, se impune limitarea activitatilor fizice timp de multe saptamani.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
16-12-2012, ora 13:26
cristixl
Nu este medic/terapeut
cristixl
Si cu toate aceasta ea doreste sa mearga maine la servici...o sa mearga si la doctor...dar niste solutii temporare care sa atenueze durearea sau ceva ce sa o poate face sa doarma puteti recomanda?
0
16-12-2012, ora 13:33
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
V-am mai explicat inca o data: exista antiinflamatoare, care pot ameliora oarecum suferinta, insa doar repausul maximal la pat este util.
Problema este ceva mai preocupanta, deoarece nerespectarea perioadei de repaus si de kineto-terapie (dupa 6-8 saptamani de repaus) poate grabi mult necesitatea interventiei chirurgicale de cura a herniei discale.
Nu trebuie neglijata aceasta problema, doarece complicatiile pot fi severe.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
16-12-2012, ora 18:07
cristixl
Nu este medic/terapeut
cristixl
K va multumesc mult de ajutor. Daca mai este ceva postez aici! O seara placuta!
0
15-11-2013, ora 22:08
madalinaflo
Nu este medic/terapeut
madalinaflo
va rog sa ma ajutati cu un sfat.acum 2 saptamani m-am trezit cu o durere in piciorul drept care se aseamana mai mult cu o febra musculara, senzatie de greutate in picior.am crezut k e ceva trecator dar de atunci nu mai i-mi trece, intro zi am simtit asa in ambele picioare si in maini dar predominant e piciorul drepr.nu ma deranjeaza la mers adica simt presiunea dar merg normal.de azi ma doare si spatele ar piciorul nu cedeaza la antiinflamatoare si nurofen gel.unde sa ma adresez???la ce medic?ce poate fi???
0
16-11-2013, ora 08:53
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Ar fi indicat sa consultati un neurolog.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
16-11-2013, ora 14:06
madalinaflo
Nu este medic/terapeut
madalinaflo
multimesc mult.credeam ca la neurochirurg tre sa ma adresez la problemele pt coloana.am sa consult neurologul.sa inteleg ca e posibil sa nu fie probleme cu colana???
0
16-11-2013, ora 16:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Poate fi ceva de origine vertebrala, dar si ceva de origine cerebrala sau vasculara.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
24-11-2013, ora 13:21
madalinaflo
Nu este medic/terapeut
madalinaflo
buna ziua in urma consultului neurologic m-i sa pus diagnostic mialgie anxietate.tratament cu mydocalm 150mg, o capsula seara si stressclin.cu mydocalm scap de durerile musculare pana a doua zi la pranz doar iar pana iau seara pastila ma tot supara.m-i sa spus sa fac si un consult reumatologic si analize sange.incepe sa ma ingrijoreze mai rau.
0
24-11-2013, ora 13:29
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Intr-adevar, ar fi util si un consult reumatologic (exista afectiuni inflamatorii de tip reumatologic-autoimun care se manifesta prin dureri musculare).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
24-11-2013, ora 13:34
madalinaflo
Nu este medic/terapeut
madalinaflo
va multumesc mult.mi-e teama sa nu se fi dat vina pe anxietate iar eu sa am o problema neurologica mai grava.a spus ca nu e cazul de ct sau rmn.am doar 26 ani nu fumez, nu beau cafea.am slabit 40.kg prin dieta si sport
0
24-11-2013, ora 13:40
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu ne-ati precizat aceste elemente capitale: este posibila existenta unor leziuni ireversibile determinate de cele 40 kg in exces si de procesul intrinsec de slabire.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
24-11-2013, ora 13:46
madalinaflo
Nu este medic/terapeut
madalinaflo
am slabit in aprox 2 ani nu brusc.la ce leziuni va referiti mai exact???va multumesc mult pt raspunsuri
0
06-12-2013, ora 00:13
Ana
Nu este medic/terapeut
Ana
Bună seara!De câteva luni bune am probleme cu piciorul stâng, simt ca ma arde carnea, doar de la bazin pana la genunghe si numai in partea din spate.si simt câteodată ca mi se înmoaie piciorul, ca aproape nu il mai simt...si mana stânga de la umăr pana la degete.Ma trezeam noaptea din somn ca nu mai puteam de dureri...intr-un final am fost la medicul de familie din Spania pt ca acolo am locuit in ultimi 9 ani si mi-a dat diazepam pt somn pt ca ma trezeam f.obosita dimineaţa si trebuia sa lucrez si mi-a mai dat nişte medicamente pt dureri(cu care nu mi-a trecut) si sa fac radiografii.Rezultatele la radiografii au ieşit bine, nu am nimic, se pare ca este totul in carne.urma sa ma trimită sa fac rezonanta dar nu am mai avut timp pt. Ca a trebuit sa plec.Acum locuiesc in Germania din Iulie si a-şi vrea sa merg si aici la medic pt ca nu încetează durerile.Nu ma mai doare ca înainte, dar ma deranjează.Partea proasta este ca ma doare mai rău când ma supăr, ma enervez, sunt stresată...poate fii pe sistem nervos?In ultimul timp am fost foarte stresată, nervoasa, chiar mi-a dat doctorul pastile de calmare...dar acum, de când m-am mutat in Germania!m-am mai linistit, le iau foarte rar...am 33 de ani, 1, 68 si 52 kg, dar asta nu cred ca, contează foarte mult.va multumesc
0
11-11-2014, ora 21:39
catasam
Nu este medic/terapeut
catasam
buna ziua am dureri de spate mari ( intepenesc daca stau in sezut )si furnicaturi in piciorul drept am facut tratament si fizioterapie
rezultatul rmn este
1 Modificari de spondilodiscita subacuta L5-S1
2protuzie discala L5-S1 postero-mediana lateralizata dreapta cu conflict radicular drept
3Debord discal posterior L4-L5 cu protizie discala posteromediana cu conflict radicular bilateral
4 Modificari inflamatori la nivelul unghiurilor vertebrala T12, L1, L2, L3 si a arcului vertebral- ridica suspiciunea de spondilita( de corelat cu investigati de laborator0
am fost la neurochirurg si mi sa spus ca nu e de operat ce sa fac in continuare ?
0
11-11-2014, ora 23:49
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Alernativa la interventia chirurgicala este kineto-terapia (gimnastica medicala) prin programe specifice coloanei lombare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.