Dureri insuportabile mana dreapta cu amorteala degete

28-12-2013
psr9000
Nu este medic/terapeut
psr9000
De vreo 2 saptamani am dureri insuportabile ale mainii drepte...Prima data m-am trezit cu degetul aratator si urmatorul degetul mare, amortite...Nu si-au mai revenit..Au ramas amortite...Insa, de a doua seara au inceput dureri insuportabile ale mainii drepte..Durerea se muta permanent, la cot antebrat, chiar si umar.Nu pot dormi noaptea deloc...Am masat zona tunelului carpian cu alifie cu gheara dracului, am luat algocalmin si diclofenac pentru dureri...Nu se simte nici cea mai mica ameliorare.Citind pe internet, m-am gindit ca trebuie sa sufar de sindromul tunelului carpian, mai ales ca sint instrumentist(pian)...Nu pot merge nici la medic momentan pentru ca am niste contracte in derulare.Exista vreo modalitate de ameliorare a acestor dureri groaznice, care apar in general seara...? Mentionez ca nici prin repaos total nu s-a simtit vreo ameliorare si nici prin vreo pozitie a mainii...Durerile sint aceleasi.Va multumesc...!
7 comentarii
0
28-12-2013, ora 09:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cu mare probabilitate este vorba despre un sindrom compresiv cervical, de tipul herniei de disc cervicale.
In aceasta situatie, logic, trebuie sa consultati un neurochirurg.
Tratamentul este fie chirurgical, fie bazat pe kineto-terapie (nu se pune problema medicamentelor sau unguentelor, care nu au nici un efect).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
28-12-2013, ora 13:39
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Buna ziua ! Sunt de aceeasi parere cu Domnul Doctor Marius Uscatu. Tocmai pentru a va salva si a va onora contractele trebuie sa gasiti o modalitate de a merge la un neurochirurg. Acesta va va spune care sunt pasii urmatori. Cu stima si respect :
dr Petre Muresan
0
29-12-2013, ora 06:37
psr9000
Nu este medic/terapeut
psr9000
Va multumesc, domnilor doctori si voi urma sfaturile dumneavoastra..! Mult respect si sarbatori cu sanatate si fericire..!
0
29-12-2013, ora 12:03
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
Daca aveti dureri mari in continuare, pana ajungeti la medic, puteti lua un antiinflamator de genul Diclofenac sau Ketonal. Aceasta in cazul in care nu aveti probleme cu stomacul. Medicamentele din aceasta categorie pot produce o iritatie gastrica. Sa le luati dupa mancare. Asteptam vesti de la dumneavoastra.Cu stima si respect:
dr Petre Muresan
0
04-06-2018, ora 05:55
poenick81
Nu este medic/terapeut
poenick81
Buna ziua!De vreo 2 săptămâni nevasta mea are o problema care implicit ma afectează foarte tare și pe mine.Problema consta in faptul ca are dureri foarte mari la nivelul mâinilor, de la cot in jos, in general când vrea sa facă ceva, efectiv nu mai poate sa facă nimic cu mâinile.Mainile le simte un pic amorțite și simte tot felul de furnicaturi, uneori nu pot nici s-o ating pe mâini.A avut și ceva stări de amețeala, efectiv era lipsită de vlagă !Am ajuns și la urgentă, i s-au făcut niște analize de unde a reieșit ca are probleme cu fierul in sânge, a făcut 2 perfuzii, ceva fier și încă ceva, in fine, e mai bine fizic dar problemele la mâini nu dispar.Noi nu locuim in România și e destul de complicat din cauza limbi, nu știm ce sa facem mai departe, la ce medic sa mergem pt ca ea ar trebui sa meargă la lucru dar nu poate face nimik cu mâinile și foarte probabil o sa-și piardă jobul dacă situația nu se schimba!Am dori sa ne ajutați cu sfaturi și anume la ce medici sa mergem, ce ar trebui sa facem mai departe !Va mulțumesc !!
0
05-06-2018, ora 11:21
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cu mare probabilitate este vorba despre un sindrom compresiv cervical, de tipul herniei de disc cervicale.
In aceasta situatie, logic, trebuie sa consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
05-06-2018, ora 16:00
poenick81
Nu este medic/terapeut
poenick81
Va mulțumesc frumos domnule doctor, o sa încercam sa ajungem la un neurochirurg cât mai repede cu putința și sper sa rezolvam cât mai repede!Numai bine și multă sănătate !!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: