Dureri insuportabile la ambele urechi, va rog ajutati-ma!!

10-07-2014
Andreiuta1895
Nu este medic/terapeut
Andreiuta1895
Dl dr., de doua zile am o durere groaznica la ambele urechi, lin prima zi durerea afost suportabila, insa in cea de-a doua zi m-am trezit din cauza durerilor groaznice pe care le aveam, interiorul urechilor mi s-a umflat, nu mai pot baga nici macar un betisor, de cateva ore durerea mi s-a lasat si pe maxilar, nu mai pot deschide gura in totalite, in momentul in care mananc, nu mai pot mesteca din cauza durerii pe care o am. Cand ating urechile in spate simt o durere extrem de groaznica, iar in interiorul lor mi se intampla la un interval de 1 ora sa simt niste intepaturi, simt ca imi zvacneste ceva in interior, si am impresia ca frige. Durerea este continuu. Am fost azi la farmacie si mi s-au recomandatcapsulele cu denumirea DRILL, sunt de supt si picaturi OTOCALM insa nu mi s-a ameliorat nici macar 1% din durere. In jurul orelor 23:00 durerea fiind insuportabila am ales sa merg de urgenta la spitalul Municipal din Bucuresti, insa surpriza, mi s-a spus ca ORL-ul este doar pana la orele 20:00 pentru ca nu se considera URGENTA, am ramas socata stiind ce dureri am, i-am rugat sa ma consulte macar un medic generalist si sa-mi faca macar un calmant, sunt doctori si ar trebui sa stie, insa am avut parte de o alta surpriza, mi s-a spus 'Domnisoara, ce aveti dvs nu este o urgenta, asteptati panamaine si reveniti dimineata, a-ti tras doar curent'. Va rog frumos sa ma ajutati prin a-mi spune despre ce este vorba si care sunt cauzele acestor dureri insuportabile pe care le am. Tin sa mentionez ca acum 3 ani de zile am avut o problema asemanatoare, doar ca a fost doar la urechea stanga, nu la ambele.M-au luat niste dureri la fel de groaznice, doar ca acelea au fost doar in jurul urechii, ci nu si in jurul maxilarului. La fel, am mers la farmacie mi s-au recomandat anumite picaturi, iar la 2-3 zile dupa urmarea tratamentului am ramas pur si simplu fara auz doar la urechea stanga, am mers la urgente si mi s-au facut spalari cu apa calda pentru a-mi scoate dopul ( mi s-a spus atunci ca erau 80% sanse sa raman fara auz ). Va rog frumos sa ma ajutati si sa-mi spuneti ce trebuis sa fac. Astept raspunsul.dvs.Va multumesc, o seara placuta!
4 comentarii
0
11-07-2014, ora 13:50
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Trebuie sa va consulte de urgenta un medic ORL.
Orice doctor ar fi pe Forum nu va poate prescrie reteta doar citind mesajul.
Sunt necesare unele investigatii.
Daca nu puteti face rost de trimitere rapid, de la medicul de familie, mergeti la o consultatie cu plata (~ 50 lei) la prima policlinica care are cabinet ORL.
Nu stati asa.
0
11-07-2014, ora 13:51
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Cautati inainte numarul de la o policlinica pe net, sunati si verificati daca au cabinet ORL. Luati legatura cu medicul sau cu asistenta si sa va programeze.
Daca nu sunt la cabinet, intrebati la centralista programul lor si mergeti direct.
0
11-07-2014, ora 15:17
Andreiuta1895
Nu este medic/terapeut
Andreiuta1895
Am fost la ORL ieri, mi s-a dat un tratament si mi-au spus ca am otita externa micotica la ambele urechi.
0
11-07-2014, ora 18:11
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Foarte bine ati facut.
Sa luati tratamentul cu strictete si sa va insanatositi grabnic !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Când sunt indicate antibioticele în otită/ otalgie (durerea de ureche)
  •