Dureri insuportabile dupa operatie la maxilarul drept, ma ustura ochii

30-05-2012
stanciuflavian
Nu este medic/terapeut
stanciuflavian
Domnule Doctor,
Am fost operat de rinosinuzita cronica polipoasa sfenoidala, etmoidala si maxilara bilaterala, concha bullosa si deviatie de sept (doar creasta) endoscopic.
Am stat numai 5 zile in spital.Am fost externat desi imi curgea si inca imi mai curge sange din nara dreapta.
Mentionez ca am suflat nasul in prima zi si am mancat fierbinte in spital, pentru ca nu mi s-a spus ca nu trebuie.

Astazi am o saptamana de la operatie.Mi s-a prescris reteta cu Klacid (in spital am facut alergie la alt antibiotic) doar pentru 2 zile, Pinosol picaturi, Biorinil spray si 7 tablete Aerius seara. In plus mi s-a spus ca pot continua cu picaturile din spital:Rinofug si Vitamina A.

Domnule doctor, am dureri ingrozitoare, insuportabile la maxilarul drept inca din spital, dar e din ce in ce mai rau.
De asemenea, ma ustura ochii, in special dreptul ingrozitor.
Toate aceste dureri se inrautatesc cand pun picaturi, chiar si vitamina A.
Ieri am venit pe drum, am fost la un control aici local si cred ca m-a prins curentul cand asteptam la usa cabinetului.
D-na doctor m-a intrebat daca trebuie scoase cusaturile sau sunt resorvabile?Nu am stiut ce sa raspund pentru ca nu mi s-a spus nimic.
Acum ma doare si fruntea, mai ales cand misc capul.
Aseara am avut dureri infioratoare la maxilarul drept si usturimi la ociul drept, mai ales cand pun picaturi.Ma doare si cand respir.Nara dreapta este cea pe care curge cate o dara de sange, pe stanga nu am ninic.
Doamna doctor a spus sa ma duc la dansa zilnic sa ma curete de secretii.Cruste nu s-au mai format ca in primele zile.

Trebuie sa iau zilnic algocalmin si ketonal? Cat timp vor dura aceste dureri insuportabile?
Aseara am luat algocalmin si mi-a facut cineva ketonal injectabil ca sa mai cedezecdurerile.

Domnule doctor, care credeti ca este cauza acestor dureri
6 comentarii
0
30-05-2012, ora 16:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
luati Aulin 1 zilnic
luati detralex 3 pe zi o sa va ajute l a scaderea presiunii in sinus
in nas trebuie pus si olynth carteva zile.. ca sa se dreneze bine sinusurile

DAR

dupa cum povestiti.. este si riscul unei supra infectii in sinus.
daca durerile nu cedeaza inca 3 zile.. si edemul palpebral se accentueaza..sau va umflati la fata.. tre sa va intoarceti in clinica unde ati facut interventia
0
30-05-2012, ora 19:01
elenastancu66
Nu este medic/terapeut
elenastancu66
Buna ziua, , , , dupa discutiile cu dv am hotarat sa fak un rmn care rezultat suna asa..examenul irm cerebral si la nivelul regiunii cervicale inainte si dupa administrarea de substanta paramagnetica evidentiaza 2-3 imagini micronodulare in hipersemnalT2 si pe secventele de inversie, izo-hiposemnal T1, fara restrictie de difuzie, negadonlinofile, situate in substanta alba, la distanta fata de sistemul ventricular, fronto-parietal bilateral (mai evident in dreapta), in rest fara alte anomalii de semnal sau moorfologie la nivelul parenchimului cerebral infra- sau supratentorial.
sistem ventricular simetric, de dimensiuni normale, situat pe linia mediana.
santuri corticale, spatii lichidiene pericerebrale cu dimensiuni pastrate.
Hipertrofia cornetelor nazale si a septului nazal, cu usoara deviatie a septului nazal spre dreapta,
Ingrosarea mucoasei la nivelul celulelor etmoidale.
Artefacte metalice la nivelul orofaringelui datorita lucrarilor dentare.
Nu se evidentiaza anomalii de semnal sau morfologie la nivelul regiunii faringiene(rino-, oro-, si hipofaringelui) sau laringiene.
cateva imagini limfoganglionare infracentimetrice (dimensiuni cuprinse intre 4-5 mm si pana la 8-9 mm diametrul) cervical profund si submandibular bilateral, mai numerosi de partea dreapta (probabil reactive).Nu se evidentiaza adenopatii cu caracter patologic latero-cervicale.
Glande parotide simetrice cu semnall si morfologie in limite normale.Glande submandibulare discret asimetrice (usoara hipertrofie a glandei submandibulare drepte), cu semnal si morfologie in limite normale, fara prize de contrast patologice.
Lobi tiroidieni cu dimensiuni si structura in limite normale.
concluzii :
2-3 leziuni demielinizante supratentoriale de etiologie vasculo-degenerativa, in rest aspect IRM cerebral in limitele varstei.
cateva imagini limfoganglionare infracentimetrice, latero-cervical bilateral(probabil reactie).
Discreta asimetrie a glandelor submandibulare(osoara hipertrofie a glandei submandibulare drepte), in rest nu se evidentiaza alta modificari la nivelul glandelor submandibulare sau parotide.
Regiunea faringiana, laringiana cu aspect IRM in limite normale.

As dori parerea dumneavoastra la acest RMN.mentionez ca am dureri de cap, greata dureri la sinusurile de deasupra nasului, , , ma dor si ochii...cand misc capul am impresia ca este foarte greu si ametesc


va multumesc anticipat pentru un eventual raspuns...cu stima...elena stancu
0
30-05-2012, ora 22:50
stanciuflavian
Nu este medic/terapeut
stanciuflavian
Domnule doctor,
Va multumesc din suflet pentru raspuns si pentru promptitudinea acestuia!
O sa ma deplasez la spitalul unde m-am operat.

Din pacate, partea dreapta si ochiul drept sunt mai umflate si se accentueaza.
In cazul acestei supra infectii in sinusuri, credeti ca voi fi operat din nou la nici 2 saptamani de la operatie, care s-a facut cu anestezie generala?

Va multumesc anticipat!
0
31-05-2012, ora 09:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. acest rezultat trebuie sa.l vada un medic Neurochirurg ( durerile de cap tin de =""2-3 imagini micronodulare in hipersemnalT2 ""
2 rinita cronica hipertrofica poate fi tratata la ORL.. prin derucerea cornetelor nazale in volum
0
31-05-2012, ora 21:08
stanciuflavian
Nu este medic/terapeut
stanciuflavian
?
0
02-06-2012, ora 09:47
stanciuflavian
Nu este medic/terapeut
stanciuflavian
Domnule doctor,
Credeti ca e posibil sa ma opereze a doua oara?Nu cred ca as mai rezista psihic la o a doua operatie.

Durerile m-au mai lasat, parca s-a mai desumflat si ochiul.
M-a intors ieri pentru ca m-a luat curentul cand asteptam la d-na doctor la usa ca sa ma curete si sa ma aspire.
Altfel cred ca era mai bine.

Ca sa ma intorc la spitalul unde m-am operat nu stiu daca e indicat pentru ca inseamna alt drum de sute de km.
Si am vazut ce inseamna dupa operatie drumul pe care l-am facut.E posibil sa ma fi luat curentul atunci.

Avand in vedere ca durerile s-au mai dus, credeti ca trebuie sa mai astept sau sa fac drumul la spital?

Imi cer scuze pt. tastare, dar scriu de pe tel. mobil!
Multumesc anticipat pt.raspuns!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Rolul vitaminei A în patogeneza bolilor psihiatrice
  •