Dureri insuportabile de genunchi

07-11-2010
CrimsonRose
Nu este medic/terapeut
CrimsonRose
Buna seara,

In primul rand imi cer scuze daca nu am nimerit categoria!
Sunt o tanara de 20 de ani si de aproape un an ma confrunt cu dureri insuportabile la genunchiul drept.Durerile apar cand ma astept mai putin, fara un motiv anume ( nu stau toata ziua in picioare si nici nu depun prea mult efort peste zi).De obicei cand durerile apar nu sunt in stare sa ma ridic din pat mai multe zile la rand iar noptile le pierd sucindu-ma pe toate partile, oricum as tine piciorul tot ma doare.Nu pot sa indoi genunchiul simt continuu o durere acuta ca si cum cineva m-ar lovi cu un ciocan, nu pot sa pasesc si cand o fac durerea e de nesuportat, simt de parca mi-ar fugii piciorul de la genunchi in jos.Durerea se mai amelioreaza daca pun ceva cald peste genunchi dar tot nu trece definitiv.
Ce as purtea sa fac in aceasta privinta?Din ce cauza am aceste dureri?
Mentionez ca de mica am avut probleme cu calciu iar acum 4 ani m-a descoperit cu spasmofilie-banuiesc ca de aici se trag aceste dureri.Ultima oara la analize nivelul de calciu din organism era foarte scazut, cu mult sub limita normala.
De cand ma stiu ma lupt cu aceasta lipsa de calciu, ma indop cu pastile, de ani buni am adoptat o alimentatie si un mod de viata sanatos (incerc sa mananc cat de sanatos posibil), consum multe lactate si alimente bogate in calciu, si cu toate astea nu se vede niciun rezultat!Am impresia ca ma lupt in zadar cu morile de vant! Ce as putea face in privinta asta?
I-am sugerat doctoritei de familie sa-mi administreze calciu intravenos dar a refuzat pe motiv ca-mi va afecta rinichii.Nu stiu daca e adevarat sau nu.
Ce as putea sa fac in asemenea situatie?Cum sa scap de dureri?Ce tratament/regim sa urmez pentru carenta de calciu?Imi este frica sa nu fac osteoporoza!

Va multumesc pentru intelegere,
2 comentarii
0
08-11-2010, ora 10:19
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Draga Crimson Rose,

Eu am avut astfel de dureri, care de fapt se datorau unei infectii din organism. Initial le-am tratat la medicul reumatolog pentru ca nu am stiut cauza, sa actionez asupra ei. Am facut radiografii si mi s-a dat un tratament de specialitate, pentru articulatii, pentru ca mi s-a zis ca as fi avut un inceput de spondiloza. Eu am 32 de ani.

Tratamentul bineinteles ca nu a functionat. Si am fost atunci la un medic de medicina interna care a zis sa verific orice sursa de infectie pe care as avea-o in corp. La rinichi, la dinti, oriunde.

Pina la urma s-a dovedit ca la mine asta a fost. Aveam infectie la o unghie incarnata de la picior. Dupa ce am rezolvat problema au disparut ca prin farmec si durerile de genunchi si de articulatii, in general.

Vezi ca durerea ta sa nu fie cauzata si de alte medicamente pe care sa le iei in paralel.

Cu pace multa sanatate iti doresc,

Clara
0
13-02-2011, ora 14:21
mada26
Nu este medic/terapeut
mada26
draga crimsonRose cum te mai simti?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.