Dureri ingrozitoare sub coasta stanga [splina probabil]

05-07-2008
miauna007
Nu este medic/terapeut
miauna007
Buna ziua! Vreau sa va cer niste sfaturi... momentan sunt in Franta, si nu o sa plec acasa [in Romania] decat peste 5 zile, dar nu mai rezist inca 5 zile cu dureriile astea.. ma doare fff rau splina probabil.. de ieri dimineata, de cand m-am trezit, m-a durut foarte rau... nu pot sa stau dreapta in picioare, iar in pat cand stau abia reusesc sa imi gasesc niste pozitii in care sa nu ma doara.. cand incerc sa ma intorc pe partea stanga, ma doare foarte tare si umarul stang, simtind ca niste junghiuri la fiecare bataie de inima.Nu prea am pofta de mancare, si m-am saturat de atata durere... am fost si foarte racita, dar azi m-a mai lasat raceala... Va rog din suflet spuneti-mi ce sa fac, ce sa iau, nu mai suport durerea asta... ma doare si cand incerc sa trag mai mult aer in piept...
Va multumesc anticipat
Miruna
11 comentarii
2
05-07-2008, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Aici poate fi o patologie a pleurei stingi(pleurezie stinga?) sau de colon(colon iritabil de exemplu, cu dureri in unghiul splenic al colonului) sau -foarte improbabil dureri splenice(doar daca splina este mare). Am avut un caz in experienta mea cu infarct splenic care a necesitat splenectomie(scoaterea splinei), dar aceasta este rarisim pe splina normala. In limfoamele splenice sau in Leucemia granulocitara cronica, cand splina e imensa, ea poate sa doara, dar sunt 99% ca nu e vorba de asa ceva. Din cele de mai sus, cel mai mult cred intr-o pleurezie bazala stinga.
Foarte improbabil, durerile ar putea fi si de origine cardiaca- iradierea in umarul sting ma face sa ma gindesc si la asa ceva, dar caracterul permanent de 24 h al durerilor face improbabila aceasta ipoteza.
Trebuie sa apelati la asigurarea medicala...si sa va duceti la o radiografie toracica, echocardiografie, EKG, Echo Doppler de splina-pt elucidare.
1
05-07-2008, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
PS: Poate fi si Zona Zoster intercostala stinga! Trebuie vazut daca nu este eruptie de zona zoster cumva, chiar si foarte discreta(mici vezicule pe traiectul unui nerv intercostal).
0
05-07-2008, ora 00:00
miauna007
Nu este medic/terapeut
miauna007
Va multumesc frumos,... dar mai am o intrebare... credeti ca imi trece cam in vreo 10 zile, deoarece eu fac balet, iar peste 10 zile trebuie sa plec in Londra, la un stagiu de balet de 2 saptamani... pe care nu-l pot rata... credeti ca o sa imi treaca?
0
05-07-2008, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Cred ca trebuie sa ajungeti la un medic care sa va asculte la plamini si sa faca tot ce am scris mai sus. Dupa ce veti avea un diagnostic, pot sa va spun mai departe. Deocamdata nu stim sigur ce este, avem doar ipoteze. Va urez multa sanatate si mult succes!
Puteti sa imi scrieti - dupa ce aveti mai multe investigatii din cele de mai sus, sau un diagnostic, sau tot aici pe forum.
0
05-07-2008, ora 00:00
miauna007
Nu este medic/terapeut
miauna007
Aha.. va multumesc mult! o sa va tin la curent
0
14-08-2008, ora 00:00
alexandra615
Nu este medic/terapeut
alexandra615
durerii in partea stanga la nivelul coastelor flotante am inca de mica, dar acestea nu le simteam pana in mom in care nu depuneam efort, insa de cand m-am operta de apendicita durerile apar din ce in ce mai des.care poate fi cauza ?
0
20-11-2008, ora 07:15
italianul
Nu este medic/terapeut
italianul
M-am trezit si eu zilele astea din somn cu o durere mare in zona stg imediat sub coaste. Cand m-am ridicat din pat m-a luat o usoara ameteala si-mi simteam piciorul stg amortit. m-alasat usor dupa care a inceput sa ma doara iar, dar nu asa de tare. Are vreo legatura cu sistemul cardio-vascular, ca zilele astea mi-a amortit mana stg noaptea in somn iar ziua imi simt amortite degetele inelar si mic tot de la mana stg
0
19-02-2009, ora 19:21
ursachi bianca
Nu este medic/terapeut
ursachi bianca
buna ziua, de vreo cateva luni am o durere suportabila la finalul coastelor in partea stanga, am observat ca in urma unor eforturi deosebite dar de ceva vreme au inceput sa fie mai dese si zona este umflata la palpare, nu am alte simtome si as dori sa stiu de la ce sunt aceste dureri si umflatura, va multumesc
0
05-10-2009, ora 12:20
ananas
Nu este medic/terapeut
ananas
de 2 zile am dureri in partea stanga de sub coasta pana mai jos ce sa fac daka poate cineva sa-mi spuna ce medicamente pot lua sau ceaiuri
0
28-04-2010, ora 20:33
anett
Nu este medic/terapeut
anett
am si eu o intrebare.
de cateva zile am o durere in partea stanga intre coasta si ovar.ma doare si ovarul, e posibil sa fie de la ovar/ mai imi ricoseaza dureri si pe la rinichi.durerea se prezinta ca un "junghi...parca ar fi un colic intestinal...puteti sa-mi spuneti ceva??????????
0
10-08-2011, ora 12:15
diana corches
Nu este medic/terapeut
diana corches
Buna ziua. De cateva zile am o durere in partea dreapta sub coasta de nici nu pot sa stau pe spate si nici sa respir. Eu am 24 ani si nu am avut probleme cu fierea pana acum. De cateva dati de la anumite mancari imi venea o amareala in gura. Va rog frumos sami spuneti ce as avea. Va multumesc frumos.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durere acută după căderea pe umăr - leziuni posibile
  •