Dureri inghinale si in talpa piciorului

03-08-2015
pavel_popescu
Nu este medic/terapeut
pavel_popescu
De cateva saptamani ma confrunt cu dureri in zona inghinala (piciorul stang) si intepaturi, senzatie de arsura in talpa aceluiasi picior.Resimt durerile atunci cand stau multe ore pe scaun (am o munca de birou).Initial am avut niste dureri in zona lombara ca mai apoi sa simt senzatia de arsura, intepaturi in talpile picioarelor.Fiind foarte speriat am facut UN RMN.Diagnosticul pus de neurochirurg a fost discopatie lombara, dar el nu credea ca de la asta am eu durerile.Mi-a recomandat sa fac niste sedinte de fizioterapie si kineto.Am luat legatura cu un reumatolog si am facut aceste sedinte si de fizio si kineto(nu am observat nici o imbunatatire).Doctorul reumatolog a decis sa fac niste radiografii ale bazinului, analize de sange si HLAB 27 fiind suspect de spondilita anchilozanta.S-a constatat ca nu am gena HLAB 27 iar analizele de sange au fost bune.Nu exista redoare matinala, intepeneri ale coloanei, pierdere a mobilitati.Sunt putin speriat credeti ca as putea ave SA?

Varsta: 25
Sex: M
7 comentarii
0
03-08-2015, ora 21:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Va rog sa ma scuzati, dar nu am reusit sa inteleg:
- greutate/inaltime;
- ce eforturi fizice/sportive practicati;
- antecedente traumatice, metabolice, neurochirurgicale etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
03-08-2015, ora 21:19
pavel_popescu
Nu este medic/terapeut
pavel_popescu
Inaltime: 1.84
Greutate: 82

In ultimul timp nu am mai facut sport(ultimele 10 luni de cand cu investigatiile medicale).Inainte jucam fotbal cu regularitate. Singurele probleme de sanatate au fost aproximativ 2 ani cand din cauza stresului am avut o pata de chelie in varful capului.Intre timp s-a remediat aceasta problema.Am observat ca imi pocnesc si cam majoritatea articulatiilor in ultimul timp.
0
04-08-2015, ora 17:44
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Cu mare probabilitate este vorba despre un sindrom compresiv lombar (hernie de disc), agravat atat de sporturile agresive (foot-ball), dar si de pozitia sezand pe scaun prea multe ore.
Daca nu este cazul de operat, va ajuta foarte mult kineto-terapia (programe specifice de gimnastica medicala). Decizia va fi luata impreuna cu neurochirurgul.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
04-08-2015, ora 18:46
pavel_popescu
Nu este medic/terapeut
pavel_popescu
Tin sa mentionez ca in ultimele luni am facut si kineto acasa in speranta ca imi voi intari muschii coloanei(exercitii recomandate de un doctor kinetoterapeut).La exercitiul asta http://www.kinetoterapie-cluj.ro/files/images/IMG_3491.jpg (din pozitia culcat ridicam pe rand cate un picior) se auzeau pocnituri in zona inghinala atunci cand ridicam si coboram piciorul.Are legatura asta cu durerile din zona respectiva?De asemenea mai simt si dureri ale articulatiilor(au aparut in ultima perioada ex: intepaturi in zona genunchiului, durere la inchietura mainilor)
Multumesc frumos pentru raspuns.
0
07-08-2015, ora 10:50
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Durerile articulare multiple pot fi expresia distrugerilor articulare provocate de sporturi agresive (foot-ball, jogging), dar pot apare si in afectiuni inflamatorii de tip auto-imun.
Prin urmare, ar putea fi utila o examinare la reumatolog.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
07-08-2015, ora 11:19
pavel_popescu
Nu este medic/terapeut
pavel_popescu
Intre timp am fost la un medic reumatolog si nu am simptomele unei afectiuni inflamatorii de tip auto-imun, dar am decis sa repet analizele de sange VSH, proteina C reactiva, factorul reumatoid, etc. Astept rezultate cu nerabdare. Mi-a spus ca durerile inghinale si in talpa piciorului sunt de la spate.Mi-a recomandat inotul, sa continui cu kineto-terapia, si sa evit statul multor ore pe scaun.

Multumesc frumos pentru raspuns!
0
07-08-2015, ora 12:18
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Daca acele analize vor avea rezultate normale, acest fapt nu exclude o afectiune auto-imuna.
Daca, in plus, nu exista simptomele clinice, iar examinarea clinica nu este relevanta, putem concluziona ca nu este o maladie reumatologica auto-imuna.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.