Dureri inghinale si in fesa dreapta

25-03-2013
rg_valer
Nu este medic/terapeut
rg_valer
Buna ziua,

in urma cu 10 luni am inceput sa simt dureri inghinale si in fesa dreapta, la inceput fara sa pot localiza durerile in fesa dreapta precis, atat doar ca le simteam acolo in interior.

Am fost la inceput la nefrolog, care mi-a facut ecograf organe interne si analize de sange, totul in ordine. Acesta m-a trimis apoi la urolog, care m-a examinat si el la ecograf si urina, fara sa gaseasca nimic.
Urologul m-a trimis in cele din urma la radiolog, unde am fost in septembrie 2012 si mi s-a facut um RMN la bazin cu substanta de contrast, la care mi s-a spus ca am un mic edem spongios la capul femural, care ar fi cica indicatia pentru un impigment sau o necroza.

Am urmat apoi, din octombrie pana in in decembrie 2012, 18 sedinte de masaj + caldura la capul femural drept. In plus, am facut si 10 sedinte de acupunctura. Toate fara nici un efect, doar o imbunatatire de moment de cateva zile dupa care durerile reveneau din nou.

In ianuarie 2013 am fost din nou la radiolog, de data asta pentru un RMN special la osul femural drept + Rontgen normal. Nu s-a confirmat nici un diagnostic de genul necroza osului femural sau impigment, dar la recomandarea medicului am facut o injectie cu cortizon direct in articulatie la sfarsitul lunii ianuarie 2013. Nici un efect.

La sfarsitul lunii februarie 2013 am fost la al treilea RMN, de data asta special la coloana vertebrala, de data asta fara substanta de contrast. Mi s-a spus ca am o hernie de disc in zona L5 - S1, dar fara sa fie afectat nervul sciatic.

Cu aceasta examinare in mana am intai la neurochirurg, care mi-a spus ca nu trebuie sa fiu operat pentru asa ceva,
apoi la ortoped. Acesta mi-a spus ca hernie de disc in zona L5 - S1 nu justifica durerile inghinale si sa repet din nou
RMN-ul la bazin facut acum mai bine de 6 luni, pentru ca nu stie ce e acolo.
Are rost sa repet RMN-ul la bazin facut acum 6 luni? De unde pot veni aceste dureri inghinale si in fesa dreapta. Aceastea se accentueaza atunci cand stau pe scaun si se amelioreaza cand merg. In somn nu simt nimic, in momentul in care ma trezesc insa simt durerea acolo in fesa in interior.

Deja nu mai stiu unde sa ma duc, as dori sa scap odata de durerile astea. Deja de cate ori am fost la medic si nu am gasit nici un remediu m-a impins in depresie, ma gandesc ca as putea avea ceva grav si nu mi s-a descoperit sau nu au vazut medicii la radiografie.

Va multumesc anticipat pentru orice sfat pe care mi-l puteti oferi.
23 comentarii
0
26-03-2013, ora 11:40
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Scuzata sa-mi fie ignoranta, insa nu am inteles, din lunga D-voastra expunere, tocmai elementele necesare diagnosticului; varsta, sex, greutate/inaltime, status ocupational si sporturi practicate in viata, antecedente traumatice, reumatologic-inflamatorii, metabolice etc etc.
Asteptam detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
26-03-2013, ora 13:49
rg_valer
Nu este medic/terapeut
rg_valer
Buna ziua D-l Doctor Uscatu,

scuze ca am omis tocmai aceste informatii in descrierea mea succinta.

Varsta: 39 ani.
Sex: masculin.
Inaltime: 1, 82 m.
Greutate: 72 kg.
Status ocupational: programator IT.

Recunosc ca prin natura meseriei petrec mai toata ziua stand pe scaun si ca in ultimii ani am neglijat sportul.
Ca si antecedente as putea enumera faptul ca dureri in zona lombara am avut de mai multi ani si odata, acum 4 ani am primit o injectie cu cortizon in muschii spatelui, in urma unor dureri ascutite care ma faceau sa nu pot sta pe scaun.

Va rog sa-mi spuneti daca mai aveti nevoie de alte informatii.
Ma puteti ajuta cu in sfat, va rog?
Are rost sa repet RMN-ul la bazin cu substanta de contrast facut acum 6 luni?
Se putea schimba ceva intre timp? Sau ce investigatii ar trebui sa fac?

Cu stima,
Radu Valer
0
26-03-2013, ora 14:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este perfect descrisa dificultatea de diagnostic in cazul durerii inghinale: poate fi vorba despre o problema coxo-femurala (de obicei necroza capului femural), dar la fel de bine poate fi vorba despre o lombo-cruralgie, componenta a sindromului compresiv lombar (hernie de disc), poate fi o problema renala sau testiculara, o hernie inghinala etc etc.
Prin urmare, sfatul meu este sa apelati mai intai la un neurochirurg experimentat, tocmai pentru un diagnostic clinic corect.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
26-03-2013, ora 14:34
rg_valer
Nu este medic/terapeut
rg_valer
Buna ziua,

va multumesc pentru raspuns.

Am fost de la multe ori la nefrolog si urolog in ultimele 6 luni tocmai pentru a exclude o problema renala sau testiculara. Am facut examen de urina, sperma si la ecograf si mi-au spus ca nu observa nimic in neregula.

Am fost, de asemenea la medicul internist pentru ecografie organe abdomen, nimic in neregula. Analize de sange facute, de asemenea. Am facut inclusiv o endoscopie si coloscopie, fara sa iasa nimic in neregula.

De asemenea, in rezultatul RMN-ului facut acum 6 luni scrie explicit faptul ca nu este o hernie inghinala si ca toate organele bazinului care apar la RMN nu ies in evidenta prin ceva.

Necroza capului femural a fost exclusa prin RMN-ul si imaginile Roentgen facute in ianuarie, special in partea dreapta la osul femural si la articulatie.

Are rost sa repet acest RMN la bazin?

Cu stima,
Radu Valer
0
26-03-2013, ora 14:36
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Am inteles.
Va ramane exact sa-mi urmati sfatul din comentariul precedent, adica sa apelati la un neurochirurg experimentat, tocmai pentru un diagnostic diferential.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
03-04-2013, ora 17:05
rg_valer
Nu este medic/terapeut
rg_valer
Buna ziua D-l Doctor Uscatu,

va multumesc pentru indrumare, am facut deja programare la un neurochirurg, sa vedem ce o sa-mi spuna.

As dori sa va mai intreb ceva si aici va rog sa-mi scuzati ignoranta: ce se vede pe un RMN la bazin facut cu substanta de contrast? Ma refer, ce organe? De sus de unde si jos pana unde?

Cu stima,
Radu Valer
0
27-06-2014, ora 08:35
mamae
Nu este medic/terapeut
mamae
Buna ziua, , Am si eu o intrebare, daca se poate ?Am 66 ani sunt supraponderala 17ocm inaltime 120 kg.Am de vreo luna o durere inghinala in piciorul drept, cand il indoi, sau il ridic in lateral.Am incercat sa slabesc dar nu prea dau rezultate pentru ca am si o gonartroza la genuncui bilaterala Ce ma sfatuiti?
Va multumesc
0
27-06-2014, ora 10:57
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Situatia sta fundamental diferit:
- suferinta actuala face parte, cu mare probabilitate, dintr-un sindrom compresiv lombar, de tipul herniei de disc sau stenozei canalului lombar, cauzat foarte probabil de greutatea exagerata;
- distrugerea cartilajului articular (gonartroza) este datorata presiunii enorme exercitate de cele 60 kg in exces.
- scaderea ponderala nu necesita miscare (care agraveaza distrugerea cartilajului), ci exclusiv regim alimentar adecvat.
Pentru sindromul compresiv lombar trebuie sa consultati un neurochirurg, insa operatia, daca este necesara, este exclusa la aceasta greutate enorma.
Cu stima.
Marius uscatu
Chirurg ante-picior
0
29-06-2014, ora 15:48
mamae
Nu este medic/terapeut
mamae
Va multumesc mult pentru raspuns. Am sa consult un neurochirug, cum m-ati sftuit.
0
05-07-2015, ora 22:30
corina2019
Nu este medic/terapeut
corina2019
Am aceeasi problema, durere insistenta in fesa dreapta, permanenta, IT, 40 ani, femeie, toare jnvestigatiile, o discopatie incipienta... Nu stiu ce sa mai fac cu aceste dureri...
0
08-07-2015, ora 10:56
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Aceeasi problema, acelasi consemn, sa consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
08-07-2015, ora 23:57
corina2019
Nu este medic/terapeut
corina2019
Multumesc foarte mult!
0
03-08-2015, ora 20:23
Nando
Nu este medic/terapeut
Nando
Buna ziua! Mama mea in varsta de 64 de ani, 1.60 inaltime si 74 kg, a fost operata de hernie de disc L4 paramediana dreapta rupta. Dupa 5 zile de la operatie inca simte dureri puternice la piciorul drept din cand in cand, exact asa cum simtea si inainte de operatie. As vrea sa stiu daca e normal sa mai simta dureri dupa 5 zile. Se face recuperarea mai greu ? Sau ceva nu e in regula ? Multumesc!
0
03-08-2015, ora 20:25
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Exista zeci de mii de variante de raspuns.
Este evident ca singurul care va poate raspunde precis este neurochirurgul curant.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
15-08-2015, ora 00:55
Arina C.
Nu este medic/terapeut
Arina C.
Buna ziua!
Cateva date despre mine: sex F; 31 de ani; 1, 67 m; 55 kg; lucrez la birou; menţionez ca pana acum un an nu am avut niciodata probleme reumatologice/nici alte traumatisme.
Intrucat biroul la care lucram se afla foarte aproape de aparatul de aer conditionat (maxim 1 metru), am inceput in timp sa am dureri inghinale (partea dreapta si partea stanga deopotriva) care iradiaza pe picioare, in jos, pana la glezne. Uneori e doar o amorteala profunda, alteori e durere. Mai rar, durerea iradiaza catre zona lombara.
Mentionez ca durerea se declanseaza de fiecare data cand simt un curent de aer (oricat de slab ar fi). Parca as avea un senzor care percepe cel mai slab fir de aer... conditionat sau neconditionat.
La scurt timp dupa declansarea acestei probleme, am facut o infectie urinara agresiva, de care am scapat destul de greu. Din cauza infectiei, am facut o serie de analize la nefrologie, urologie si ginecologie. Niciunul dintre medicii la care am fost nu mi-a putut explica ce este cu aceasta sensibilitate exgerata la frig. Doar medicul de familie mi-a spus ca e posibil sa fie o problema nevralgica, pe care as putea sa o calmez cu antiinflamatoare.
Problema aceasta dureaza de mai bine de un an si nu pare ca ar avea de gand sa treaca de la sine. Ba mai mult, am inceput sa am dureri inghinale/de picioare si noaptea. Pe timp de vara, e greu sa nu intri in contact cu nicio sursa de aer conditionat (RATB, supermarket etc.).
Dvs. ce ma sfatuiti?
Va multumesc!
0
15-08-2015, ora 18:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cu mare probabilitate este vorba despre un sindrom compresiv lombar (hernie de disc).
Prin urmare, logic, trebuie sa consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
17-06-2016, ora 23:49
Cataamz
Nu este medic/terapeut
Cataamz
Buna seara.câteva date despre mine: am 23 de ani, înălțime 1, 52m, 52 kg, sunt casnica am grija de bebeluși.in urma cu un an am început să am dureri de fesa dreaptă cu picior cu tot aveam momente de nu puteam să îmi controlez piciorul pur si simplu picam în el.pe atunci eram însărcinată cu cel de-al doilea copil, Dna dr la care mergeam îmi zicea că e de la coloana ca m-am îngrășat.după ce am născut la fel dar mă lua ambele picioare cu fese dar pe rând la câteva zile.de la ce ar putea fi încă nu am ajuns la medic ca nu are cine stă cu cei mici.mentionez ca dureri de mijloc am avut de am rămas tapana dar de vro 2 ani după operație am rămas cu dureri de cap foarte mari după ce am născut nu trece lună să nu mă ia câte o săptămână, să fie toate în legătură ?? Mulțumesc din suflet pentru un răspuns
0
18-06-2016, ora 09:15
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cu mare probabilitate este vorba despre un sindrom compresiv lombar (hernie de disc).
Prin urmare, trebuie sa consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
25-12-2017, ora 21:26
danytrif
Nu este medic/terapeut
danytrif
Buna ziua

Pe dl. Radu Valer as dori sa-l intreb ce solutie de tratament a urmat pentru ca ma confrunt si eu cu o situatie similara.
1
10-04-2018, ora 14:48
rg_valer
Nu este medic/terapeut
rg_valer
Buna ziua,

ma scuzati ca va raspund asa tarziu dar nu am mai apucat sa intru pe forum si abia acum am vazut mesajul d-voastra.
Da, d-l doctor Marius Uscatu a avut dreptate, la mine a fost vorba de o hernie de disc.
Am tratat-o la inceput cu injectii cu cortizon in sira spinarii si apoi cu multa miscare si gimnastica.

O zi frumoasa va doresc,
Radu
0
14-07-2018, ora 18:37
laurentiu3
Nu este medic/terapeut
laurentiu3
Buna ziua.
Rg_valer, cum vă simțiți după tratament?
0
27-08-2018, ora 21:08
Lea Illea
Nu este medic/terapeut
Lea Illea
Buna ziua, am 33 ani, 160, 60 kg, sex F, lucrez in laborator, nefumatoare, hipertensiva, am tiroidita autoimuna Hashimoto, sunt operata de 2 ori cu hernie de disc in urma unei cazaturi in fund, prima in 2007 nivel L3-L4, L4-L5, L5-S1stanga, a doua in 2010 nivel L5-S1 bilateral. Dupa operatii am facut in fiecare an recuperare BFT si gimnastica medicala, controale la neurochirurgie regulare, oricum nu am scapat in totalitate de dureri dar mai primeam tratament antiinflamator, fie pe cale orala, fie injectabil. In noiembrie 2017 a trebuit sa o inlocuiesc o zi la microscop pe colega mea, scaunul fiind foarte inalt a trebuit sa stau mai aplecata. Deja atunci ma sagetase o durere in regiunea inghinala decare care nici de atunci nu am mai scapat. Am facut de atunci 2 RMN lombare, fara alte modificari fata de cele de dupa ultima operatie:debord discal cu atingere radiculara bilaterala - dar asta o aveam si inainte de aparitia durerii inghinale. Am fost 3 neurochirurgi in Brasov si unul la Tg Mures. Am facut electromiograma si electroneurograma, dna dr spunand ca e totul ok, nu vede semne ca ar fi afectati muschii sau nervul. Toti cei 4 neurochirurgi au spus ca nu e nimic de operat fiindca nu am hernie, dar am primit antiiflamatoare si miorelaxant si vitamina B, tratamentele au ameliorat durerea, dar cum am intrerupt tratamentul iar ma durea. Cam prin mai a inceput sa ma doara si sa simt niste senzatii ca de arsura si prin zona tibiei, tot muschiul, si genunchiul si in spatele lui. Am fost la acupunctura fara ameliorari. Neurochirurgul m-a trimis la ortopedie pt ca a spus ca nu se justifica durerea inghinala, semnul Lasegue dureros cam la 70 grade. Apoi am facut RMN de sold bilateral si unul de genunchi. A zis ortopedul k totul e ok dpvd ortopedic. M-a trimis la reumatologie. Am facut panel ANA imunoblot, totul a iesit in regula. M-a trimis la Neurologie, acolo am primit Lyrica 150 mg 2x1 pe zi, dar nu am scapat de dureri. Acum sunt in strainatate cu sotul, eu nu m-am putut angaja din cauza durerilor zilnice, noaptea si dupa statul pe scaun ma doare mai rau, iau AINS si Mydocalm 150 dar durerile sunt din ce in ce mai accentuate, am inceput sa am, in afara de cele inghinale si cele de gamba, si dureri la muschiul fesier, cateodata chiat si spasme la muschiul fesier. Pt ca mi s-a parut k la incordarea piciorului muschiul pe prtea stanga e mai flasc, am masurat circumferinta muschiului de-asupra genunchiului si mai jos de inghinala si pe partea stanga e mai subtire cu 3 cm decat pe dreapta. Oare care ar putea fi cauza.acestor dureri care se tot accentueaza, deja am intrat in depresie pentru ca nu stiu la cine sa mai apelez ca sa am un dignostic si sa se gaseasca o solutie pentru a scapa de aceste dureri. Imi e teama ca daca nu se gaseste cauza poate voi parliza pe partea respectiva cu timpul. Daca ma intorc in tara, la cine as mai putea apela pentru ca mi-a scazut calitatea vietii enorm de mult din acesta cauza.
0
21-07-2020, ora 14:57
mihamux
Nu este medic/terapeut
mihamux
incercati la ginecologie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vulvodinia - ce trebuie să știi
  •