Dureri in zona sterno-claviculara

10-02-2015
alexlino12
Nu este medic/terapeut
alexlino12
Buna seara domnule doctor!
Sunt tanar, am 18 ani, practic sala de vreun an si jumatate, iar acum 2 luni m-am confruntat cu un accident din cauza pozitiei incorecte de executare a exercitiului de impins la piept.Ca urmare, m-am ales cu dureri in zona sterno-claviculara(dureri pasive, care erau prezente si cand nu depuneam efort fizic).
Am luat o pauza pana durerile au incetat, insa in urma rotirii circulare a umarului incep sa se auda trosnituri foarte puterince(le aud si ceilalti de langa mine), insotite mai apoi de dureri.De asemenea, durerile sunt prezente si in timpul antrenamentelor ce solicita aceasta zona.

Spre nefericirea mea, o alta problema a aparut din senin:degetul mic si inelarul de la mana stanga, impreuna cu jumatatea de palma ce le precede, au obiceiul de a sta amortite indiferent daca depun vreun efort fizic sau nu.


Sper sa nu fie prea mult de citit si totodata m-as bucura daca m-ati indruma spre alegerea corecta. Va multumesc !
3 comentarii
0
10-02-2015, ora 19:42
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Problema din zona sterno-claviculara se datoreaza supra-solicitarii fizice si are un singur remediu, evitarea acestei solicitari.
Paresteziile palmare si digitale descrise sunt datorate comprimarii nervului ulnar la nivelul cotului, cu siguranta din cauza supra-solicitarii fizice.
Daca aceste parestezii ("amortezli") persista, trebuie sa va adresati unui neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
10-02-2015, ora 20:01
alexlino12
Nu este medic/terapeut
alexlino12
Va multumesc mult pentru raspunsul dumneavoastra! Considerati ca incetarea in totalitate a antrenamentului ar fi benefica? Aceste 'amorteli' sunt influentate negativ de catre orice solicitare?
0
10-02-2015, ora 20:08
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Raspunsul este mai mult decat evident pentru ambele intrebari.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum recunoști angina pectorală și de ce apare această durere
  • De ce apar durerile în piept în angină?
  • Durerile în piept - sunt dureri de inimă sau nu? (cum faci diferența)
  • Angio-computer tomografia ar putea fi cel mai bun prim pas în investigarea durerilor în piept
  • Scorul de calciu arterial coronarian prezice evenimentele cardiovasculare adverse majore în durerea toracică
  •