Dureri in zona anus-prostata, sunt diagnosticat cu adenom de prostata in 2008

12-05-2012
i0an
Nu este medic/terapeut
i0an
De aprox. 10 ani am inceput sa ma prezint la medic din cauza urinarii tot mai frecvente.
Totul a culminat acum 4 ani, cand, in urma unei infectii urinare am ajuns cu salvarea la spital.
Expresia doctorului de garda a fost una de uimire referitor la cat de mare devenise prostata.
Au urmat o gramada de psa si free psa.
PSA a fost mereu mare, peste 10, chiar 13.
Am facut tratament si intrucar nu avea loc nci o schimbare am fost trimis la biopsie, care, a iesit bine, nu era ceva malign.
Am primit din nou tatament si nimic, atunci medicul mi-a spus ca analizele il indreptatesc sa ma trimita din nou la biopsie, numai ca e prea curand si nu e indicat, in concluzie mi s-a propus interventia chirurgicala, ca singura optiune ramasa.
am refuzat.
De atunci au trecut 4 ani.
De 2 ani, au inceput durerile in zona anus-prostata (spun asta deoarece ma doare ca atunci cand am fost intepat in prostata, la biopsie), durerile au devenit tot mai frecvente si mai mari, acuma sunt aproape permanente, mai difera intensitatea lor.
PSA-ul facut in noiembrie 2011, a iesit foarte bine 1, 77.
Acum cateva zile la un tuseu rectal, mi s-a spus spre marea mea uimire, ca nu am nici o problema cu prostata.
Si totusi urinez de 4 ori, de seara pana dimineata (din care o data la culcare si o data la trezire), jetul nu mai are presiune, ma fortez, am pierderilor necontrolate de urina dupa ce s-a incheiat urinatul, noaptea desi simt o nevoie acuta de a urina, cand in sfarsit reusesc sa intrerup somnul pt. a da curs, constat ca nu mai pot elimina decat f, putina urina (la o ecografie de acum 4 ani, mi s-a spus ca dupa urinare nu mi se goleste vezica normal), jetul se bifurca si imprastie picaturi ca stropitoarea.

Acuma nu stiu ce sa mai cred dar mai ales CE SA FAC, DURERILE sunt oare de la prostata sau de la altceva (la tuseu durerile au fost destul de mari exact acolo unde ma doare de obicei, si, nu erau simptomele clasice pe care altfel le receptam la tuseuri pe vremea cand nu aveam aceste durteri
Multumesc!
3 comentarii
0
12-05-2012, ora 12:27
i0an
Nu este medic/terapeut
i0an
Am 52 de ani.
0
30-07-2014, ora 15:34
Psiholog Stefan Liviu
Psihologie, Ploieşti
Psiholog Stefan Liviu
De cate ori reapar probleme este recomandat sa se repete analizele medicale de laborator si sa se efectueze explorari radiologice.
Multa sanatate.
0
21-04-2015, ora 12:26
PavelRogo
Nu este medic/terapeut
PavelRogo
Am cam aceelasi probleme descrise de Ioan. Am facut analize si am adenom de prostata. Am luat meidcamente dar nu am simtit nici o ameliorare adica inainte de medicamentatie ma trezeam de 5 ori pe noapte si dupa ma trezeam de 4 ori, deci nu facusem mai nimic. Dupa care am incercat cu ceaiuri si cu naturiste. In momentul asta, dupa 16 luni beau ceauri de ghimpe si iau un naturist care de numeste Prostadvance. Cu combinatia asta nu ma mai trezesc noaptea de loc, prima trezire pentru toaleta este in ur de 7 dimineata. Naturistul este facut in America si am mai multa incredere in el. Multa sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Prostata mărită de volum - recomandări și tratament
  •