Dureri in talpi si calcai

12-02-2014
LadyBlondy
Nu este medic/terapeut
LadyBlondy
Buna ziua. Ma numesc Eva si am 45 de ani, inaltimea 160 cm, greutatea 77 kg ( stiu e prea mult) si as dori un raspuns pt problema mea. Lucrez in Belgia, la o fabrica de autobuze si din pacate lucrez in picioare cam de 6 luni si am dureri in talpa piciorului dar ma si ard si dureri la calcai ( ca o durere de masea sau am ace in ea ).Am fost aici la ortopedie am facut radiografie ecografie si au zis ca nu am nimik doar ca trebuie sa imi faca niste talpici. ok am facut si talpiciile. Am lucrat cu ele 2 luni dar totusi mai am niste dureri in calcaii care nu trec si as vrea sa stiu ce teste ar trebui sa mai fac, pt ca am cerut si o hartie pt o scutire sa nu lucrez mai mult de 4 ore pe zi dar parca nu vor sa imi dea si nu mai stiu ce sa fac nu de alta dar sefa mea imi tot cere hartiie ca sa ma schimbe cu alta colega in fiecare zi.( am ajuns la concluzia ca sunt rasisti pe aici femeile astea...hihi). In orice caz va multumesc pt atentie si va doresc multa sanatate si o zi buna.
1 comentarii
0
12-02-2014, ora 13:25
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va confruntati cu o supra-solicitare mecanica a structurilor retro-piciorului, cauzata de cele 27 kg in exces si de efortul exagerat.
Nu se pune problema de 'teste', cat timp cauza suferintei este evidenta, iar solutia consta in tratarea cauzei.
Prin urmare, logic, singurul tratament imaginabil consta in reducerea solicitarii: scadere ponderala masiva si mai ales reducerea drastica a efortului fizic (stat in picioare, mers pe jos).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Îngrijirea tălpilor
  • Tratamentul corect al călcâielor crăpate
  •