Supraponderal, dureri in talpi

11-10-2011
remplast
Nu este medic/terapeut
remplast
Stimate Domn,

Am 35 ani, sunt un pic supraponderal la 1, 72 cm am 90-91 kg, si am dureri in talpi in zona scobiturii piciorului spre calcai. Aceste dureri sunt constante de o bucata de timp devenind acute imediat dupa efort (joc fotbal saptamanal) sau a doua zi dimineata. Dimineata timp de cateva minute pana ma obisnuiesc cu mersul - e cam problema! Am incercat si pauza la fotbal dar durea persista(suportabila dar persista zilnic).
Referitor la greutate - acum cativa ani am avut si kg mai multe ( 100 kg) si nu aveam nici o problema. Greutatea mea normala (pt mine) era undeva la 85 Kg, acum am de aprox un an aceasta greutate(91 kg)

Care credeti ca ar fi problema (diagnosticul) si ce ma sfatuiti sa fac? Care ar fi pasii de urmat?
Multumesc.
Costel.
7 comentarii
0
11-10-2011, ora 14:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Prin comparatie, eu am 1, 84 m si 73 kg si ar trebui sa "dau jos burta".
Este evident ca acele 25 kg in plus actioneaza la nivelul piciorului, dubland solicitarea acestuia.
Cat despre foot-ball, la greutatea D-voastra este total contraindicat, ca si orice alt sport agresiv (jogging, tenis, banda de alergat etc).
Pana la exminarea clinica in masura sa stabilieasca originea durerii, trebuie sa va normalizati greutatea si sa reduceti drastic nivelul efortului fizic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Cgirurg Ante-picior
0
12-10-2011, ora 00:16
remplast
Nu este medic/terapeut
remplast
Ma asteptam la un astfel de raspuns referitor la greutate... dar o posibila normalizare a greutatii este posibil sa nu se realizeze prea curand... caz in care, se poate trece direct la examinare clinica?
...si unde anume unde ar trebui sa merg pt examinare? pot sa-mi fac o programare la dvs?
0
12-10-2011, ora 16:31
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Este pacat ca nu va propuneti o abordare realista a problemei supraponderabilitatii.
Va pot consulta. Aveti datele mele de contact cand faceti click pe numele sau pe poza mea aici, pe forum.
Cu stima,
Marius Uscatu
Cgirurg Ante-picior
0
15-06-2012, ora 08:51
Asdels
Nu este medic/terapeut
Asdels
Buna ziua!


Am o durere in talpile picioarelor si sunt destul de nelinistit caci nu stiu de la ce a aparut. Ea apare dimineata la primii pasi sau dupa o perioada mai mare de repaos si este localizata ca si maximum de intensitate in centrul talpii si putin spre calcai. Mentionez ca durerea radiaza spre laterale si degetul mare mai ales cand indoi talpa spre un nou pas. Intr-o dimineata ma poate durea mai tare talpa dreapta, in alta dimineata stanga. Nu este o durere care poate fi masurata ca intensitate in functie de care picior este. Este prezenta la ambele picioare. Nu este insuportabila astfel incat sa nu pot merge si dispare complet dupa aproximativ 3-4 minute de mers sau dupa masaj intens. In timpul masajului in locatia cu durerea cea mai intensa durerea se manifesta insuportabil aproape. Este o durere care cred ca este de articulatii sau de muschi, nu pare sa fie de os. Este mai in interior, nu la suprafata dar nu este de os. Cel putin asa cred. Ea a aparut in urma cu 3 luni exact in momentul in care am trecut la alt departament de munca.
Am inceput sa lucrez foarte mult fizic in urma cu trei luni. Trageam de paleti prin intermediul transpaletelor si nu stau pe scaun decat la pauza de masa. Acest mod de lucru implica efort fizic la nivelul talpilor si gambelor si merg pe jos tot timpul porgramului in tot depozitul sau, de multe ori, incarc si tiruri ceea ce inseamna impins de paleti in panta.
Banuiesc ca ar fi de la acest lucru dar as dori o confirmare sau sa imi spuneti ce teste as fi nevoit sa fac. Acum am incheiat lucrul si de cateva zile si nu am mai facut niciun efort fizic dar durerea de dimineata sau dupa repaos nu s-a ameliorat. As vrea sa stiu dupa cat timp ar disparea si in urma carui tratament.
Mentionez ca am 28 de ani, am 185 cm si 69 de kg. Nu am avut probleme de sanatate majore pana acum si niciuna legata de sistemul locomotor.

Va multumesc!
0
15-06-2012, ora 08:53
Asdels
Nu este medic/terapeut
Asdels
Am uitat sa adaug ca mi-am facut testul glicemiei si aveam pe burta goala 104. Va multumesc!
0
15-06-2012, ora 09:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Probabil ca efortul fizic actual este mult disproportionat si depaseste cu mult capacitatea D-voastra fizica.
Corpul uman se aseamana unei masinarii: daca este suprasolicitata, incepe sa cedeze. In cazul D-voastra sunt foarte posibile leziuni musculare, ligamentare sau aponevrotice, datorate solicitarii exagerate de tip fizic.
Dupa cateva luni de reducere drastica a eforturilor fizice veti observa efectele si se va putea trage o concluzie privind "daunele" provocate piciorului de efortul exagerat.
Este total imposibil sa observati efecte pozitive dupa numai cateva zile de repaus relativ.
Cu stima,
Marius Uscatu
Cgirurg Ante-picior
0
15-06-2012, ora 13:00
Asdels
Nu este medic/terapeut
Asdels
Multumesc mult! Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Îngrășarea treptată, sub limita obezității, asociată cu o speranță de viață mai mare
  •