Dureri in piept senzatie de nod in gat, greata...

68 comentarii 1 2 3
0
05-03-2012, ora 20:39
EuFlo
Nu este medic/terapeut
EuFlo
Salutare! Am creat pe yahoogroups un grup de discutii in care sper ca ne putem impartasii mai pe larg experientele, si putem invata unii de la altii prin sfaturi, impresii, cum sa depasim starile acestea. Eu cred ca discutiile acestea ar putea fii productive. Pentru a va inscrie trimiteti un e-mail gol la adresa:
---------*

(*modificat de admin)
0
27-07-2014, ora 02:02
Cu2peu
Nu este medic/terapeut
Cu2peu
Am aceiasi problema cu cea a autorului acestei postari. Nod in gat, din ce in ce mai dese dureri in piept, obosesc mai repede. Initial am crezut si eu ca este vorba despre TBC deoarece aveam si o flegma in gat. Pe parcurs am fost la un medic ORL-ist si acolo mi s-a spus ca nodul in gat vine de la subtierea vaselor de sange si am fost tratat cu Tarosine si cu Aerius. Intr-adevar senzatia de nod in gat nu mai exista dupa ce am dus tratamentul 1 luna cate o pastila pe zi din fiecare. Dar apoi a aparut din nou, am fost la farmacie mi-am cumparat pastilele si a trecut iarasi, pana cand am aflat ca acest asa zis 'nod in gat' este intretinut de refluxul gastro-esofagian. Momentan sunt sub tratament cu Gaviscon Mentol de 3x pe zi cate 10 ml si cu Nolpaza 1 pastila pe zi. Rezultatul este imbucurator si merge bine impreuna cu reteta de la ORL. Sper sa va fie de ajutor si nu mai dati toti buzna la psihiatru, iti trebuie un soc puternic sa ajungi sa iti dereglezi sistemul nervos. P.S : parerea mea : puneti mana si odihniti-va cum trebuie nu ca mine sau ca altii. Sanatatea voastra e in joc. Mancati la aceleasi ore zilnic si nu sariti peste micul dejun.
0
29-08-2014, ora 16:55
lorena34
Nu este medic/terapeut
lorena34
buna, sunt noua pe acest forum si as dori sa va impartasesc si eu starile mele din ultimele luni. Totul a inceput dupa 5 luni de la nastere (am nascut natural fara anestezie)cand intr-o zi m-au apucat ametelile, imi tremurau picioarele, simteam ca ma sufoc, ma simteam epuizata... Am inceput investigatiile EKG, RMN, control oftalmologic, analize de sange (cele uzuale) totul parea ok. Dupa cateva zile mi-am revenit. Acum de aprox 1 luna ma doare capul aproape permanent, ametesc ma simt obosita, imi simt picioarele grele, amortite, senzatie de greata permanenta, nod in gat si sufocare mai ales in spatiile aglomerate. Ciudat ca de data asta au intervenit si modificari ale scaunului (diaree, mucus)care nu au trecut nici cu tratament furazolidon smecta etc...Analizele din nou sunt bune, nu arata nici o infectie in scaun sau urina. Nu am pofta de mancare, iau tot felul de vitamine gen Omega3, Ginkobiloba, Milgamma N. Incep sa devin ipohondra, nu ma mai pot bucura de nimic, ma gandesc sa nu am cancer de colon, scleroza multipla sau boala Lyme, cautand dupa simptomele pe care le am. Mentionez ca sufar de tiroidita Hashimoto cu hipotiroidism si de insuficienta venoasa (varice) dar le am de mai multi ani si pana acum nu mi-au dat astfel de reactii. Sa fie doar o stare de anxietate cu atatea simptome la un loc????
0
28-10-2014, ora 09:01
sebastian456
Nu este medic/terapeut
sebastian456
Pentru cei care aveti atacuri de panica si ati facut analize la plamani gastrice inima si nu ati gasit nimic aveti o problema neuronala cauzata de stres in speta ati dereglat serotonina si dopamina.Prin alimentatie nu veti regla eficient aceste substante va trebuie un tratament de durata evitati xanaxul care e foarte eficient dar da dependenta.Eu am folosit 2 suplimente alimentare care se elibereaza fara reteta si sunt precursori ai serotoninei si dopaminei 5htp si l phenilanina Se ia cum scrie pe flacoane Elimina nodul in gat si panica daca luati 3 luni Cand le luati foarte important nu beti deloc alcool cafea si nu fumati altfel nu au efect deoarece cafeaua alcoolul si tigara deregleaza chiar serotonina si dopamina pe care le ati dus la niveluri care nu sunt ok.Prima saptamana de la 5htp veti avea ameteli e o perioada de reglare sunt normale recomand sa il luati inainte de culcare si f important nu opriti tratamentul 3 luni.Se poate combina cu 2 cani de ceai de sunatoare pe zi care va potenta efectul de recuperare al serotoninei.zi buna poate va sunt dr ajutor.Eu am scapat de atacuri in acest mod.
0
28-10-2014, ora 09:10
sebastian456
Nu este medic/terapeut
sebastian456
Cei care aveti senzatie de slabiciune greata matinala stare proasta si nu stiti de la ce luati in considerare si giardia care iese f greu la analize dar care va va da in timp probleme intestinale mai ales la stres.
0
19-01-2015, ora 17:29
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Semnele şi simptomele anxietăţii generalizate:

Agitaţie şi nerăbdare
Senzaţia de nod în gât
Oboseală, stare de slăbiciune
Dificultăţi în concentrare, senzaţia de "cap gol" sau de "vid mintal"
Stare de nervozitate sau iritabilitate
Tensiune musculară sau stare de încordare
Tulburări de somn (dificultăţi în a adormi, trezit în mijlocul nopţii, trezit devreme dimineaţa, somn excesiv) sau somn neodihnitor
Preocupare exagerată pentru lucruri cotidiene, obişnuite sau pentru subiecte minore.

Anxietatea se trateaza la Psihiatru.
0
26-09-2015, ora 18:43
NicolaeAntonio
Nu este medic/terapeut
NicolaeAntonio
Cine are simptomele de mai sus plus puseuri de tensiune spuneti dr curant sa va testeze de feocromacitom.Acesta este o tumora bazata la glandele suprarenale si da aceste simptome.Pe aceasta cale multumesc dr de la Gral Medical care m-au crezut ca nu sufar de depresie si alte chestii si au continuat investigatiile.Aceasta tumora se vede la un eco abdominal sau cel mai sigur Rmn.Si cine isi permite pana la confirmare sau infirmare de aceasta tumora care pe mine ma chinuit 8 luni din viata mea cu aceste nenorocite simptome luati Vitamine Double X de la Nutrilite deoareece eu am luat si mi se ameliorasera foarte mult simptomele si daca nu aveti aceasta tumora chiar va scapa de aceste simptome care ne macina zi de zi
PS La doctori le e mai usor sa dea vina pe depresie si altele decat sa investigheze amanuntit de zici ca ne da analize de facut de la ei din buzunar, degeaba platim asigurari si altele ca ei tot ce stiu fac si dau medicamente pe baza carei firme producatoare le ofera mai multe avantaje. Nu zic ca toti dr sunt la fel dar aveti incredere in simptomele dumneavoastra si ce va zice creierasul si continuati investigatiile
Va doresc insanatosire grabnica
0
28-06-2020, ora 20:21
Hurchi Daniela
Nu este medic/terapeut
Hurchi Daniela
Si eu am nodul in gât, dureri in piept, de câteva ori am simtit ca o sa ma sufoc. Am fost la ORL, la gastro enterolog, la endocrin, analize multe, si ieșeau bune, pana ce am fost si mi am facut testul alergic ALEX Multiplex si eram alergica la graminee, polen si iarba grasa. Si daca esti alergic la una, cică prin încrucișare poti sa fi la orice. Sunt in tratament cu antihistamice si seara cate un xanaxl. Si evident regim si nu ma expun la alergeni. Sper sa imi treaca.
Adaugă un comentariu / răspuns
68 comentarii 1 2 3

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de cap
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Atacul de panică
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • Tratamentul timpuriu al durerii în piept poate salva vieți
  • Cum recunoști atacul de panică?
  • De ce îmi dreg vocea întruna?
  • Durerea cardiacă - de ce, când și cum apare?
  •