Dureri in partea stanga sub coaste | Forumul Medical ROmedic

Dureri in partea stanga sub coaste

06-01-2009
anyone22
Nu este medic/terapeut
anyone22
Ma doare de cateva zile in partea stanga sub coaste. Inainte de asta ma ustura penisul cand urinam. Am presupus ca este o infectie urinara si am luat Cecodyne. Intr-o noapte m-a durut foarte rau si nu am putut sa dorm pana nu am luat un Ibalgin. Problema este ca a inceput sa ma doara cand mananc!!! Cand urinez ma apasa sub coaste (banuiesc eu rinichii). Este sau nu este infectzie urinara?
13 comentarii
0
06-01-2009, ora 20:03
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
Simptomatologia inclina catre o infectie urinara.Greu de zis daca e concomitenta unei litiaze urinare, in acest caz ar fi trebuit sa ai dureri mult mai mari.La barbat de obicei se asociaza litiaza renala cu infectia.E important si aspectul urinii(colorata si tulbure in caz de infectie).Incearca sa faci un examen de laborator:afli diagnosticul pe loc.O ecografie ar putea lamuri si prezenta/absenta pietrei.
Ca tratament e bine sa asociezi si un antibiotic din clasa ciprofloxacinelor(norfloxacin...ciprofloxacin.au mai multe denumiri)2x1 pe zi (unul la 12 ore) si URICOL (3x1 pe zi ) Aceste antibiotice, ciprofloxacinele adica, sint mai bine tintite pe tract urinar decit ceclodyne.oricum nu intrerupe antibioticul inainte de rezolvarea infectiei (minim o sapt).Merge si biseptol.Vechi da bun.
0
06-01-2009, ora 20:07
anyone22
Nu este medic/terapeut
anyone22
nu cred ca varsta de pietre la rinichi totusi. durerile nu sunt mari. doar o apasare. care trece cu Algocalmin. da dupa ce tre ce efectul Algocalminului apare din nou.
0
06-01-2009, ora 20:13
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
Sa stii ca am vazut litiaza urinara si la tineri de 20 de ani.tineretul de azi e precoce in toate.E drept ca, asa cum am zis, in acest caz durerea e mult mai puternica si nu trece cu un simplu algo.Treci dimineata pe la urgenta sa iti faca un sumar de urina.In functie de rezultat vezi ce iti recomanda ei mai departe
0
06-01-2009, ora 20:18
anyone22
Nu este medic/terapeut
anyone22
am sub 18
0
06-01-2009, ora 20:29
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
Mda, cam tinar.o infectie urinara la barbat poate apare dupa un contact sexual neprotejat.Ar putea fi si o simpla raceala(deh, frigul).Oricum fa acel examen de urina(poti si dupa-amiaza daca mergi la scoala) si in functie de el poate iti face si un ecograf.E bine sa vezi si aspectul splinei la virsta ta.
0
06-01-2009, ora 20:53
anyone22
Nu este medic/terapeut
anyone22
app de culoare si tulburimea urinei. este de culoare galbui pal. iar cat de tulbure este as putea sa va zik dupa urmatoarea experienta. am facut din greseala pe colac (lenea asta) si dupa cateva ore erau niste pete galbene pe colac.(colac plastic)
0
06-01-2009, ora 20:53
anyone22
Nu este medic/terapeut
anyone22
PS: sunt virgin
0
06-01-2009, ora 21:02
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
urineaza si tu intr-un borcan si vezi daca se depune ceva la fund
0
07-01-2009, ora 22:14
anyone22
Nu este medic/terapeut
anyone22
E a4a zi de tratament si durerea nu ma lasa. :|. cat stau la scoala pe scaun nu ma doare nimic. cand vin acasa mananc incepe sa ma doara :|. de exemplu acum ma doare destul de tare si cu cat durerea e mai mare se duce catre spate.
0
10-01-2009, ora 13:02
anyone22
Nu este medic/terapeut
anyone22
am fost la doctor. am facut Ecografie. dupa ce am stat 3 ore la coada in picioare. am aflat ca nu aveam nimic la pancreas rinichi ficat. da nu se vedea stomacu. am facut test de urina si mi-a iesit ca am si o infectie urinara dar am si o Hiperaciditate Gastrica
0
11-01-2009, ora 12:26
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
Pai la echograf nu se vad decit organele pline.Iar stomacul e gol, deci el nu are cum sa se vada
A nu avea nimic la rinichi din pct de vedere ecografic inseamna a nu avea pietre, chiste renale sau oarece anomalii de structura.Infectia nu se vede la ecograf ci numia la analize.Ceea ce a si iesit.Nu prea vad cum tia iesit hiperaciditatea gastrica la ex. de urina, dar in fine...
0
08-04-2016, ora 22:13
Vali1987
Nu este medic/terapeut
Vali1987
Buna ziua, Sunt salariat si am aceeasi problema durere in partea dreapta do stanga la ultimele coaste, mi-am facut analizele care au iesit bine toate Doar aslo marit ( mi-am dat seama ca am o infectie in Corp) am luato usor am fost la orl, mi-a siz ca n-am nimic, urology analize Synevo secretie uretrala nimic, sumat de urina parametri normali Doar mucus Prezent, spermagrama + spermocultura parametri normali, totul nimic, Va rog care sunteti doctori ajutati-ne ca daia platim asigurarile la sanatate. Si dati-va interesul, Haideti sa fim oameni!!!'
0
08-04-2016, ora 22:17
Vali1987
Nu este medic/terapeut
Vali1987
Si va rog Sa ne rasp unde Sa mergem? Sau Macar chemati-ne la voi la clinica Sa facem investigati, ce facem murim?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce ibuprofenul nu este indicat în tratamentul infecÈ›iilor urinare la femei?
  • Semne È™i simptome de infecÈ›ie urinară pe care trebuie să le recunoÈ™ti
  • De ce fac atât de des infecÈ›ii urinare?
  • Este sucul de meriÈ™oare eficient în infecÈ›iile urinare? Ce spun studiile
  • Cele mai bune metode de a preveni infecÈ›iile urinare
  • Obiceiuri sexuale care duc la infecÈ›ii urinare
  • InfecÈ›ie urinară cronică sau recidivantă - cauze È™i tratament
  •