Dureri in fosa iliaca dreapta

12-05-2015
Bejancik4
Nu este medic/terapeut
Bejancik4
De citiva ani ma confrunt cu o problema si tot nu ma decid sa merg la medic, acum m-am decis dar nu stiu la care medic exact sa merg si ce sa fac, va rog sa ma ajutai cu vreun indemn. sufar de constipatie cronica, de ft mult timp, intr-un timp era ok, aveam asa regim: vreo saptamina, doua eram constipata, si o zi aveam diaree, stiam ca poate nu e ok dar nu ma deranja tare si treceam peste, insa de vreo doi ani nu mai e asa, sunt constapa si gata, si daca nu iau ceva laxative, incepe sa am o durere in fosa iliaca dreapta, mai exact o apasatura cu o durere usoara, se pronunta mai ales cind fac efort la defecare sau oricare alt efort (stranut, tusesc, sar in sus sau merg) sau daca stau pe sezute, mai exact nici nu pot sta pe sezute aunci si daca nu fac ceva, nu iau laxative durerea asta devine din ce in ce mai pronuntata, si ma doare undeva ca nici nu pot exact spune unde, am niste crampe cred eu in intestinul gros, fiindca simt durere peste tot si in zonele genitale si in toata partea de jos a abdomenului, sunt crampe de scurta durata si foarte dureroase, am mai observat ca durerea asta persisita si atunci cind fac dragoste, la penetrare, e destul de deranjanta. Mentionez ca uneori, cind sunt constipata apare si singe in fecale, dar fara nici o durere. De asemenea, de atata efort la defecare, fiindca mereu ma simt plina si parca vreau sa ma 'golesc' mi s-a facut un fel de rana la anus, dar deja acum nu ma doare, un fel de piele mica sau carne cred eu, nici nu stiu cum sa explic care imi atarna asa din anus, dar care deja nu ma doare, Vreau sa am idee macar despre ce poate fi vorba, daca e ceva grav si la ce spacilist sa ma adresez. Imi cer scuze pentru explicatii lubngi dar am scris pe scurt cum am putu totul, va multumesc anticipat
2 comentarii
0
13-05-2015, ora 17:17
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Medic Proctolog.

Daca luati vreun fel de pastila, constipatia poate efect secundar de la acea pastila/pastile.
0
18-05-2015, ora 21:45
Bejancik4
Nu este medic/terapeut
Bejancik4
dar nu.nu iau nici un fel de pastile, doar cind constipatia devine foarte deranjanta iau niste ceaiuri laxative din seminte de simeniche. Atat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: