Dureri in capul pieptului

04-10-2013
urseu
Nu este medic/terapeut
urseu
Buna seara. Am o problema cu prietena mea, care de 3 luni s-a operat de colica biliara. Operatia, desi a durat aproape 3 ore pt ca pietrele au fost multe, s-a terminat cu bine si ea a scapat de dureri insuportabile care o tineau treaza noaptea de cateva ori pe saptamana. Dupa operatie, a tinut un regim de o luna de zile, perioada in care totul a fost ok. Urmatoarea luna a mancat aproape orice, evitand prajeli si fast-food, si n-a avut nici macar o problema. De vreo 3 saptamani, se intampla ca o data la 2-3 zile sa o doara extraordinar de rau in capul pieptului. Are senzatie de voma, gaze multe, nu poate sta jos de durere. Aceste crize dureaza intre 15 si 30 de minute, pe urma isi revine insa este extenuata. Spre exemplu, azi a mancat o pizza cu branza, ceea ce a mai mancat si nu a avut nimic, si a avut 2 astfel de crize la un interval de 2-3 ore. In alta zi a mancat orez cu pui si tot a avut criza. Care credeti ca este cauza acestor crize? Va multumesc mult pentru raspunsuri.
1 comentarii
0
04-10-2013, ora 08:38
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Nu am raspuns la intrebarea ta:cauza?

stiu doar ca odata scoasa fierea,
regimul este acelasi ca inainte.cand avea dureri
NU inseamna ca daca i-a fost scoasa, poate manca orice.NU
Faptul c-a mancat pizza la doar 2 luni si-un pic..nu-i ok
iar orezul, posibil sa fi fost condimentat

propunere:
sa fie precauta la tot ceeace mananca
in continuare

sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Afecțiuni ce dau dureri în piept
  • Cum recunoști angina pectorală și de ce apare această durere
  • De ce apar durerile în piept în angină?
  • Durerile în piept - sunt dureri de inimă sau nu? (cum faci diferența)
  • Angio-computer tomografia ar putea fi cel mai bun prim pas în investigarea durerilor în piept
  • Scorul de calciu arterial coronarian prezice evenimentele cardiovasculare adverse majore în durerea toracică
  •