Dureri genunchi

06-01-2013
oauzor
Nu este medic/terapeut
oauzor
De o perioada destul de mare (peste un an) simt un discomfort la nivelul genunchilor, in special la cel drept. Durerile nu sunt permanente, apar si dispar, apar de obicei in timpul exercitiilor fizice care solicita genunchiul. Observ si o limitare destul de mare a miscarilor.

Am fost la reumatolog si mi s-a spus ca sufar de 'hiperlaxitate ligamentara', ca nu e nimic grav si ca pot continua cu viata sportiva, sa iau Vitamax si Cartilaj de Rechin ca imi va trece. Am urmat tratamentul si degeaba.

Am fost la medicul de familie si mi-a dat trimitere la ortopod. Pana acum nu am gasit timpul necesar sa fac o vizita, dar o voi face cat de curand. O prietena mi-a zis ca avea si ea tot aceleasi simptome si pana la urma a fost nevoie de operatie. La ce sa ma astept?
5 comentarii
0
06-01-2013, ora 09:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Daca suferinta apare numai in timpul anumitor tipuri de solicitari ale genunchilor (exercitii fizice), cea mai logica atitudine nu este operatia, ci evitarea acelor exercitii fizice.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
06-01-2013, ora 15:22
oauzor
Nu este medic/terapeut
oauzor
Va multumesc pt raspunsul dvs rapid. Am evitat exercitiile fizice care imi solicita genunchiul, dar zilele stea am incepit cateva exercitii usoare de streching, m-am gandit ca asa scap de dureri si revine mobilitatea. Evident ca m-am inselat.
Durerea apare doar la exercitiile fizice, oricat de usoare ar fi. Nu pot sa fac genoflexiuni, nu pot sa stau mult in picioare ca apare discomfort, chiar si cand ma aplec sau stau pe vine cateva secunde simt o anumita limitare si amorteala.
Va multumesc pt sfat si o sa-l urmez. Dar totusi ce as putea sa am? Va pot deranja cu un telefon maine? Va multumesc.
0
07-01-2013, ora 00:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
In acest moment sunt plecat din tara, deci nu va pot raspunde solicitarii telefonice.
Incercati sa evitati total orice exercitiu fizic timp de 4-8 saptamani si monitorizati efectele.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
09-01-2013, ora 19:18
danacatalina
Nu este medic/terapeut
danacatalina
Buna ziua, aceleasi probleme le are si fetita mea de 14 ani. Durerea a inceput intai la un singur genunchi, iar acum o dor amandoi, dupa ce face efort. Durerile apar dupa orele de sport, dupa o plimbare mai lunga sau dupa o ora de patinaj... Am fost cu ea la medicul de familie si avem programare peste 2 saptamani la medicul ortoped. Medicul de familie mi-a spus ca e posibil ca rotula sa fie mai mica si din aceasta cauza apar durerile...Sunt aceste dureri dureri de crestere? La ce sa ma pot astepta?
Mentionez ca suntem in Germania si inca nu suntem familiarizati cu practicile doctorilor de pe aici. Ce-ar trebui sa ma intereseze in mod deosebit si ce intrebari sa pun medicului ortoped? Nu vreau ca din nestiinta sau ignoranta sa ajungem la complicatii mai tarziu.
Va multumesc!
0
09-01-2013, ora 23:58
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Este posibila existenta unei displazii femuro-patelare, care sa suprasolicite acest compartiment articular.
Atitudinea este destul de simpla: daca suferinta este legata doar de solicitarea de tip sportiv, aceasta solicitare poate fi evitata.
Cred ca este infinit preferabil sa evite solicitarea sportiva decat sa recurgeti la interventie chirurgicala (habituala in displazia femuro-patelara).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.