Dureri extreme de cap

09-07-2008
playmax
Nu este medic/terapeut
playmax
Buna ziua am sa trec peste introducere direct la subiect, in ultimii ani am niste dureri enorm de accentuate ale capului, cateodata doar intr-o parte a capului, cateodata tot capul, cateodata doar fruntea, durerile sunt atat de mari incat abia mai pot sa vorbesc de durere si ma fac sa vomit, iar dupa ce vomit durerile trec, miati putea da un sfat in legatura cu ce ar trebui sa fac?
Va rog sami scuzati limbajul folosit, nu am cunostinte in materie de termeni medicali.

Va multumesc
2 comentarii
0
21-07-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Cel mai probabil este vorba de migrena. Mergeti si la un medic neurolog pentru a confirma acest lucru. Tratamentul initial este reprezentat deCofedol, Nurofen Plus, Aulin, iar daca nu cedeaza, in criza se poate administra Imigran max doua comprimate in criza. Daca nu cedeaza nici atunci sau sunt progresive, iar varsaturile apar dimineata, e bine defacut un examen computer-tomografic cranian.
0
21-07-2008, ora 00:00
playmax
Nu este medic/terapeut
playmax
durerea dispare doar daca vars sau daca adorm, dar daca iau orice medicament pentru dureri de cap in faza incipienta a dureri trece imediat.


va multumesc pentru raspuns
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Durerile de cap, raportate anual de peste 50% dintre oamenii de pe glob
  • 1,25 miliarde de oameni din întreaga lume suferă de dureri de cap
  • E normal să te doară capul uneori?
  •