Dureri dupa fractura pertrohanteriana stanga operata

08-05-2013
Codrut1985
Nu este medic/terapeut
Codrut1985
Buna ziua,

In luna Octombrie anul trecut, bunica mea in varsta de 82 ani a suferit o fractura pertrohanteriana stanga cu deplasare operata prin tija (nu imi aduc aminte modelul tijei, dar stiu ca a costat undeva la 2500 RON). Dupa relativ putin timp, a fost externata si a inceput mersul, la inceput mai greu, dar mergea prin casa atat cat sa umble pentru ea. De cateva zile acuza o durere in zona soldului si a incetat sa mearga. Se ridica in picioare, insa nu poate misca piciorul. Am observat ca in momentul in care se aseaza, in partea din spate apare o umflatura, ca si cum ar iesi un os afara. Din ceea ce am aflat de la ea, s-ar fi fortat cu un butoi cu varza. Exista posibilitatea sa fi aparut o noua fractura, sau sa fie doar o luxatie? Se poate remedia fara o a doua operatie?


Va multumesc anticipat
2 comentarii
0
08-05-2013, ora 14:03
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Exista o infinitate de posibilitati: re-fracturarea osului, ruptura materialului metalic de osteosinteza, calcificari heterotopice, calus hiper-trofic etc.
Fara o examinare clinica si radiologica este imposibil sa ne pronuntam.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
10-05-2013, ora 15:30
Codrut1985
Nu este medic/terapeut
Codrut1985
Domnule Doctor,


Va multumesc frumos pentru raspuns. Am fost la spital in aceasta dimineata, s-a facut radiografie si, din cate am inteles, surubul/ unul dintre suruburi s-ar fi fisurat iar tija nu mai confera aceeasi stabilitate, deoarece la miscare, se misca ceva in interior, de aici aparitia imobilitatii partiale. Mentionez ca este vorba de o tija Gamma. Din cate am inteles, este vorba de o a doua operatie. Am cateva intrebari legate de aceasta:
1. Aceasta a doua operatie prezinta un risc mai mare decat cea in care a fost introdusa tija?
2. Se va inlocui doar surubul sau tija in totalitate?
3. Se aplica aceleasi indicatii postoperator ca in cazul primei interventii? Ma refer aici la miscare.

Va multumesc anticipat pentru raspuns
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul