Dureri dupa 4 luni de la operatia de hernia de disc

27-12-2013
toma erika
Nu este medic/terapeut
toma erika
Buna seara, va rog frumos sa ma ajutati. Tatal meu meu a fost operat pe 30 iulie de hernie de disc la L 4, L5, a trbuit sa se opereze urgent deoarece incepuse sa-i amorteasca piciorul drept si sa-i cada laba piciorului, totul a decurs bine, nu a avut dureri dupa operatie dar la vreo 4 luni a inceput sa-l doara dinou piciorul drep mai ales cand sta pe scaun si in picioare, daca sta drept in pat nu il doare, si se simte mai bine dupa dusuri calde dar dupa o jumatate de ora, o ora incepe sa-l doara din nou. A mers la medicul care la operat si i-a spus ca trebuie sa se opereze iar, insa el nu-si mai doreste nici o operatie. Va rog frumos pot exista si alte tratamente in afar de operati. Ce poate sa faca sa nu se mai opereze si sa-i treaca durerea. Va multumesc frumos. Sarbatori fericite!
1 comentarii
0
27-12-2013, ora 19:33
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Identitate neconfirmată
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Buna seara!

Daca e vorba de o recidiva a herniei de disc ( asa cum sugereaza ceea ce spuneti ), interventia chirur-
gicala este, cred, singura care poate rezolva in profunzime problema; tratamentele pentru protectia nervilor (in speta
nervul sciatic) reprezinta o solutie cu rezultate partiale, nu rezolva complet si eficace problema. Fiind vorba de o problema
mecanica (hernierea unui disc intervertebral), rezolvarea ei completa nu poate fi decat tot mecanica (interventie chirurgicala).
Cu respect,

Dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: