Dureri destul de mari de dinti dupa plombare

01-04-2011
domocosmihai
Nu este medic/terapeut
domocosmihai
Buna ziua.
Am si eu o mica problema, poate ma puteti ajuta cu cateva informatii.
Dupa ce azi-noapte nu am putut dormi din cauza unei dureri de masea, azi dimineata m-am prezentat la stomatologie.
Dupa ce ma asez pe acel scaun, fara nici o anestezie, radiografie sau alte chestii, care am citit ca ar trebui facute inainte, doctorul mi-a bagat freza in gura mi-a curatat 2 masele si apoi mi-a pus plombe.
Pe moment nu m-a durut dar acuma ma doare foarte tare :
- cand ating maseaua ;
- sub maxilar, exact sub maseaua cu pricina ;
- ma inteapa si urechea stanga uneori.
Asa trebuie sa se intample sau a gresit acel medic ?
Vreau sa va spun ca a fost prima data cand am fost la dentist.
3 comentarii
0
03-04-2011, ora 13:03
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
buna ziua! nu este normal sa doara mai rau decat inainte de interventie... faceti radiografii obligatoriu pentru cei doi molari la care s-a lucrat si un nou consult stomatologic...
0
03-04-2011, ora 18:53
Agikad
Nu este medic/terapeut
Agikad
Buna, am si eu o problema, molarul 3.8 a avut o rectie la radacina, ( nu prezenta procees carios) ezista o durere poarte "surda" si sa incercat un tratament pe canal, acest tratament a inceput acum o saptamana, de atunci au inceput durerile in adevarat sens al cuvantului, dureri insuportabile, o durere sfasietoare, care se intinde pana la canin 3.3, pe toata mandibula si ma doare si urechea. sa reintervenit pe canal... sau facut dezinfecti pe canal cu "Clorura de sodiu" sa apicat si gutaperca pe canale (sper sa fi folosit termenul potrivit) dar durerile nu ma lasa nici cum... se poate face o rezectie apicala la molarul de minte? Molarul nu are apexul format "inchis".pe un canal s-a depasit tratamentul prima data, dar mi sa zis ca se va resorbi tratamentul acela... dar totusi dupa cat timp? se poate face o REZECTIE APICALA la acest molar, ee foarte inportat sa mi se salveze acest molar datorita faptului ca molarul 3.7 si 3.6 sunt extrase. Multumesc anticipat, si imi cer scuze pentru exprimare dar nu sun domeniu. Astept un raspuns cat mai favorabil!
0
03-04-2011, ora 18:55
Agikad
Nu este medic/terapeut
Agikad
as putea atasa niste radiografii daca m-ar putea ajuta cineva!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Soluții pentru calmarea durerilor de dinți
  • Plombele din amalgam/metalice trebuie schimbate?
  •