Dureri de ureche

21-10-2012
Issui22
Nu este medic/terapeut
Issui22
Buna seara.acum 2 zile aveam niste dureri indiportabile de ureche...la sfatul unor prieteni am introdusun catel de usturoi.durerea s-a calmat dar problema este ca nu mai pot scoate usturoiul afara.mai multe persoane au spus sa astept pt ca va cadea singur...iar altele au spus ca pot aparea infectii...nu as dori sa merg la doctor...pt ca imi este frica.va multumesc
3 comentarii
0
21-10-2012, ora 18:32
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
E necesar consult orl
Acum se scoate usor usturoiul
Daca mai stai.. o sa se inflameze.. si chear o sa te doara
0
26-10-2012, ora 23:19
Adellie
Nu este medic/terapeut
Adellie
Buna seara domnule doctor.Am sa va prezint problema mea.In primavara, e ceva timp de atunci, mi-am simtit capul foarte greoi, aveam dureri de cap, mai mult in ceafa si simteam o presiune asupra capului, urechilor chiar si a gatului.Era ingrozitor.Am stat asa mult timp pana m-a sfatuit cineva sa fac infuzie de ceai de musetel cu menta.Am eliminat destul de multa secretie din nas, apoi m-am simtit mai bine.Insa din cand in cand aveam niste intepaturi in ambele urechi, suportabile, iar uneori cand ma dureau urechile ma durea si dupa cap.De atunci a trecut ceva timp si din cand in cand ma mai dureau urechile.Insa acum, de vreo 2 luni de zile, uneori mai imi puneam ulei cald insa nu ma tineam de asta si nu mi-a trecut.Mentionez ca aveam, in special dimineata aveam niste vajaieli insa doar intr-o ureche.Mi-a cumparat fiica mea din farmacie Otis T acum cateva saptamani si din cand in cand mai imi pun seara si nu ma mai dor doar ca acum de cateva zile mi s-au infundat amandoua, una mai tare.Mi-am bagat un betisor in ureche sperand ca o voi desfunda, incepand cu cea mai putin afectata iar acum ma doare foarte tare.Ce credeti ca am?Este otita?
0
27-10-2012, ora 21:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. cu betisorul ati putut sa impingeti u dop de ceara mai profund, pexte timpan
=2 ati putut rupe elea si privoca o otita externa
3 celelalte simptome puteau fi de la probleme de circulatie cerebrala sau coloana cervicaka
4 e navoe de cobsult orl...si el decide ce e de facut
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Când sunt indicate antibioticele în otită/ otalgie (durerea de ureche)
  •