Dureri de ureche

18-07-2011
Zubcanu
Nu este medic/terapeut
Zubcanu
Am urmatoarea problema. Dimineata, dupa 5-6 ore de somn, in jurul orei 4-5 dimineata ma trezesc uneori cu niste dureri infernale in urechea dreapta. Imediat ce ma ridic in fund, sau iau un antiinflamator, durerea trece. Ziua nu am avut niciodata nimic, doar in ziua imediat urmatoare durerii simtitnd durere in zona. Daca trag de pavilionul urechii in diverse directii si misc interiorul urechii, simt durere indiferent de ce a fost in noaptea precedenta.
Incidenta era odata pe luna.
Acum durerile apar mult mai des (dupa 2 ore de somn), la o intensitate insa mult mai mica, aproape nederanjanta, e suficient sa imi schimb pozitia capului si dorm linistit toata noaptea. In ultima saptamana in fiecare noapte am avut mici dureri, dar n-au influentat somnul.

Am mers la ORL-ist, a zis ca urechea e ok dar probabil din cauza coloanei cand stau culcat se atinge cumva un nerv care se manifesta cu durere in ureche.
La radiolog, coloana e ok. La Neurolog, mi-a facut f multe teste, a zis ca n-am treaba si ca coloana n-are legatura cu nervii urechii.
Am dormit o vreme fara perna, in fiecare noapte ma trezeam cu dureri, am pus perna la loc, au disparut. Am dormit cu perna f umflata o data, m-am trezit cu dureri groaznice.
Nu stiu cui sa ma mai adresez, o solutie ar fii RMN, dar pana ma programez vreau si o parere de pe aici.
10 comentarii
0
18-07-2011, ora 12:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faci un consult la Stomatologie...
0
18-07-2011, ora 13:07
Zubcanu
Nu este medic/terapeut
Zubcanu
La stomatolog ma duc sa zicem regulat, odata la 6 luni, nu ma supara absolut nici un dinte/masea de pe acea parte. Anul trecut am intrat in "reparatii" cu dintii mergeam odata pe saptamana timp de vre-o 2 luni si n-au fost probleme. Durerile acestea le am de peste 3 ani.
Am uitat sa precizez faptul ca datorita job-ului si al hobbyurilor mele petrec peste 10 ore zilnic la calculator.

Multumesc pentru promptitudine.
0
18-07-2011, ora 13:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca cu stomato..iesti bine.. Tot colaona cervicala poate fi cauza, ,
0
18-07-2011, ora 13:11
Zubcanu
Nu este medic/terapeut
Zubcanu
V-as ruga, daca aveti timp si disponibilitate bine inteles, sa dezvoltati putin subiectul coloanei cervicale. Este ceva alarmant, sau ceva care se trateaza/amelioreaza in timp?
Va dati seama, la cate se aud in ziua de azi, am si eu multe scenarii negative in minte.
0
19-07-2011, ora 15:17
serban alina
Nu este medic/terapeut
serban alina
am si eu o problema cu urechea stanga
m.am trezit intr.o dimineata cu ea infundata, am fost la urgenta orl si mi.e dat oxacilina 2 la 8 ore, diclofenac 2 pe zi, aerius 1 seara si betadina picaturi de 3 ori pe zi, mi.a zis k am otita externa
iau tratamentul de 2 zile dar ink am urechea inflamata si intr.o seara m.a durut ingrozitor
va rog indrumati.ma ce sa mai fac!
0
19-07-2011, ora 18:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa mergi zilnic la UN cabinet ORL.. pentru tratament local in ureche
0
19-07-2011, ora 20:23
serban alina
Nu este medic/terapeut
serban alina
multumesc mult de tot pt raspuns
stau la tara si la aproximatiz 70 de km de cel mai apropiat spital
ce sa fac?
0
19-07-2011, ora 22:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. O iunternare in clinica ORL,..

2 sa mai incerci tratamentul la domiciliu
-- pui apa oxigenata in ureche ca sa ajute la eliminarea secretiilor
- administrezi picaturile recomandate
-- usuci interiorul urechii cu uscatorul de par..
-- continui cu antibioticul si antiinflamatoarele
0
21-07-2011, ora 09:58
serban alina
Nu este medic/terapeut
serban alina
multumesc ink o data pt raspuns
am continuat tratamentul, azi este a 4 zi si durerea a disparut, mai simt doar un gram din inflamatia urechii si ma mai ingrijoreaza k si acum aud tot infundat
0
21-01-2020, ora 09:37
AlexAlexandra
Nu este medic/terapeut
AlexAlexandra
Buna, Zubcanu! Stiu ca este vechi postul, dar ti-ai rezolvat problema? Acelasi lucru il patesc si eu, aproape in fiecare noapte.
Merci!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.