Dureri de stomac si greturi din cauza anxietatii? | Forumul Medical ROmedic

Dureri de stomac si greturi din cauza anxietatii?

12-10-2011
Veer Cristina
Nu este medic/terapeut
Veer Cristina
Buna. Numele meu este Cristina si am intrat pe acest site pentru a gasi raspunsuri pentru a-mi ajuta sotul. Inca nu a fost la un medic tocmai din cauza fricii. Pentru el calatoriile sunt un chin. Cand merge cu masina sau autobuzul are senzatia ca si cum vreo mancare nu i-ar fi picat bine la stomac, are greturi trebuie sa mearga neaparat la toaleta. Cand asteptam o data autobuzul, doar gandul ca trebuie sa vina autobuzul l-a facut sa se simta rau si sa mearga la toaleta neaparat stiind ca risca sa il piarda. Va scriu acum in speranta ca ma puteti ajuta, sa stiu daca exista un tratament pentru ca el mi-a zis ca nu va mai scapa niciodata de acest chin. Acum trebuia sa mearga sa se angajeze si sa faca naveta cam o ora cu autobuzul. Din cauza acestei 'boli'a ratat locul de munca deoarece nu poate sa faca naveta pentru ca trebuie sa roage soferul sa se opreasca din 5 in 5 minute ca sa mearga la toaleta. Exista vreun tratament pentru asa ceva? La ce medic trebuie sa mearga, psiholog, neurolog?
5 comentarii
0
12-10-2011, ora 10:47
Tania-bis
Nu este medic/terapeut
Tania-bis
Numai la masini are aceste simptome sau si la tren/avion? Daca e vorba numai de masini, s-ar putea sa aiba dreptate si sa nu existe tratament. Totusi, incercati la un medic; medicul de familie daca e bun, va va directiona unde trebuie.
0
12-10-2011, ora 11:30
Veer Cristina
Nu este medic/terapeut
Veer Cristina
Cu avionul nu a calatorit dar si la trenuri are probleme. Cand am facut un drum de 10 ore cu InterCity cred ca a mers de vreo 10 ori la toaleta. Si cand eram odata prin Arad a trebuit sa mearga de 3 ori la toaleta in 2 ore. Pateste asta de cate ori pleaca de acasa undeva.
0
12-10-2011, ora 11:49
Tania-bis
Nu este medic/terapeut
Tania-bis
Atunci, s-ar putea sa fie pe fond psihic. Insistati sa mearga la medic, nu-l lasati asa si convingeti-l ca nu are de ce sa-i fie teama si nici rusine. Succes!!!
0
12-10-2011, ora 12:03
Veer Cristina
Nu este medic/terapeut
Veer Cristina
Multumesc foarte mult pentru sfaturi. Voi tine cont de ele.
0
13-10-2011, ora 17:38
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Exista tratament psihiatric ce se poate lua inainte de a pleca la drum. Am mai avut o pacienta cu probleme similare si s-au rezolvat cu destula usurinta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Anxietatea È™i stresul cronic pot creÈ™te riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • DependenÈ›a față de tehnologiile mobile a fost asociată cu depresia È™i anxietatea
  • Anxietatea poate influenÈ›a negativ luarea deciziilor
  • AplicaÈ›ia pentru smartphone care ar putea reduce anxietatea È™i depresia
  • Riscul de anxietate la mame, asociat cu utilizarea intensă a dispozitivelor electronice
  • Tinerii È™i femeile sunt mai predispuÈ™i la anxietate
  •