Dureri de stomac, greata, gastrita?

10-03-2012
Deea133
Nu este medic/terapeut
Deea133
Buna ziua. Acum cateva zile m-am trezit dimineata cu o durere de stomac (parca de foame), am mancat si apoi mi-a trecut. Insa am mancat o felie de pateu abia desfacut, parca mi s-a parut ceva in neregula cu el, insa tot am mancat o felie (credeam ca am eu imaginatii). Iar dupa cateva ore m-a apucat brusc o durere de stomac (in partea superioara, park sub coastele de sus), senzatii de voma si pentru cateva minute am simtit ca am frisoane. In ziua aceea am mers la farmacie si am luat Mezym forte timp de 2 zile. Cat am luat pastilele m-am simtit mai bine, insa acum iar m-au apucat aproape aceleasi simptome (ieri de exemplu, la masa de pranz abia am putut manca ca m-au si apucat niste dureri de stomac, parca ma simtem balonata, eliminam gaze); astazi la fel, m-am simtit balonata, am avut mici dureri / intepaturi in zona stomacului si senzatii de voma; pana in momentul de fata nu am varsat). Mentionez faptul ca acum aproape 5 ani de zile am avut gastrita, iar in octombrie 2011 am facut toxiinfectie alimentara din cauza unei prajituri de cofetarie. Se poate sa imi spuneti ce as putea sa am? sa fie de la felia de pate pe care am mancat-o zilele trecute sau sa fie alte cauze? Astept un raspuns!
Multumesc mult!!!
7 comentarii
0
11-03-2012, ora 21:13
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ti-a mai trecut ? Trebuie sa fii atenta ce mananci, mai ales daca ai avut gastrita ; cu regim alimentar si ceaiuri gastrice/hepatice neplacerile dispar. Sa faci o ecografie abdominala pana la Paste. Conserva de pate ti-a iritat stomacul. Sa nu fumezi.
0
11-03-2012, ora 22:11
Deea133
Nu este medic/terapeut
Deea133
Am inceput sa mananc mancare de regim si parca incepe sa imi mai treaca. astazi nu am mai avut stari de voma, doar cateva dureri in zona stomacului dar nu foarte puternice. Am sa tin regim in continuare, iar de fumat oricum nu fumez. Multumesc mult pentru sfat! O zi buna!
0
17-05-2012, ora 20:59
cristina66
Nu este medic/terapeut
cristina66
Buna seara,

Va rog daca ma puteti ajuta cu problema mea.Am fost diagnosticata cu gastrita, iau de 20 de zile nexium, motilium si gastrofait, insa nu mi-au trecut durerile.Durerile zic eu ca sunt putin asimptomatice pentru gastrita pentru ca ma doare in partea dreapta, sub coaste, insa am dureri si spre spate, tot pe linia coastelor si mai jos ptn si mai spre centrul stomacului, este o jena constanta in partea dreapta.NU mai inteleg nimic din boala asta.
NU era normal sa-mi treaca dupa tratament de 20 de zile?Mai am tratament pentru inca 10 zile dar cred ca o sa fie degeaba...Am inceput sa ma sperii deja, deoarece am facut si ecografie si toate organele sunt in regula, la gastroscopie mi-a spus ca as avea gastrita aceasta, analizele sunt ok, dar nu inteleg ce m-ar mai putea durea, sau care ar fi o alta cauza...Ma puteti ajuta cu un raspuns va rog, o idee, orice.unde as mai putea merge sau ce analiza sa-mi mai fac..
Precizez doar ca imi este foarte teama de colonoscopie, nu as vrea sa ajung acolo
Am tinut si regim alimentar, nu am mai mancat dulciuri, bauturi acidulate, prajeli, legume si fructe crude, am renuntat la toate placerile culinare ca sa spun asa., in schimb nu am renuntat la fumat, dar le-am rarit pana la 5 tigari maxim pe zi.
Astept raspunsul cuiva, care ma poate ajuta, va rog mult si va multumesc anticipat!
0
20-07-2012, ora 15:36
ica007
Nu este medic/terapeut
ica007
am facut infiltratii cu diprofos cu xilina si am observat ca ma doare stomacul in zona plexuli solar as dori un raspuns va multumesc
0
01-02-2013, ora 15:43
Silvia89
Nu este medic/terapeut
Silvia89
Ceau, Deea33, de tine vreau sa dau, te rog contacteaza-ma -*. Am o problema asemanatoare cu ce ai avut tu candva si vreau sa vbesc cu tine, multumesc


(*modificat de admin)
0
07-02-2013, ora 17:25
leo kww
Nu este medic/terapeut
leo kww
buna cristina66 as vrea sa stiu daca ai gasit solutia la problema ta ai exact simptomele pe care la am si eu As vrea sa luam legatura sa vorbim, -*, nu mai stiu ce sa fac,


(*modificat de admin)
0
15-05-2017, ora 11:21
D
Nu este medic/terapeut
D
Buna ziua!Am o problema cu zona abdominala la 3 zile cam asa am o greata de la stomac sau daca nu greata ma balonez foarte tare ma constip si am niste intepaturi groaznice.Imi creste pofta de mancare si imi scade tot la 2 3 saptamani iau sau scad in greutate si nu stiu ce poate fi
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Senzația de greață după masă - afecțiuni posibile
  • Tratament gastrită
  •