Dureri de stomac!

04-03-2011
Gabriel - Daniel
Nu este medic/terapeut
Gabriel - Daniel
Buna ziua!

Sunt fumator de multi ani, dar de aproximativ 6 luni am inceput sa fumez tigari electronice. Acestea functioneaza pe baza de nicotina lichida, care are in compozitie glicerina vegetala si alte substante vegetale ( de genul arome alimentare etc. ). Va scriu pe acest forum deoarece in ultima luna, am o durere de stomac asematoare starii de foame, care apare la 2-3 ore dupa ce am luat masa. Daca ma duc sa mananc, cand simt durerea, imi trece, dar uneori ma simt balonat. Desi sunt slab, mananc foarte mult : iau 5 mese pe zi, dintre care ultima e in jurul orei 2 a.m.
( daca nu mananc atunci, ma trezeste din somn durerea de stomac si oricum trebuie sa mananc ceva ). Mesele sunt consistente ( in general, un fel de mancare si aproximativ jumatate de paine ). Nu sunt consumator de bauturi alcoolice, dar beau cafea slaba destul de multa. Dorm 8 ore pe noapte. Scaunele sunt regulate si normale. Nu ma simt slabit, ci doar ma deranjeaza aceasta senzatie repetata de durere la stomac si faptul ca trebuie sa mananc mult sa o potolesc, iar apoi ma simt umftat si trebuie sa iau triferment etc. Eu am pus-o pe seama faptului ca m-am lasat de fumat si pe faptul ca am citit ca glicerina vegetala accelereaza metabolismul. As dori sa stiu si parerea dumneavoastra. Multumesc!
1 comentarii
0
05-03-2011, ora 18:16
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Consulta un gastroenterolog, la distanta greu de spus. Poate ai hiperaciditate, o gastrita, numai pe "vazutelea" se poate da un diagnostic/tratament corecte. Altfel, iei un antiacid, trece senzatia, dar cauza sa ramana. Si antiacidele sunt de mai multe feluri, etc. E posibil ca si substanta asta inhalata de care spui sa cauzeze, numai daca o schimbi, te lasi de ea poti verifica presupunerea asta. Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.