Dureri de splina... nu am facut efort fizic in utimele zile

23-03-2007
Lupe Lupino
Nu este medic/terapeut
Lupe Lupino
Au inceput de ieri seara. La inceput slabe. Dar azi dimineata chiar si la palpare in zona imediat de sub curea in partea stanga. Acum chiar si la miscari mai largi simt durerea. Mentionez ca nu am facut efort fizic in ultimele 3-4 zile. Lucrand pe PC, locul de munca nu ma solicita din punct de vedere fizic.

Ce poate fi?
5 comentarii
0
23-03-2007, ora 00:00
Dr.Craciun Anca
Identitate neconfirmată
Dr.Craciun Anca
Buna Lupino! In primul rand nu cred c a e splina, pentru ca ea doare chiar sub coaste, cu iradiere in umarul stang, nu sub curea. Organul intern cu proiectie dureroasa in fosa iliaca stanga este intestinul (sau ovarul). Ar fi bine sa te vada macar medicul de familie. Multa sanatate!
0
23-03-2007, ora 00:00
Lupe Lupino
Nu este medic/terapeut
Lupe Lupino
Multumesc pentru raspuns.
As mai avea o intrebare: este urgenta? Si intreb asta pentru ca sediul firmei unde lucrez este in afara galatiului la ~ 15 Km.
0
23-03-2007, ora 00:00
Dr.Craciun Anca
Identitate neconfirmată
Dr.Craciun Anca
daca doare foarte tare, faci febra, frison, ai greturi sau versi, este grav! daca este o durere surda, fara alte simptome, poti astepta pana dupa-amiaza. Dar ar fi bine sa nu amani vizita la un medic. O zi buna!
0
29-08-2008, ora 00:00
bisoceanu camelia
Nu este medic/terapeut
bisoceanu camelia
buna ziua.am facut eco gen si mi s-a spus ca am ficatul gras si splina umflata.am 28 an si am pb la rinichiul stang.am crezut ca ma doare ficatul acum 2 zile dar cineva m-a asigurat ca de fapt e splina.surerea este infundata, nu exagerata, dar simt ca ceva ma jeneaza.nu am luat nici un med, beau doar ceaiuri pr rinichi, dar pt splina nu am luat nimic.tin regim.ce medicamente sunt si din ce cauza s-a umflat splina?multumesc
0
15-09-2009, ora 17:34
alina89
Nu este medic/terapeut
alina89
buna ziua.am facut un eco si mi s-a zis k am splina marita 120mm.de vreo 2 zile orice mananc, vars.doct de familie mi-a prescris omez si metoclopramid.e asa de grav sa am splina marita?ce as putea sa fac?ce tratament?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.