Dureri de spate si articulare

12-10-2010
alecs8021
Nu este medic/terapeut
alecs8021
Ma numesc Alexandru si am 21 de ani.De aproximativ 2-3 ani ma confrunt cu dureri de spate si de umeri, care fluctueaza ca intensitate de la o zi la alta, chiar de la o ora la alta.Durerea de spate nu este permanenta ;sunt zile in care nu simt nimic si zile in care ma doare foarte tare.In general apare intotdeauna dupa un prepaus indelungat daca stau intr-o pozitie in care colona este incordata(ex:stau intr-un scaun fara spatar).Noaptea si dimineata durerea se accentueaza si trece in 1-2 ore.Apare de o parte si de alta a coloanei si in zona lombara.Deseori cand stranut simt o durere ca niste ace care vor sa iasa (niste puncte dureroase de o parte si de alta a coloanei vertebrale :4-6 puncte in zona centrala).Durerile de umeri sunt deasemenea niste dureri care scad /cresc in intensitate de la o zi la alta, dar nu dispar complet niciodata.Sunt zile in care durerea e puternica si simt durere fara a misca mainile, dar in general durerea apare numai cand solicit articulatia.Mana stanga nu o pot ridica practic in sus deasupra capului chiar si cu ajutor.In general umerii nu ma dor daca car greutati cu mainile jos(de exemplu sacose) chiar si greutati de peste 20 kg;in schimb mi-e greu sa ridic si mainile goale in sus sau in lateral.
Am fost anul trecut la medicul reumatolog ;am urmat un tratament cu masaj, bai si ultrasunete.Starea s-a imbunatatit foarte putin pe moment.Am urmat si un tratament medicamentos cu flamexim, dona si antiinflamatoare :tador, celebrex, ibuprofen.Acestea imi amelioreaza durerea pentru un timp dar nu o fac sa dispara complet.
Am mai fost si anul acesta la alt reumatolog si nici acesta nu mi-a dat un diagnostic, recomandandu-mi tot un tratament de recuperare.
Analize medicale:
-radiografia:coloana dorsala fara modificari radiografice, fara inflamatii ale coloanei
-VSH:50
-FIBRINOGEN:698
-PROTEINA C REACTIVA :18
Ce as teste as putea face pentru stabilirea diagnosticului?Sa cer un IRM?
Va multumesc anticipat.
2 comentarii
0
12-10-2010, ora 22:07
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu este cazul de nici o analiza suplimentara si nici de IRM, care nu va va ajuta deloc pentru moment.
Descrieti semnele unei spondiartropatii, insa diagnosticul este unul mai elaborat si necesita consultatie directa din partea unui reumatolog.
Diagnosticul este 100% unul clinic, dar necesita un reumatolog atent si competent, care sa nu puna baza numai pe analize si sa ignore suferinta si semnele articulare clinice.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
29-11-2010, ora 23:33
corneliamate
Nu este medic/terapeut
corneliamate
Buna seara dl Dr. Ma numesc Cornelia, am 34 de ani. De vreo 2 ani ma confrunt cu dureri pe coloana, umarul stang, omoplatul stang, zona inghinala, nu pot cara greutate mai mare de 2 Kg (apoi ma dor coatele), ma dor umerii chiar si atunci cand trebe sa-mi scot o bluza pe cap sau cand trebe sa-mi trag blugii. Mi s-a spus ca am coloana putin stramba (semnul intrebarii). Mi s-a dat sa fac recuperare prin gimnastica medicala, lasar, dinamice, masaj. Durerea a disparut pt o perioada de vreo 4 luni. Din ce in ce imi e mai rau. Nu stiu la ce medic sa ma mai duc. Am vrut sa fac un RMN, dar nu mi s-a dat acordul. Dimineata ma trezesc cu dureri de spate (in lateralul coloanei), umarul ma doare si in somn, nu-i gasesc nici-o pozitie. Daca fac efort nu simt durerea, dar dupa aceea cateva zile numai sunt capabila de nimic, ma dor toate oasele. Abia de mai pot merge. Daca merg mai mult pe jos sunt terminata in zona inghinala. As jura ca m-a batut cineva. Cel mai bine ma simt cand ma cocosez putin.
Dl Dr., va rog mult sa ma indrumati undeva. Am 3 copii micuti ce treg de mine, nu le pot spune mereu ca ma simt obosita din cauza durerilor de oase. La inceput am dat vina pe sarcini, pe Kg ce am ramas cu ele dupa 3 sarcini (17 Kg). Pana la urma nu am aflat de unde atatea dureri.
Va multumesc pt timpul acordat.
Cu stima Cornelia

-*

(*modificat de administrator)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.