Dureri de spate - de la coloana sau de la muschi?

08-07-2008
elena003
Nu este medic/terapeut
elena003
Am dureri de spate atat de puternice incat daca nu iau calmante practic nu ma pot misca, doare pana si cand respir. Dupa ce calmantele isi fac efectul, durerea nu dispare de tot, o simt cand aplec barbia in piept si cand rasucesc trunchiul la dreapta. Tratamentele (medicamente si fizioterapie) nu au dat rezultate. Medicii spun ca durerea este cauzata de o foarte usoara scolioza, dar nu ar trebui sa fie asa puternica. Durerea este localizata intr-un punct situat imediat in dreapta coloanei, cam la o palma mai jos de baza cefei, este in profunzime, nu se simte la apasare decat in timpul crizelor, dar se simte la lovituri cu podul palmei tot timpul. Cand este puternica, durerea se intinde pe toata cutia toracica, cuprinde si sternul. Noaptea atinge intensitatea maxima. Este posibil sa provina de la coloana sau poate fi de la un muschi? As putea avea altceva, de exemplu o tumoare, in conditiile in care in rest ma simt foarte bine? V-as fi resunoscatoare daca mi-ati da orice indiciu, pentru ca medicii insista ca nu am practic nimic si mie mi-e tare teama sa nu am de fapt ceva grav.
22 comentarii
0
13-07-2008, ora 00:00
ady1
Nu este medic/terapeut
ady1
buna!din pacate de vreo 4 luni de zile ma confrut si eu cu o problema asemanatoare...si cine nu a patit-o nu stie cu adevarat cat e de dureros!am facut tot felul de analize de sange, la plamani, la inima dar nu au evidentiat nimic.medicul balneolog si cel neurolog au dat acelasi diagnostic:hernii intraspongeroase si sechele Scheuermann.am incercat si eu fizio si chinetoterapie dar degeaba am dat banii.de 2 zile am inceput tratament cu aflamil, sa vad rezultatul peste o luna.nu cred ca ar trebui sa te ingrijorezi, dr mi-a spus ca durerile acestea tin si cateva luni chiar si cu tratament antiinflamator.in speranta ca cineva a trecut prin ceea ce trecem si noi acum si s-a vindecat, astept si eu un raspuns.multumiri!
0
04-09-2008, ora 00:00
Sanda Valentin
Nu este medic/terapeut
Sanda Valentin
dureri de spate in zona lombara de la o ridicatura, am facut o radiografie la Spitalul Judetean din Pitesti si mi sa spus ca nu am ciocuri Mi-au spus sa urmez un tratament cu celibrex 100mg. si Fastum Gel. Cu toate ca durerile nu au disparut dupa tratament am consultat alt medic, si mi sa spus ca am Lombalgie cronicareactivata de efort, hipocalcemie.fizioterapie 10zile{masaj, diadinamice, solux, curenti interferentiali.}., durerile au disparut cateva zile, dar au reaparut prin dureri si mai mari la spate dar si cu furicaturi in maini si picioare.Am facut RMN la indrumarea dr.Daniel Popescu[neurochiurg] cu rezultatul urmator; COLOANA EVIDENTIAZA PROTUZII DISCALE CIRCUFERENTIALE L4 L5PREDOMINENT PE LINIA MEDIANA CU MINIME CONFLICTE DISCO-RADICULARE EXTRAFORAMINAL BILATERAL L5, de unde ma trimis la reumatologie [reumavec.vitamina b1 si b6 . Dupa aceea am vazut ca situatia nu se inbunatateste am venit in Bucuresti mi sa spus ca am Scolioza si mi -au spus sa fac gimnastica medicala[10 zile]in cabinetul lor. Dar ciudat ca dupa aceeasta gimnastica nu ma mai puteam ridica din pat[muschi de la miini si picioare erau incordati si au inceput sa trosneasca oaselein zona Testicolui drept].iIN prezent sunt la un dr. reumatolog [luna mai]care mi-a spus ca am LOMBALGIE CRONICA REACTIVASI MI-A SPUS SA URMEZ TRATAMENT CU URMATOARELE MEDICAMENTE;MIDOCALM 150MG, ARTHROTEC 75MG, dupa aceea un tratament cu CARTIGENERE timp de 6 SAPTAMANI.DUPA CE ATRECUT ACEEASTA PERIOADA mi-a dat sa iau Dicloreum 150mg si midocalm 150mg.timp de 20 de zile[policlinica cu plata nr. 2]. Tin sa precizez ca atunci cand ma ridic din pat dimineata sau stau intins pe spate si ma ridicse aude o TROSNITURA si dupa aceea apare o durere la TESTICOLUL drept.[ca si cand cineva mar trage de el].Tin sa precizez ca am 22ani am lucrat in frig pe o perioada de 4-5 luni in frig dar mi-am dat demisia in luna martie, pe motive de sanatate..In momentul de fata urmez tratamen la Policlinica cu plata nr 2, astept raspuns
0
20-03-2009, ora 12:10
elena003
Nu este medic/terapeut
elena003
Am aflat de unde proveneau de fapt durerile mele de spate. "Nimicul" pe care l-au sustinut cu incapatanare medicii (mai multi) era de fapt o tumora. Am cerut un examen RMN de mai multe ori, nu am reusit sa obtin decat priviri ofensate si raspunsuri de genul "nu ne inveti tu pe noi sa ne facem meseria". Si bineinteles o tumora bine crescuta plus o parestezie de care ma chinui si acum sa scap, la aproape doua luni de la operatie. Ghinionul meu a fost ca parestezia a aparut brusc, nu am avut nici un semn inainte, singurul semn era durerea interpretata gresit de toti doctorii la care am fost.
Tot ce mai pot face acum este sa povestesc prin ce am trecut si sa ii avertizez si pe altii ca ideea conform careia medicii sunt un fel de Dumnezeu poate fi gresita. Daca dumneavoastra considerati ca exista o investigatie pe care o puteti face, nu conteaza la cati medici trebuie sa mergeti, nu conteaza cati incearca sa va linisteasca din vorbe, cautai unul care sa va linisteasca din niste analize serioase. Pe mine increderea tampita pe care am avut-o ma poate costa acum un cancer.
0
09-04-2009, ora 16:25
cristinac
Nu este medic/terapeut
cristinac
buna ziua! anul trecut am avut un accident de masina in urma caruia am avut trei fracturi la coloana, am fost operata la una si mi sa pus 2 tije din titan, mereu am avut dureri pe partea stang iar doctori i.mi spun ca sunt dureri musculare, dar dupa un an de zile mi-au aparut furnicaturi si simt talpa piciorului stang fierbinte. Intrebarea este: CE A-SI PUTEA SA FAC CA SA SCAP DE DURERILE DE PE PARTEA STANGA? va multumesc anticipat!!!
0
22-08-2009, ora 20:42
cracanel
Nu este medic/terapeut
cracanel
DOCTORI TIMPITI SI INGIMFATI la tot pasul... de trei ori m-am salvat de diagnosticul unor astfel de medici care fac umbra pamintului si vor SPAGA pentru un bilet de inmormintare.
Durerea de spate = TUMORA SPINALA [daca nu trece intr-un timp rezonabil cu un minim de tratament]... nu asteptati prea mult si faceti un examen RMN care va va salva la timp.
0
31-08-2009, ora 15:21
georgeiosif
Nu este medic/terapeut
georgeiosif
Si eu ma confrut cu o problema asemanatoare Unde ai avut tumoarea localizata si unde pot face un rmn bine interpretat
0
09-09-2009, ora 19:56
cracanel
Nu este medic/terapeut
cracanel
Prof.dr. Mircea Gorgan - Spital Urgenta Arseni Bagdazar Bucuresti pentru probleme de tumori spinale...
0
10-11-2009, ora 13:57
crysswald
Nu este medic/terapeut
crysswald
pt cei cu probleme la coloana...-* va pot indruma catre cel ce m-a scapat pe mine de probleme intr-un timp foarte scurt si fara nici un tratament invaziv sau antiinflamatoare.

(*modificat de administrator)
0
24-11-2009, ora 20:09
vio fata
Nu este medic/terapeut
vio fata
buna..pot spune ca am dureri de coloana in partea de jos de acum vreo 2 ani..am mers la medic mia fost facuta oi radiografie in care nu iese nimic...durere lombara si atat mi sa spus...ca stau in pat ca stau pe scaun k stau in picioare ma doare ft tare..mereu aceleasi pastile ca si nurofenul la noi...dimineata imi pocnesc oasele knd ma trezesc..durere ingrozitoare..nu stiu ce sa mai fac..un sfat va rog
0
29-12-2009, ora 18:09
tinaro
Nu este medic/terapeut
tinaro
@ crysswald : Cum ma puteti indruma catre cel care v-a scapat de probleme? -*

(*modificat de administrator)
0
17-01-2010, ora 18:48
paula92
Nu este medic/terapeut
paula92
buna !imi poate spune cineva daca durerile mele vin de la coloana?spun asta ptr ca m facur radiografie cervicala si nu e nimic insa am dureri de cap ameteli dureri la coloana undeva in mijlocul spateluideasupra rinichilorcare coboara si in partea lombara si daca stau in picioare ma doare tot spatele si nu mai pot face nimic mai mult de la un timp ma dor si umerii cu maini cu tot Dar durerile le simt noaptea atit la coloana cit si la maini si uneori la picioare, parca sunt dureri asemanatoare cu cele de fractura, am noroc ca ma cdeaza la nurofen.va multumesc si sa auzim de bine
0
08-06-2010, ora 09:59
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Si eu am avut dureri de spate de la un cioc pe coloana si dureri de articulatii infioratoare (ma dureau si incheieturile mainilor si coatele si genunchii si incheieturile de la sold, umerii, tot).
Intai am facut analiza sangelui prin care s-a stabilit ca nu am reumatism, apoi sumarul de urina (nu aveam nici infectie urinara), apoi radiografii. Trebuie intai stabilit daca exista vreo infectie in corp.
Am facut tratament cu Glucozamina si Midocalm. Dar dupa ce trecea efectul de la Midocalm durerile continuau.
La sfatul unei doctorite, dupa ce am terminat tratamentul, pentru ca durerile nu cedasera, am purtat un brau elastic, lat de 25 cm, de lana. Il purtam peste un tricou de bumbac chiar deasupra zonei dureroase. La inceput trebuia sa il port in fiecare zi dar treptat durerile s-au diminuat si au disparut in decurs de o luna. Se pare ca durerea trece la caldura. Probabil este vorba de un proces inflamatoriu al articulatiilor si la nivelul unei vertebre. Asta se intampla in iarna.
Acum, prin mai, iunie au revenit durerile de incheieturi. Mai intense decat cele pe care le avusesem in iarna. De vreo 3 saptamani am inceput sa iau iar glucozamina dar fara nici un efect. Seara imi vine sa plang de durere mai ales a articulatiilor de la mana si mana in sine cu toate degetele.
Mi-am cumparat si un gel facut cu o planta care se numeste Puterea ursului. El are tot un efect de incalzire a locului dureros. Pe moment durerea cedeaza insa dupa jumatate de ora, o ora, reapare.
Asa ca m-am gandit ca daca, din proprie experienta, am observat ca durerea cedeaza la caldura, mi-am pus niste bentite elastice mai late (ele se pun pe cap sa iti acopere urechile primavara sau toamna) si sunt dintr-un material moale (nu bumbac). Presupun ca de provenienta chinezeasca (nu m-a costat decat 2 lei una). In rest nu tin deloc mana sau picioarele in apa rece, ca am observat ca durerea revine.
Am mai observat ca daca stau ziua in locuri racoroase, durerile se intensifica seara dar soarele imi face foarte bine.
Cei care au doar o problema inflamatorie, cred ca pot incerca. Ideea e ca locul dureros sa fie tinut la caldura si acoperit cu un material care sa produca aceasta caldura.
Sper ca v-am putut fi de folos intrucatva.
Va doresc multa sanatate la toti.
Cu pace,
Clara
0
07-01-2011, ora 21:07
mirela_szekely
Nu este medic/terapeut
mirela_szekely
buna! ma numaescMIRELA si sunt din baia mare am si eu o problema poate ma ajuta cineva. Sunt operata de cancer la san de 7 ani, totul a mers bine pana in prezent multumesc lui dumnezeu dar de 1 luna in coace am dureri mari de spate si coloana adevarul este ca nu am consultat inca un medic parca mi-e frica.poate ma ajutati voi cu un tratament sau cu un sfat.multumesc!
0
08-01-2011, ora 15:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Durerile mentionate depind de sute de factori, cei mai importanti fiind greutatea exagerata, efortul fizic excesiv, dar si de conditii locale, cum ar fi sindroame compresive ( de tip hernie discala sau stenoza canalului vertebral), dar pot exista si legaturi cu boala de acum 7 ani.
Incepeti printr-un consult la neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
09-01-2011, ora 15:05
mirela_szekely
Nu este medic/terapeut
mirela_szekely
multumesc frumos saptamana asta am sa merg la un consult!
0
09-01-2011, ora 16:24
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
OK
Ne puteti tine la curent cu rezultatul demersurilor.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Ante-Picior
0
09-01-2011, ora 20:00
mirela_szekely
Nu este medic/terapeut
mirela_szekely
promit!am sa postez toate rezultatele !
peste 2 saptamani sunt programata la institutul oncologic din cluj la controlul periodic anual!
dar saptamana aceasta am sa merg la noi la spital pentru consult!
0
10-01-2011, ora 16:17
play01
Nu este medic/terapeut
play01
Buna ziua in urma unei apecari gresite cu greutati am inceput sa am dureri in zona lombara cat si furnicaturi in piciorul drept. Mi-am facut o radiografie medicul de acolo mi-a spus ca am o discopatie lombara dar cand am mers la medicul meu mi-a spus ca nu am asa ceva din cate am inteles eu ca doar sa miscat de la loc o vertebra.Va rog daca se poate sa ma lamureasca si pe mine cineva ce am, aici este rezultatul de la radiografie: "Nu se evidentieaza modificati in ax forntal vertebral lombar.
Anomalie de sudare arc posterior S1.
Loroza lombara, ampernte discale lombare, pensare discala posterioara L4/L5/S1.
Multumesc mult.
0
10-01-2011, ora 22:39
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Singura parere competemta poate veni de la un neurochirurg, in timpul unui examen clinic.
Interpretarea scrisa a radiografiei, pe care o citati, nu are nici o importanta practica. Examenele imagistice au valoare numai ca imagini propriu-zise, in mainile neurochirurgului, in timpul examenului clinic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
21-01-2011, ora 21:19
Dumi1986
Nu este medic/terapeut
Dumi1986
Buna ziua!
Numele meu este Daniel, am 24 de ani si am o problema destul de grava. Cu ceva timp in urma (8-10 ani) mi-am fracturat cocisul( o cazatura la munte foarte grava, iar mai apoi cazaturi frecvente la fotbal).Sunt o fire foarte slaba din punct de vedere al greutatii, iar coccisul este foarte proeminent (nici nu pot sa dorm noaptea pe spate ca ma inteapa, iar daca dorm pe spate imi amortesc picioarele). De ceva timp(cateva luni), am tot timpul dureri musculare, o senzatie de arsura, de intepaturi(la nivelul membrelor inferioare). Acest lucru se intampla chiar daca ma odihnesc sau dorm. Am facut un RMN cu un an in urma, iar doctorul mi-a spus ca nu e nimic grav, doar ca e putin maduva presata ceea ce-mi provoaca amorteli ale membrelor(tin sa reamintesc ca atunci aveam doar dureri lombare, nu si musculare).Ce-mi recomandati? Daca m-ati putea ajuta v-as fi foarte recunoscator!
Multumesc anticipat!
0
04-03-2011, ora 20:15
play01
Nu este medic/terapeut
play01
Multumesc pentru raspuns, am fost la un medic neurolog si dupa ce sa uitat peste radiografie a decis ca este nevoie de un RMN.Rezultatul RMN-ului este:
Discuri intervertebrale lombare cu inaltime si semnal normale
Fara herni sau protzuii
Fara conflicte radiculare
Fina acumulare interapofizara L5_S1 bilateral
Concluzi: Minima artrita interapofizara L5-S1
Medicul mi-a spus ca nu am nimic grav si ca durea va trece ceea ce sa si intamplat.
Sambata trecuta am decis sa alerg putin pentru prima data dupa perioada de repaus doar ca durearea a reaparut.
Va rog sa imi spuneti ce ar trebui sa fac in continuare si daca se poate sa imi explicati ce am la vertebrele L5_S1.Multumesc mult!
0
04-03-2011, ora 22:16
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Eu va indicasem un consult clinic la neurochirurg, si nu RMN si consult la neurolog.
Asa dupa cum va precizam, explorarile au valoare numai ca imagine nemijlocita, in timpul examenului clinic practicat de catre neurochirurg.
Rezultatul scris al RMN-ului, fara imaginile nemijlocite, nu are nici o valoare intrinseca, diagnostica sau prognostica.
Cu stima,
Marius uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durere de spate - ce este important să știi
  • Fizioterapia durerii de spate - proceduri posibile și eficiența lor
  • Acupresura poate ameliora durerile cronice de spate
  • A fost descoperită cauza durerilor inexplicabile de spate
  • Fizioterapia durerii de spate - cum te poate ajuta un fizioterapeut
  • Durerea de spate - când ar trebui să mergem la medic
  • Cele mai comune dureri de spate și afecțiunile care le produc
  •