Dureri de spate.

29-10-2014
Bejancik4
Nu este medic/terapeut
Bejancik4
Buna ziua, sunt un pic in confuzie, va rog sa ma ajutati. De ceva timp am dureri la coloana vertebrala, undeva prin mijlocul spatelui, mai exact este un segment care ma doare dar nu intotdeauna, doar atunci cand fac ceva efort fizic nu pre mare, adica cand nu fac efort fizic ma doare doar daca apes pe acel segment al coloanei, cu ceva luni in urma am avut si niste procese inflamatorii la rinichi, si am mers ieri la medic sa vad cum sunt analizele pentru rinichi si tot o data si sa vad ce-i cu spatele. Medicul zicea ca poate ma doare spatele de la deficitul de calciu, am dat analiza de sange si mi-a aratat ca am exces de calciu in sange...nu exagerat dar totusi prea mult, si mai aveam si anemie ( care o am de mult timp insa acum e mai mare ca de obicei). Medicul mi-a prescris sa urmez o luna Calcium-D3 Nycomed. Si sunt confuza: daca am surplus de calciu de ce trebuie sa mai urmez medicamente ce contin calciu? Va rog sa ma ajutati. Va multumesc
4 comentarii
0
29-10-2014, ora 15:50
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Calciul nu are nici o legatura cu suferinta D-voastra.
Doar rarissim (un caz la un milion) exista suferinte legate de calciu...
Mai curand este vorba despre un sindrom compresiv vertebral (de tip hernie de disc, stenoza canalului vertebral etc).
Prin urmare, logic, ar fi util un consult la neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
29-10-2014, ora 16:47
Bejancik4
Nu este medic/terapeut
Bejancik4
Va multumesc pentru raspuns. Am sa consult numaidecat un alt medic. Totusi nu imi este clar, in analizele de sange era exsces de calciu, si medicul mi-a mai prescris calciu cu D3, sa-l urmez mai departe sau nu?
0
29-10-2014, ora 19:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
V-am precizat ca problema calciului este nesemnificativa, deci nu aveti nevoie sa luati calciu.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
29-10-2014, ora 19:48
Bejancik4
Nu este medic/terapeut
Bejancik4
Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durere de spate - ce este important să știi
  • Fizioterapia durerii de spate - proceduri posibile și eficiența lor
  • Acupresura poate ameliora durerile cronice de spate
  • A fost descoperită cauza durerilor inexplicabile de spate
  • Fizioterapia durerii de spate - cum te poate ajuta un fizioterapeut
  • Durerea de spate - când ar trebui să mergem la medic
  • Cele mai comune dureri de spate și afecțiunile care le produc
  •