Dureri de sold

25-04-2015
Angelie
Nu este medic/terapeut
Angelie
Bună ziua. De ceva timp simt atunci când calc pe piciorul drept, o presiune asupra bazinului mai exact în partea dreapta. Înainte de aceste dureri, acuzam dureri cervicale foarte mari şi am fost sa îmi fac o radiografie. rezultatul sună cam asa: rectitudinea coloanei cervicale în plan sagital. Problema consta în faptul ca după 2 săptămâni de administrat voltaren pastile tot simt dureri dar în toată coloana. Însoţite de dureri musculare f mari. As dori sa ştiu dacă ar trebui sa fac o radiografie şi la bazin.
3 comentarii
0
25-04-2015, ora 18:21
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va rog sa ma scuzati, dar nu am inteles tocmai elementele esentiale: sex, varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, eforturi practicate, antecedente traumatice, metabolice, reumatologic-inflamatorii, neurochirurgicale etc.
Asteptam detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
25-04-2015, ora 18:44
Angelie
Nu este medic/terapeut
Angelie
Buna ziua, Sex feminin, am 24 de ani, 54 kg şi 1.70. Nu practic nici un sport, am practicat în trecut. În ultimul timp nu am putut depune aşa mult efort fizic din cauza durerilor. Ce-I drept, din 2009 practic munca de birou dar nu au lipsit niciodată plimbările lungi din programul meu şi nici dansulşi exerciţiile săptămânale. De la un timp, cu greu reuşesc sa merg mai mult pe jos fără sa am dureri de spate. Nu mai pot nici sa car aşa mult, maxim 1-2 kg. Nu am avut nici un accident, acum 3 luni a trebuit sa îmi schimb locuinţă şi am cam carat şi mutat lucruri grele prin casa. doar ca durerile au apărut de curând. sa zicem 1 luna maxim, recidivand.
0
25-04-2015, ora 20:36
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Probabil ca ati supra-solicitat coloana vertebrala, declansand un sindrom compresiv vertebral.
Trebuie sa evitati la maximum orice efort fizic (stat in picioare, mers pe jos, sporturi etc) o perioada rezonabila (cateva luni).
O examinare la neurochirurg ar fi salutara.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Soldul marcatorului - primul ajutor
  •