Dureri de sani...

26-01-2011
venus75
Nu este medic/terapeut
venus75
Buna searaAm 36 de ani.Problemele mele sunt cred rezolvabile.Am dureri de sani inainte si dupa menstruatie.Iau anticonceptionale de 6 ani cu pauza la 6 luni.Inainte de menstruatie din sinul drept, la control, imi curge un lichid asemanator laptelui.Dupa menstruatie nu mai e nimic.Acum citiva ani am fost depistata cu chisturi ovariene bilateral.De atunci iau Microginon..Am dureri in tipul actului sexual si dupa.Urinez des.Mentionez ca sunt fumatoare.As dori un raspuns.Si am doua intrebari.1 ce este, , galactoreea, , si 2 cit de sigur este steriletul ca metoda de contraceptie si ce efecte secundare are, daca are.Va multumesc.
2 comentarii
0
27-01-2011, ora 03:02
verticala
Nu este medic/terapeut
verticala
daca ai secretie din sani si nu esti insarcinata, si probleme cu mentruatia inseamna ca trebuie sa investighezi hipofiza deoarece e posibil sa ai un adenom hipofizar secretant de prolactina.

succes!
0
27-01-2011, ora 14:06
isabellinda
Nu este medic/terapeut
isabellinda
dute la laborator fa-ti o analiza prolactina.nu mananci nimic inainte, nu intretii relatii sexuale cu o seara inainte de a-ti face analiza, si sa fii odihnita, pt ca toate acestea influenteaza valoarea prolactinei.in functie de rezultatul prolactinei se pune diagnosticul, daca e putin marita iti faci o radiologie la glanda hipofizara, daca este mai mare de 1000 valoarea se pune problema unui adenom hipofizar, dimensiunea lui se stabileste in urma unui rmn, care se trateaza medicamentos.iti va spune medicul ginecolog.cat despre urinare deasa poate fii vb. de o infectie urinara sau o infectie cu trichomonas, tb. sa ti se recolteze un frotiu in urma caruia se stabileste diagnosticul, eu ti-am dat orientativ niste informatii si ce cred eu ca ar putea fii.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.