Dureri de pleoape seara, ochi lipiciosi dimin, pilele uscata

12-03-2010
julianacoman
Nu este medic/terapeut
julianacoman
Problema a inceput apr cu 2 ani in urma, conjunctivite repetate, infectie cu stafilococ aureus, pleoapele erau f inflamate, mancarimi si usturimi de ochi - am avut control peste control al ochilor, tratamente diverse, si in Romania, si la londra - in prezent nu mai am pleoapele inflamate dimineata decat fff rar, insa dor in mod constant si uneori parca imi zgarie ochiul (mi s-a spus ca am ochi uscati si am fol lacrimi artificiale, si doar Blink intensive tears puteam sa folosesc, orice altceva irita.) Pielea in jurul ochilor e extrem de uscata, iar seara e cosmar: cand inchid oshii sa dorm, parca se lipesc genele - dimineata sunt destul de curatele, nu e decat din cand in cand o secretie galbuie, uscata, la extremitatea ochilor, insa usturimea exista constant!!! Si buzele le simt uscate, si simt nevoia sa le umezesc tot timpul. Am facut teste pt depistarea bolilor autoimune, BTS-uri, reumatice - am facut testele gandindu-ma ca e o problema secundara a vreunui altui diagnostic. Rezultatele au fost pozitive.
Nu folosesc nici un fel de crema pt piele, cremele accentueaza usturimea si durerile. Rimel din cand in cand, dar si pt rimel platesc cu durere puternica de ochi!!! Uneori nu mai pot sa tin ochii deschisi, simt ca cedeaza pleoapele si cad, se inchid. si dor - In 2 ani am ajuns sa arat ca la 45 nu ca la 31.
Am venit de curand in canada, si o sa imi ia cel putin 3 luni pana ajung sa vad un dr oftalmolog, si fiec zi e un chin.

Ce pot sa mai fac?

(Ar trebui sa port ochelari de +0.50 si +0.75 parca si am astigmatism la ochiul drept - dar nu am facut ochelarii, nu fol f mult calculatorul, si nu citesc f mult - am considerat ca nu ochelarii sunt problema, si sunt 2 lucruri diferite).
2 comentarii
0
24-03-2010, ora 16:15
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Iti recomand sa folosesti ochelari la citit si calculator. Ce rezultate au fost pozitive???????? Astept sa ne spui care sunt... Iti mai recomand si examen bacteriologic al secretiei conjunctivale, examen de evidentierea a Ag Chlamydial, Ig G antiVHS tip 1; eu recomand lacrimile pe baza de acid hialuronic in cursul zilei-1 picatura in amandoi ochii, la nevoie, iar seara, un gel lubrifiant pe baza de acid hialuronic, 1 aplicatie in sacul conjunctival inferior, in amandoi ochii;foloseste pentru igiena pleoapelor si a fetei, un sampon " No Tears". De asemenea, iti recomand o crema pe baza de galbenele pentru tegumentul uscat al pleoapelor pe care o aplici dimineata si seara; numai bine
0
23-07-2012, ora 23:30
the eye :)
Nu este medic/terapeut
the eye :)
Buna, am cam aceleasi probleme cu cele enuntate de JulianaComan - poate nu atat de grave ( am folosit Opatanol- picaturi si Flonidan-cp. fara prea mari rezultate) - iar azi am fost la medic si am primit Netildex ( picaturi, pe care sa le pun de 6 ori pe zi ) si Flumetol ( unguent, de 4 ori pe zi). De la farmacie mi-a zis sa am grija ca aceste 2 medicamente nu se impaca un cu cealalta. Am si asa ochii sensibili, cum sa indepartez unguentul daca trebuie sa pun picaturi atta de des ? sa-mi curat ochii de atatea ori pe zi - ma vor ustura. Nu stiu ce sa fac ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.