Dureri de picioare de vreo 3 saptamani

02-06-2009
vasileo
Nu este medic/terapeut
vasileo
Buna ziua, ma numesc Vasile si am 33 de ani, de vreo 3 saptamani am o durere de picioare care nu pare sa cedeze, mai exact ma dor genunghi mai ales cand urc scarile de parca nu as mai avea forta in picioare acum au inceput sa ma doara si muschi ca si cum as avea febra musculara dar asta fara nici un efort, iar in spatele genunchiului mai ales la piciorul stang de la genunchi in sus pe pulpa simt sangele cred, cum circula prin vase cum sa spun se simte asa ca o pulsatie ca o vibratie a venelor si imi si amorteste piciorul, cateodata abia ma tin pe picioare si imi tremura picioarele ca si cum asi fi urcat 100 de trepte si nu mai pot trebuie sa stau jos. Nu stiu ce pot sa am ca pe la medic am tot umblat nu cu problema asta dar cu altele ma gandesc ca daca era ceva grav se descoperea pana acum la analize. Daca puteti sa ma ajutati cu un sfat. Multumesc.
66 comentarii 12 3 Înainte ›
0
02-06-2009, ora 18:36
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Cauzele suferintei D-voastre pot fi multe, de ordinul a 30-40 diferite: de la insuficienta venoasa si pana la insuficienta arteriala, de la sechele traumatice pana la suprasolicitare musculara, trecand prin discopatie lombara (cel mai probabil) sau chiar diabet, de la probleme neurologice pana la dezechilibre ionice sangvine.
Daca fumati mult, este bine sa fiti atent la asta.
Nu ati precizat multe detalii: obezitate sau nu, tipul activitatii prestate si multe asemenea amanunte vitale.
Incepeti prin a consulta un neurochirurg, eventual unul specializat in Chirurgie Spinala.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
02-06-2009, ora 18:51
vasileo
Nu este medic/terapeut
vasileo
Va multumesc pentru raspuns. nu fumez, am 1, 82 si 71 kg si lucrez in constructii am facut si un control la inima acum vreo 2 saptamani si nu pare sa am ceva a spus doamna doctor ca ar mai trebui sa fac si un ecg de efort ca sa fim siguri da nu este nimic intre timp mi-a dat un tratament cu magne B6 si ranitidina pentru ca acuzam niste dureri in piept pentru care si ajunsesem acolo dar atunci nu aveam durerile astea de picioare ca as fi intrebat-o pe doamna doctor chiar in momentul asta ma dor foarte rau desi stau pe scaun ca si cum as face un efort foarte mare. Multumesc.
0
02-06-2009, ora 19:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Incepeti prin a consulta un neurochirurg, eventual unul specializat in Chirurgie Spinala. Exista o mare suspiciune de discopatie lombara.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
18-06-2009, ora 17:25
vasileo
Nu este medic/terapeut
vasileo
Buna ziua, astazi am fost la doctor la ortopedie (aici mi-a dat medicul de familie trimitere) nu stiu ce sa zic dar dr. ortoped nu prea ma consultat cine stie ce ma intins pe pat si mi-a miscat piciorul un pic mi la flexat pe abdomen si cam atat i-am explicat eu cum este durerea si a zis ca nu este o durere tipica pentru nimic nici coloana nimic. Mi-a prescris diclotard si tador si a spus sa revin dupa o saptamana sa vada cum ma simt. Credeti ca ar trebui sa merg in alta parte sau sa astept sa vad daca dupa o saptamana este mai bine. Va multumesc.
0
18-06-2009, ora 17:35
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Eu va sfatuiam sa mergeti la neurochirurgul specializat in chirurgie spinala, in nici un caz la ortoped..
Nu sunteti D-voastra de vina...
Nu stiu ce sa zic, dar aveti nevoie de un consult specializat.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
23-06-2009, ora 14:53
NICO82
Nu este medic/terapeut
NICO82
Buna ziua, ma numesc Nicoleta, 26 ani, contabil. Am citit mesajul lui Vasile si vreau sa spun ca experimentez aceleasi simptome, pe langa durerile de spate:
-Cand stau pe scaun: furnicaturi in labele picioarelor ca o furnicatura electrica, durere fesa stanga, furnicatura si durere in pulpe-mai ales in pic stg, ce coboara ca o stangere de elastic al unei sosete, care pulseaza,
-Cand stau in picioare: imi amorteste talpa stg., in mers simt o slabiciune de la genunchi in jos, uneori ca nu mai pot sta in picioare, ca o arsura, fara forta, si parca mi se usuca pielea si ma stange pe coapse si pulpe. Si cel mai mult ma ingrijoreaza faptul ca parca imi tremura picioarele pe verticala, sau nu am forta in picioare.
-Cand stau culcata, toate simptomele se diminueaza treptat, asa ca dimineata sunt bine pana ma dau jos din pat.
Dupa o radiografie coloana a reiesit: mici osteofite marg C6, apofize unciforme C5-C6 efilate, coasta cervicala bilaterala, discreta scolioaza dorso-lombara dextro convexa, discopatie lombo sacrata L5-S1, spina bifida incompleta S1, sacrum hipobazal.
Am facut 10 sedinte de balneofizioterapie, durerile de spate s-au mai domolit si nu am luat tratament medicamentos decat un gel diclofenak. Mentionez ca si coloana cervicala ma doare, mai precis intersectia liniei umerilor cu gatul, amorteli, furnicaturi si dureri slabe in maini, ameteli.
Va rog, spuneti-mi, daca aceste simptome sa le pun pe seama problemelor de coloana, si va rog daca imi puteti comenta rezultatul radiografiei si deasemeni daca doriti sa imi dati unele sfaturi. Multumesc.
0
23-06-2009, ora 20:21
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Problema D-voastra pleaca de la coloana vertebrala, motiv pentru care trabuie sa consultati un neurochirurg specializat in Chirurgie Spinala.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
23-06-2009, ora 20:23
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Problema D-voastra pleaca de la coloana vertebrala, motiv pentru care trabuie sa consultati un neurochirurg specializat in Chirurgie Spinala.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
23-06-2009, ora 20:24
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Problema D-voastra pleaca de la coloana vertebrala, motiv pentru care trabuie sa consultati un neurochirurg specializat in Chirurgie Spinala.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
23-06-2009, ora 20:59
vasileo
Nu este medic/terapeut
vasileo
Buna seara, am ajuns pana la urma la un neurolog care ma examinat si ma trimis sa fac un RMN coloana lombara dar fara substanta de contrast nu stiu daca este mai bine cu, dar asa a scris pe trimitere. Problema este ca unde ma trimis mi s-a spus ca nu sunt fonduri, azi toata ziua am incercat sa gasesc un loc unde sa fac acest RMN prin CASMB pentru ca altfel este foarte scump, pana la urma am gasit la spitalul municipal dar abia pe 10 iulie. Asta este acum astept desi au aparut si niste dureri la coloana in afara de cele de picior care nu au disparut dar pe care le simt mai mult cand merg
0
23-06-2009, ora 22:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Pentru problema D-voastra beneficiati de gratuitate si nu trebuie in nici un caz sa platiti ceva.
Este adevarat ca de cele mai multe ori pacientii sunt determinati, prin diverse mijloace, sa plateasca aceste investigatii...insa trebuie sa perseverati in a va cere drepturile. Nu platiti nimic!!!
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
06-07-2009, ora 09:53
carmen2345
Nu este medic/terapeut
carmen2345
Buna ziua, ma numesc Adriana si am 33 ani de vreo 2 luni de zile am o moleseala la picioare efectiv mi se moaie si am ajuns aproape sa nu mai pot merge.Am fost si mi s-a facut oscilometrie si intradevar am tensiunea cam mica respectiv 0.5 si 2, mi s-a spus car fi trebuit sa am 2 si 4.
Unde ar trebui sa merg.
0
06-07-2009, ora 16:29
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,.incepeti prin a consulta unu medic de boli interne...aceasta "moleseala" este determinata cel mai frecvent de tulburari enocrino-metabolice, hepatice, renale etc etc.Cu deosebita stima, .
Dr. Marius Uscatu.
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
13-07-2009, ora 11:24
vasileo
Nu este medic/terapeut
vasileo
Buna ziua, astazi am aflat rezultatul RMN-ului iar doamna doctor neurolog a spus ca nu am durerea de picior de la coloana, si sa fac alte investigatii ca nu e normal sa ma doara piciorul de 2 luni. O sa va scriu aici rezultatul poate aveti alta parere.
-rectitudinea coloanei lombare, sacru orizontalizat
-deborduridiscaleL4 si L5, fara conflict disco-radicular
-mici hernii intraspongioase la nivelul platourilor adiacente discurilor T12 si L1
Acum de vreo 2-3 saptamani am si o durere de spate in zona lombara, desi pe mine ma doare spartele de cativa ani mai sus in zona toracica cam in spatele pieptului, am fost in 2006 la un medic reumatolog dar nu mi-a gasit nimic, bine atunci nu am facut RMN ci radiografie.
Daca puteti sa+mi dati un sfat. Va multumesc.
0
13-07-2009, ora 22:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimate Domn,
Parerea mea este ca problema este determinata de o hernie discala.
Incercati sa consultati si un neurochirurg.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
24-07-2009, ora 11:20
cristina i.
Nu este medic/terapeut
cristina i.
Buna ziua, numele meu este Iulia, am 28 de ani si de cateva zile am niste dureri de picioare ingrozitoare.in adolescenta aveam frecvent dureri reumatice (coate si genunchi), insa in ultimii ani nu mi s-a mai intamplat. acum este altfel; ma dor oasele la ambele picioare de la glezne pana la solduri; durerile sunt puternice si alterneaza: ma doare ori numai un picior, ori numai o parte a piciorului, ori ambele picioare si urca spre sold; durerile apar fie ca stau in picioare, pe scaun sau intinsa in pat.
daca puteti, dati-mi va rog un sfat. va multumesc.
0
24-07-2009, ora 23:31
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Nu inteleg exact: va doare mebrul pelvin de la sold in jos sau doar piciorul (care se afla mai jos de glezna)??
Din cate descrieti cu mare probabilitate este vorba despre o afectiune a coloanei lombare, apanaj al neurochirurgului.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
03-06-2010, ora 11:48
viorelviorel
Nu este medic/terapeut
viorelviorel
Buna ziua!
Cu tot respectul as vrea sa va spun ca am cam aceleasi simtome.Fumez(un pachet pe zi), am 76 kg si 1.70 m, 41 ani.Urmez un tratament cu antibiotice de vreo 6 luni pentru o infectie la testicule si mi-a aparut din ce in ce mai dureroasa aceasta durere de picioare, si tremurat cand sunt incordat.Ma dor chiar si dimineata cand ma trezesc.Ce fel de analize ma sfatuiti ca ar trebui sa le fac imediat?
O zi buna!
0
04-06-2010, ora 19:13
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu efectuati absolut nici o analiza, ci un consult clinic la neurochirurg.
Poate fi vorba si despre o arteriopatie obliteranta (arterita), dat fiind nivelul tabagic extrem de ridicat, poate fi si o problema neurologica sau multe altele.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
09-06-2010, ora 23:12
endrill
Nu este medic/terapeut
endrill
Buna ziua!Sotul meu are 35 de ani, este normoponderal, nu fumeaza.De aproximativ 3 luni simte furnicaturi la nivelul gambelor, durere in spatele rotulei, talpile il ard si toate acestea le simte cand sta pe scaun.Cand merge totul este in regula.Precizez faptul ca el din cauza serviciului petrece foarte mult timp pe scaun sau in masina.Multumesc anticipat pt raspuns!
0
09-06-2010, ora 23:15
endrill
Nu este medic/terapeut
endrill
Mai adaug senzatia de picioare grele si oboseala.
0
09-06-2010, ora 23:21
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Desi descrise sumar, simptomele sugereaza o afectiune neurochirurgicala (o patologie a coloanei lombare, de tip hernie de disc).
Consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
05-07-2010, ora 15:20
ana3
Nu este medic/terapeut
ana3
Buna ziua !
Am 40 de ani si de cateva zile ma dor picioarele si ziua si noaptea.Ma junghie mai precis din sold pana jos si le simt reci. Am luat Ketonal si a cedat durerea pentru o perioada de max 10 ore dar a revenit. Nu as vrea sa iau la nesfarsit acest medicament.Va rog sa-mi spuneti ce parere aveti ca ar trebui sa fac.
Va multumesc!
0
05-07-2010, ora 15:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Desi descrise sumar, simptomele sugereaza o afectiune compresiva radiculara lombara (o patologie a coloanei lombare, de tip hernie de disc).
Consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
29-04-2011, ora 20:04
mamy1
Nu este medic/terapeut
mamy1
Bună seara, mă numesc Mariana si am 32 de ani.de câteva săptămâni am o durere la genunchiul drept, lateral interior, si sus pe pulpă simt o amorţeala.Ţin să precizez că lucrez 8ore numai in picioare, am 1, 67cm si 70kg.Vă rog frumos să mă sfătuiţi la ce dr trebuie să merg.Încă o precizare, la gât tot pe partea dreapta mi-a apărut o umflătură, nu foarte mare, dar care mă deranjează.Vă multumesc şi aştept raspuns
0
30-04-2011, ora 23:36
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
In functie de examenul clinic local, suferinta poate fi de origine ortopedica (lezine de menisc, gonartroza, etc), de origine vasculara (insuficienta venoasa sau arteriala periferica), neurochirurticala (sindrom compresiv lombar), sau multe asemenea cauze.
Pentru inceput ar fi util sa reduceti drastic perioada de timp petrecuta in picioare si, dupa 1-3 saptamani, sa observati efectul.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
02-05-2011, ora 16:06
mamy1
Nu este medic/terapeut
mamy1
mulţumesc pentru răspuns.D-le dr a-ţi putea să imi spuneţi ceva si despre umflatura de la gât? Şi aş vrea să vă mai spun că pe picioare(ambele) îmi apar vânătăi care trec foarte greu.La ce medic trebuie să merg pentru consultaţie având în vedere că nu sunt în ţară. V ă multumesc din suflet!
0
02-05-2011, ora 23:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Este greu de spus ce trebuie sa alegeti: neurochirurg, chirurg vascular, alergolog, dermatolog etc.
Puteti incepe prin consultul la chirurgul vascular.
Cu stima,
Marius uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
03-05-2011, ora 09:06
mamy1
Nu este medic/terapeut
mamy1
vă mulţumesc.Chiar mâine sunt liberă si merg la spital să fac ceva investigaţii.Vă mulţumesc încă odata.
0
28-08-2011, ora 01:23
miharrt
Nu este medic/terapeut
miharrt
Ma dor muschii de la picioare ai mari, e ca si acum as avea febra dar eu nu am facut efort de foarte mult timp, am 174 si 74 de kg sunt fumator...As vrea sa stiu daca stie cineva ce as putea avea si daca este cazul sa ma duc la medic.astept un raspuns !
Adaugă un comentariu / răspuns
66 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Febra musculară
  • Cum menținem sănătatea genunchilor?
  • Alergarea ar putea fi benefică pentru genunchi, contrar temerilor generale
  • De ce nu mai facem febră musculară pe măsură ce sportul devine un obicei?
  • Leziunile genunchilor nu se vindecă complet
  • Alergarea ameliorează inflamația genunchiului, contrar așteptărilor
  • De ce apare febra musculară?
  • Dislocare genunchi - primul ajutor și sfaturi utile
  • Tipuri de durere de genunchi în diferite afecțiuni ale genunchilor
  •