Daca stau mai mult in picioare sau pe scaun ma dor foarte tare picioarele de la genunchi in jos

02-07-2008
marilena dumitru
Nu este medic/terapeut
marilena dumitru
As dori, daca stie cineva sau daca a mai patit cineva asa ceva, sa-mi raspunda si mie. Va rog din suflet. De vreo 2-3 luni, daca stau mai mult in picioare sau pe scaun ma dor foarte tare picioarele de la genunchi in jos, in special talpile. Mi se si umfla, dar nu foarte tare, dar ma dor si ma ustura ingrozitor. Imi vine pur si simplu sa plang de durere. Lucrez 8 ore pe zi si stau mai mult pe scaun (lucrez la calculator), dar pana acum cateva luni nu aveam nimic. Mi-am facut si o serie de analize, am crezut ca poate e de la rinichi, de la inima dar mi-au spus ca analizele sunt bune. MI-a recomandat Ibuprofen, Piafen si supozitoare pentru calmare. Dar degeaba, cu supozitor imi mai calmeaza putin, imi pun si cate 3 pe zi dar nu le mai suport. V-as ruga daca stie cineva, sa imi recomandati un unguent mai bun (chiar daca costa mai mult) sa incerc si cu unguent, sau un alt medicament. Daca nu scap de aceste dureri nici nu o sa mai pot merge la serviciu.

Va rog mult sa imi raspundeti.
6 comentarii
0
03-07-2008, ora 00:00
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Nu ajuta la nimic abuzul de antiinflamatoare non-steroidiene. Trebuie gasita si tratata cauza suferintei si nu doar efectele sale. Problema poate fi una de ordin medical (inima, ficat, rinichi etc) sau chirurgical (insuficienta venoasa, arteriopatie, radiculalgie discala si alte zeci de cauze).
Trebuie sa consultati mai intai un medic de boli internesi, daca este nevoie, un chirurg cardiovascular si abia mai apoi, eventual, un neurochirurg sau un ortoped.
Nu este foarte simplu, data fiind multitudinea de cauze posibile (de ordinul sutelor..).
Nu neglijati.
Cu stima,
Dr. M.U.
0
29-05-2012, ora 20:24
cora2000
Nu este medic/terapeut
cora2000
Sub genunchiul drept a aparut de cativa ani o umflatura nedureroasa, care variaza ca marime.De curand a aparut o durere in calcai, in partea din spate si chiar si la glezna cateodata.De asemenea, in repaus apar dureri pe pulpa, ca si cum as avea varice, desi nu am, vizibil. Durerile cedeaza la mers.Noaptea nu se simt.Am facut analiza Doppler, si alta
la partea din spate a genunchiului, am fost la mai multe clinici si nu s-a clarificat nimic. Antiinflamatorii, gheata, si atat.
0
29-05-2012, ora 23:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu am inteles exact din relatarea D-voastra tocmai elementele determinante: sexul, varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sporturi practicate, antecedente traumatice, vasculare, metabolice, reumatologic-inflamatorii, etc etc.
Asteptam precizari relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
30-05-2012, ora 11:06
cora2000
Nu este medic/terapeut
cora2000
Am 61 de ani, 63 Kg, 1, 63 m si sunt pensionara de un an.Am fost profesor de liceu, am facut sport de performanta in facultate( volei), iar in ultimii ani am fost la sala odata pe saptamana, unde am facut exercitii de forta combinate cu banda de alergare si abdomene.In regiunea unde este acea umflatura sub rotula, se simte o jena, iar la calcai este o senzatie de tendon foarte intins care doare.Sper sa va dati seama acum. Multumesc mult.
0
30-05-2012, ora 11:08
cora2000
Nu este medic/terapeut
cora2000
Nu am avut nici o trauma sau altceva.Dureri de reumatism obisnuite varstei, de coloana.
0
30-05-2012, ora 11:25
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cu mare probabilitate este vorba despre o tendinopatie patelara si calcaneana, datorata exagerarii efortului sportiv.
Trebuie sa renuntati total la alergare si la orice exercitiu solicita membrul pelvin, iar rezultatele se vor remarca in 2-3 luni.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: