Dureri de ovare si urinari dese

04-01-2012
ibi33
Nu este medic/terapeut
ibi33
Buna seara,

In luna Mai 2011 am nascut prin cezariana.
De atunci tot am senzatia ca mi-e rece la burta si spate, trebuie sa port burtiera sau sa ma leg.
Din cand in cand ma doare sub burta ( nu insuportabil )si urinez foarte des. Dupa ce vin de la baie am senzatia ca trebuie sa merg din nou.
De obicei cateva zile sunt asa dupa care imi trece. Dupa o perioada iar simt o durere o jena.
In Septembrie am facut Testul PAPANICOLAU si mi-a iesit Frotiu de tip II.
Medicul ginecolog mi-a zis ca am o usoara rana pe col. Mi-a scris ovule Cervugid si mi-a recomandat spalaturi vaginale cu ceai de galbenele, musetel si coada soricelului.
Dati-mi va rog un sfat ce analize sa-mi fac sau ce medic sa consult.
Va multumesc anticipat.
5 comentarii
0
04-01-2012, ora 19:39
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Dupa cezariana oricum simti burta mai rece.
Deasemenea, este posibil sa ai o infectie vaginala cu ceva bacterii si ar trebui sa faci
- analiza de secretie vaginala cu antibiograma.
Pentru analiza, nu te speli in vagin si nu ai contact sexual cu 72 de ore inainte de recoltare. Deasemenea, trebuie sa treaca 10 zile de la ultima pastila de antibiotic luata, ca sa nu iasa rezultatul fals negativ.
Nu te mai spala in vagin cu ceaiuri ca iti bagi inauntru tot felul de bacterii din zona anala.
Si iti mai dai afara si lactobacilii, odata cu spalaturile, iar acestia sun bacteriile bune care tin un echilibru normal al florei vaginale.
Acuma...ce sa zic, ti-a dat acele ovule care sunt pentru infectii vaginale. Normal trebuia sa iti dea sa faci intai o analiza cu antibiograma, sa vada la ce antibiotice sunt sensibile bacteriile si nu sa te tratezi asa cu orice.
Poate ce ai tu este rezistent la substantele din acele ovule si asta iti face chiar mai rau.
Ar putea fi e-coli, enterococ, enterobacter, streptococ, stafilococ. Sau poti avea si ceva cu transmitere sexuala. Chiar nu trebuia sa iti dea tratament fara analiza, parerea mea.
Asteapta sa treaca cel putin 12 zile de la ultimul ovul (deoarece ovulele mai raman in vagin inca aprox. 3 zile) si nu te mai spala deloc in vagin, apoi mergi sa iti faci analiza.
In functie de ce iti iese, poate va trebui sa faca si sotul tau tratament.
Chiar daca este o rana, aceasta e posibil sa fie de la bacterii, nu sa fie rana pe col, iar asta se poate trata cu ovule.
Nu te grabi sa faci vreo cauterizare, ci incearca intai cu tratament. Nu te mai spala in vagin asa des, eventual doar dupa contactul sexual.
Citeste pe net despre rana pe col.
Ar fi bine sa mergi si la alt ginecolog, mai ales ca ti-a dat tratament fara analize, desi se stie ca bacteriile au devenit rezistente la multe antibiotice.
0
04-01-2012, ora 19:56
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Dupa tratament trebuia sa te intorci la ginecolog si sa vezi daca rana de pe col s-a inchis. Un examen al secretiei vaginale ai facut atunci cand s-a efectuat testul Papanicolau ? Ai o infectie urinara, posibil si o infectie vaginala care nu s-a rezolvat doar cu ovule si spalaturi si banuiesc ca nici rana de pe col nu s-a inchis. Apeleaza la un alt ginecolog, mai fa o cura de tratament care sa stinga aceasta infectie si apoi vezi care e situatia ranii de pe col. Daca se incapatineaza si nu se inchide cu tot tratamentul facut, trebuie cauterizata, nu trebuie sa stai cu ea asa caci singura nu se va inchide si nu se stie in viitor cum va evolua.
0
10-05-2012, ora 19:58
ibi33
Nu este medic/terapeut
ibi33
Buna seara.

Am repetat din nou testul Papanicolu la un alt cabinet medical.
Medicul mi-a spus ca trebuie sa fac conizatie.
Imi poate spune cineva daca este dureroasa si ce urmari pot avea.
0
12-05-2012, ora 13:40
ibi33
Nu este medic/terapeut
ibi33
Rezultatul testului este " Frotiu intens inflamator, Metaplazii pavimentoase imature ".

Imi spuneti va rog daca este ok sa fac conizatie ?

Asa mi-a recomandat medicul ginecolog.

Astept raspunsul dvs.
0
14-05-2012, ora 10:27
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Mai bine deschide un nou topic. Se poate sa nu se uite multa lume aici.
Oricum, mergi cu rezultatul la mai multi medici mai intai si intereseaza-te. Poate este nevoie sa faci si alte investigatii.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Crampe la ovare - ce ar putea fi
  • Cauzele urinărilor frecvente - afecțiuni posibile
  • Din ce cauză mergi des la toaletă
  •