Dureri de oase

03-03-2009
johncelbun
Nu este medic/terapeut
johncelbun
Buna ziua
Am 16 ani, sunt baiat si de la o vreme am dureri foarte puternice la nivelul oaselor antebratului(nu stiu exact daca antebrat se cheama... partea dintre incheietura palmii si cot) cand fac efort.
Eu practic culturism de 4 luni si pana acuma nu am avut astfel de probleme. insa de 2 saptamani in timpul orcarui exercitiu pentru biceps apare aceasta durere dupa a 4-a repetare (ma simt de parca osul respectiv ar crapa).
Inainte lucram cu bara pt biceps cu 30-40 kg si nu aveam nici o problema... acuma nici cu 15 kg nu mai pot lucra ca simt ca imi crapa oasele respective.
Iar de 1 saptamana incoace acea durere a inceput sa apara la orice fel de efort fizic pe care il fac solicitandu-mi mainile. de ex la volei, handball si chiar si cand mai dau cu pumnu in cineva :D. Durerea este mult mai puternica la mana dreapta si persista(la ambele maini) aprox 5 min de la terminarea unui exercitiu, iar odata la volei am continuat sa joc desi simteam acea durere si aceasta a persistat aproape 4-5 ore dupa terminarea antrenamentului.
Va rog frumos daca puteti sa ma ajutati cu un sfat sau un diagnostic. Si va rog incercati sa nu ma sfatuiti sa renunt la volei sau culturism :).
Multumesc anticipat.
7 comentarii
0
21-12-2010, ora 13:50
sturmgewehr
Nu este medic/terapeut
sturmgewehr
Frate si eu am aceeasi problema, si nu vad pe nimeni interesat sa ne raspunda.
0
21-12-2010, ora 21:18
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Cum credeti ca va va raspunde cineva, atata timp cat refuzati cu obstinatie sa acceptati singura solutie: intreruperea hiper-solicitarii musculare prin "culturism".
Apropos, ce anabolizante si suplimente proteice luati??
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
23-12-2010, ora 17:14
sturmgewehr
Nu este medic/terapeut
sturmgewehr
Deci asta ar fi singura solutie?
0
23-12-2010, ora 17:16
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Bineinteles, cel putin pentru moment este singura solutie logica, acceptabila medical, lipsita de riscuri si perfect tolerabila.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
24-12-2010, ora 11:24
sturmgewehr
Nu este medic/terapeut
sturmgewehr
Multumesc mult.
0
01-01-2011, ora 00:08
sturmgewehr
Nu este medic/terapeut
sturmgewehr
Se poate vorbi de tendinita aici?
0
01-01-2011, ora 10:49
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Sigur ca se poate vorbi despre o tendinita, chiar o ruptura musculara prin suprasolicitare.
Tratamentul este acelasi, respectiv evitarea raului cauzator.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.