Dureri de glezna doar cand piciorul este relaxat

30-10-2011
teomada25
Nu este medic/terapeut
teomada25
Buna ziua,
De doua saptamani ma doare ingrozitor glezna piciorului stang pe interior dar numai cand acesta este in repus. Durerea este in interior si cateodata coboara pe calcai sau se ridica pe fluierul piciorului. In timpul zilei cand pisiorul este solicitat nu am nicio problema durerea aparand in momentul inre stau cu el in repaus mai mult de 20 min. Durerea trece numai dupa ce fortez sau incordez piciorul. Piciorul nu este umflat, rosu sau altfel, pare normal. Va rog sa imi spuneti ce ar putea fi si cum sa tratez oarecum pentru ca am 2 saptamani de nesomn. Va multumesc.
4 comentarii
0
30-10-2011, ora 14:30
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Oricat m-am straduit, nu am reusit sa deslusesc elementele cu adevarat importante: varsta, sex, greutate/inaltime, status ocupational si sporturi practicate, antecedente traumatice, metabolice, vasculare, neurochirurgicale, inflamatorii-reumatologice, etc etc.
La nivelul gleznei exista cateva sute de puncte dureroase, corespunzand unor patologii diferite. Care este localizarea antomica precisa, tipul si intensitatea durerii, durata si legatura cu efortul etc etc?
Asteptam precizari cu adevarat relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
30-10-2011, ora 15:41
teomada25
Nu este medic/terapeut
teomada25
Buna ziua, imi cer scuze ca nu am oferit detalii amanutite. Am 30 de ani sex feminin, nu am practicat niciodata vreun sport, sunt contabil deci stau pe un scaun toata ziua. Durerea este in dreptul "oului piciorului" in partea din fata, in interiorul piciorului. Sper sa ma fi facut inteleasa. Cand incordez piciorul durerea dispare complet. Cand merg nu am nicio problema numai atunci cand piciorul este in repaus apare o durere surda si chiar sageti care coboara spre calcai sau urca pe picior in sus. Nu am nicio umflatura, vanataie sau ceva asemanator. Durerea este aceeasi si cand tin piciorul atarnat, intins sau ridicat. Durerea dispare in momentul incordarii piciorului sau cand apas tare in acea zona. Nu simt nicio durere in momentul in care merg si nici nu am vreo problema in a misca in fata si in spate si a rpti glexna. Este flexibila si chiar ma simt bine cand o fortez.
Va multumesc si sper sa fi fost explicita.
0
30-10-2011, ora 17:46
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Oricat m-am straduit, tot nu am reusit sa deslusesc elementele cu adevarat importante: greutate/inaltime, antecedente traumatice, metabolice, vasculare, neurochirurgicale, inflamatorii-reumatologice, etc etc.
La nivelul gleznei exista cateva sute de puncte dureroase, corespunzand unor patologii diferite. Care este localizarea antomica precisa, tipul si intensitatea durerii, durata si legatura cu efortul etc etc (nu inteleg exprimarea """oului piciorului" in partea din fata, in interiorul piciorului."""")?
Asteptam precizari cu adevarat relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
29-06-2013, ora 10:53
andreideyu1989
Nu este medic/terapeut
andreideyu1989
Bana ziua am o problema la picior mi lam prins intre doua fiare si a stat un pica strans'laba piciorului mi sa umflat si mi umflata de 2zile nu doare dar nu pot calca pe picior si ii umflat nui rupt ca am facut radiografie.cat timp poate lua pana se dezumfla?si ce ar putea fi daca ramane tot umflat?un remediu.va rog si va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: